Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-04-09| Geodezja, GIS, Software

Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Dzięki hojności użytkowników QGIS to popularne otwarte oprogramowanie GIS-owe wkrótce może wzbogacić się o nowe, przydatne funkcje.


Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Jak można przeczytać na blogu projektu QGIS, obecnie toczy się kilka internetowych zbiórek na nowe funkcjonalności tej aplikacji. Przedmiotem jednej z nich jest rozbudowa wtyczki Data Plotly, która służy do tworzenia zaawansowanych wykresów i diagramów. W obecnej wersji umożliwia ona eksport wynikowych opracowań jedynie do formatów PNG i HTML. Jeśli zbiórka się powiedzie (a jej celem jest zgromadzenie 8600 euro), możliwe stanie swobodne edytowanie wykresów z tej wtyczki w module do tworzenia wydruków.

Trwa także poszukiwanie funduszy na wdrożenie w QGIS funkcji, która pozwoli na eksport danych przestrzennych do formatu GeoPDF. Standard ten pozwala generować dokumenty w popularnym rozszerzeniu PDF, w których możliwe jest np. wykonywanie pomiarów na mapie, odczytywanie współrzędnych czy wyszukiwanie danych atrybutowych.

Celem kolejnej zbiórki jest utworzenie narzędzi, które pozwolą użytkownikom QGIS znacznie łatwiej korzystać z projektów rozwijanych w środowisku komercyjnego oprogramowania ArcGIS. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość otwierania w QGIS warstw w formacie LYR (wraz z zachowaniem oryginalnej symbolizacji) oraz map z rozszerzeniem MXD.

Przedmiotem innej inicjatywy jest opracowanie funkcji selektywnego maskowania obiektów znajdujących się w pobliżu etykiet. Ma ona oferować podobny efekt wizualny, jaki można zobaczyć na szwajcarskich mapach topograficznych (fot. poniżej). Tę zbiórkę udało się już zakończyć z sukcesem.

Maskowanie etykiet w QGIS

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama