wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-09| Geodezja, GIS, Software

Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Dzięki hojności użytkowników QGIS to popularne otwarte oprogramowanie GIS-owe wkrótce może wzbogacić się o nowe, przydatne funkcje.


Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Jak można przeczytać na blogu projektu QGIS, obecnie toczy się kilka internetowych zbiórek na nowe funkcjonalności tej aplikacji. Przedmiotem jednej z nich jest rozbudowa wtyczki Data Plotly, która służy do tworzenia zaawansowanych wykresów i diagramów. W obecnej wersji umożliwia ona eksport wynikowych opracowań jedynie do formatów PNG i HTML. Jeśli zbiórka się powiedzie (a jej celem jest zgromadzenie 8600 euro), możliwe stanie swobodne edytowanie wykresów z tej wtyczki w module do tworzenia wydruków.

Trwa także poszukiwanie funduszy na wdrożenie w QGIS funkcji, która pozwoli na eksport danych przestrzennych do formatu GeoPDF. Standard ten pozwala generować dokumenty w popularnym rozszerzeniu PDF, w których możliwe jest np. wykonywanie pomiarów na mapie, odczytywanie współrzędnych czy wyszukiwanie danych atrybutowych.

Celem kolejnej zbiórki jest utworzenie narzędzi, które pozwolą użytkownikom QGIS znacznie łatwiej korzystać z projektów rozwijanych w środowisku komercyjnego oprogramowania ArcGIS. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość otwierania w QGIS warstw w formacie LYR (wraz z zachowaniem oryginalnej symbolizacji) oraz map z rozszerzeniem MXD.

Przedmiotem innej inicjatywy jest opracowanie funkcji selektywnego maskowania obiektów znajdujących się w pobliżu etykiet. Ma ona oferować podobny efekt wizualny, jaki można zobaczyć na szwajcarskich mapach topograficznych (fot. poniżej). Tę zbiórkę udało się już zakończyć z sukcesem.

Maskowanie etykiet w QGIS

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Radarowe filmy satelitów ICEYE
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS