Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-10-30| GIS, Mapy, Software

Premiera QGIS 3.10: etykietowanie, 3D, GeoPDF i nie tylko

Z internetu można już pobrać najnowszą wersję popularnego otwartego oprogramowania QGIS. W wydaniu 3.10 „A Coruña” znajdziemy kilkadziesiąt nowych funkcji i poprawek – wiele z nich to drobne zmiany, choć niektóre mogą znacznie poprawić pracę w tym programie.


Premiera QGIS 3.10: etykietowanie, 3D, GeoPDF i nie tylko
Premiera QGIS 3.10: etykietowanie, 3D, GeoPDF i nie tylko

Bodaj najwięcej nowości dotyczy etykietowania. Od teraz styl wyświetlania tekstu i etykiet można definiować z poziomu okna „Zarządzanie stylem” („Style manager”) – dotychczas dostępne były w nim style dla punktów, linii, wypełnienia oraz palet kolorów. Nową opcją jest też definiowanie symbolu, który znajdzie się w tle etykiety. Można to wykorzystać chociażby przy oznaczaniu numerów amerykańskich dróg, które prezentowane są na tle tarczy.

By ułatwić czytelne umieszczanie wielu etykiet na jednej mapie, twórcy QGIS przygotowali funkcję Callout – po jej włączeniu etykieta może być wyświetlona z dala od odpowiadającego jej obiektu, ale będzie z nim połączona linią. Przy dużym „zatłoczeniu” etykiet część z nich może się nie wyświetlać – w QGIS 3.10 udostępniono jednak nowy przycisk (fot.), który pozwala włączyć widoczność wszystkich napisów. Nowością jest ponadto możliwość zdefiniowania, jak bardzo etykieta może wykroczyć poza linię, którą opisuje, a także ustawianie pionowej orientacji tekstu (tę opcję przygotowano głównie z myślą o użytkownikach z Chin, Japonii czy Korei).

Począwszy od wersji 3.0 twórcy QGIS systematycznie rozwijają narzędzia do wizualizacji 3D – nie inaczej jest w tym wydaniu. Umożliwia ono chociażby wykonywanie pomiarów w widoku 3D czy wyświetlanie sygnatur w trybie „Billboard” (tj. w stałej wielkości, zawsze przodem do użytkownika – na fot.). Z myślą o mniej doświadczonych osobach przygotowano ponadto kontrolki do zmiany widoku 3D.

Istotną nowością jest możliwość eksportu mapy do formatu GeoPDF. Po otwarciu takiego pliku w kompatybilnym oprogramowaniu można np. włączać i wyłączać poszczególne warstwy, zmieniać skalę mapy, mierzyć odległości czy odczytywać współrzędne. Opracowanie tej funkcji było możliwe dzięki przeprowadzeniu specjalnej zbiórki. Jeśli chodzi o eksport PDF-ów, ciekawa jest też nowa opcja upraszczania geometrii, co pozwala zmniejszyć rozmiar wynikowego pliku (dotyczy to również rozszerzenia SVG).

Jak zwykle nową wersję QGIS-a wzbogacono o różne narzędzia analityczne. W wydaniu 3.10 warto zwrócić uwagę chociażby na funkcję „Climb Along Line”. Dla obiektów liniowych zwróci ona takie informacje, jak sumaryczny spadek i wznios oraz minimalna i maksymalna wysokość.

Pełna lista zmian

Podobnie jak poprzednie wersja QGIS-a, również bieżąca powstała przy wsparciu polskich firm. Srebrnym sponsorem jest GIAP Sp. z o.o., a brązowym – GIS Support oraz OPGK Kraków.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS