|2019-11-13|
Geodezja, Prawo, Instytucje
GIG o priorytetach dla geodezji na najbliższe lata
W jakim kierunku należy zmieniać prawo, wykorzystanie funduszy unijnych czy współpracę geodetów? Między innymi o tym przeczytamy w najnowszym wydaniu Biuletynu Geodezyjnej Izby Gospodarczej.
W numerze zrelacjonowano wrześniowe posiedzenie Rady GIG, na którym przyjęto 5 wniosków dotyczących planowanych działań tej organizacji. Izba ma się skupić m.in. na likwidacji patologii polegającej na podpisywaniu dokumentacji geodezyjnej przez geodetów uprawnionych, którzy nie uczestniczyli w procesie jej tworzenia. Priorytetem jest także wprowadzenie obowiązku ustawicznego kształcenia geodetów. Wnioski te znalazły odzwierciedlenie w liście do prof. Zdzisława Kurczyńskiego, nowego przewodniczącego Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. GIG zaproponowała, by tematy te (a także kwestia powołania samorządu zawodowego geodetów) były przedmiotem dyskusji tego gremium w najbliższym czasie.
GIG chce także aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach do nowej unijnej perspektywy finansowej (2021-2027), w szczególności, by zadbać o efektywniejsze wykorzystanie środków z regionalnych programów operacyjnych na geodezję. Izba odbyła już w tej sprawie rozmowy z władzami województwa śląskiego i zapowiada podobne spotkania z przedstawicielami innych regionów.
Co zmienić w prawie geodezyjnym?
W Biuletynie opublikowano założenia projektu nowej ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne. Wśród 33 punktów GIG proponuje m.in.: reorganizację Służby Geodezyjnej i Kartograficznej (w tym powołanie delegatur GUGiK), powołanie samorządu zawodowego, założenie katastru nieruchomości czy wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia OC geodetów oraz permanentnego dokształcania wykonawców. Izba chce także jasnego określenia, że to wykonawca pracy geodezyjnej odpowiada za jakość sporządzonych przez siebie dokumentów oraz zebranych danych.
Interwencje w Ministerstwie Sprawiedliwości oraz u lubelskiego WINGiK-a
W Biuletynie opisano ponadto interwencje GIG z ostatnich miesięcy. W październiku Izba wystąpiła do lubelskiego wojewódzkiego inspektora nadzoru geodezyjnego ws. realizowanych przez ten organ kontroli map z projektem podziału nieruchomości. Organizacja uważa, że WINGiK prowadzi w tym zakresie działania niezgodne w prawem. Inspekcja kwestionuje bowiem dokumenty, które zostały już przejęte do zasobu i opatrzone stosownymi klauzulami, są zatem formalnie dopuszczone do obiegu prawnego. Co więcej, kontrola WINGiK-a opiera się tylko na mapach, bez wglądu do operatu technicznego, a wykonawcy tych opracowań nie są proszeni o wyjaśnienia, które pozwoliłyby uniknąć wielu uwag. Zdaniem GIG takie działania narażają geodetów na znaczne straty finansowe z tytułu kar umownych za nieterminowe wykonanie prac.
W numerze opublikowano także odpowiedź na interwencję Izby w Ministerstwie Sprawiedliwości, której celem było zapewnienie geodetom łatwiejszego dostępu do ksiąg wieczystych. Jak już pisaliśmy na Geoforum.pl, resort nie podziela argumentów GIG w tym zakresie. Izba zapewnia jednak w Biuletynie, że będzie słać do MS kolejne pisma w tej sprawie.
Pobierz Biuletyn GIG
JK
|