wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-09| Geodezja, GIS, Software

Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Dzięki hojności użytkowników QGIS to popularne otwarte oprogramowanie GIS-owe wkrótce może wzbogacić się o nowe, przydatne funkcje.


Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Jak można przeczytać na blogu projektu QGIS, obecnie toczy się kilka internetowych zbiórek na nowe funkcjonalności tej aplikacji. Przedmiotem jednej z nich jest rozbudowa wtyczki Data Plotly, która służy do tworzenia zaawansowanych wykresów i diagramów. W obecnej wersji umożliwia ona eksport wynikowych opracowań jedynie do formatów PNG i HTML. Jeśli zbiórka się powiedzie (a jej celem jest zgromadzenie 8600 euro), możliwe stanie swobodne edytowanie wykresów z tej wtyczki w module do tworzenia wydruków.

Trwa także poszukiwanie funduszy na wdrożenie w QGIS funkcji, która pozwoli na eksport danych przestrzennych do formatu GeoPDF. Standard ten pozwala generować dokumenty w popularnym rozszerzeniu PDF, w których możliwe jest np. wykonywanie pomiarów na mapie, odczytywanie współrzędnych czy wyszukiwanie danych atrybutowych.

Celem kolejnej zbiórki jest utworzenie narzędzi, które pozwolą użytkownikom QGIS znacznie łatwiej korzystać z projektów rozwijanych w środowisku komercyjnego oprogramowania ArcGIS. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość otwierania w QGIS warstw w formacie LYR (wraz z zachowaniem oryginalnej symbolizacji) oraz map z rozszerzeniem MXD.

Przedmiotem innej inicjatywy jest opracowanie funkcji selektywnego maskowania obiektów znajdujących się w pobliżu etykiet. Ma ona oferować podobny efekt wizualny, jaki można zobaczyć na szwajcarskich mapach topograficznych (fot. poniżej). Tę zbiórkę udało się już zakończyć z sukcesem.

Maskowanie etykiet w QGIS

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt