wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Studenci inwentaryzują budynek AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-09| Geodezja, GIS, Software

Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Dzięki hojności użytkowników QGIS to popularne otwarte oprogramowanie GIS-owe wkrótce może wzbogacić się o nowe, przydatne funkcje.


Trwają zbiórki na nowe funkcje QGIS

Jak można przeczytać na blogu projektu QGIS, obecnie toczy się kilka internetowych zbiórek na nowe funkcjonalności tej aplikacji. Przedmiotem jednej z nich jest rozbudowa wtyczki Data Plotly, która służy do tworzenia zaawansowanych wykresów i diagramów. W obecnej wersji umożliwia ona eksport wynikowych opracowań jedynie do formatów PNG i HTML. Jeśli zbiórka się powiedzie (a jej celem jest zgromadzenie 8600 euro), możliwe stanie swobodne edytowanie wykresów z tej wtyczki w module do tworzenia wydruków.

Trwa także poszukiwanie funduszy na wdrożenie w QGIS funkcji, która pozwoli na eksport danych przestrzennych do formatu GeoPDF. Standard ten pozwala generować dokumenty w popularnym rozszerzeniu PDF, w których możliwe jest np. wykonywanie pomiarów na mapie, odczytywanie współrzędnych czy wyszukiwanie danych atrybutowych.

Celem kolejnej zbiórki jest utworzenie narzędzi, które pozwolą użytkownikom QGIS znacznie łatwiej korzystać z projektów rozwijanych w środowisku komercyjnego oprogramowania ArcGIS. Chodzi tu przede wszystkim o możliwość otwierania w QGIS warstw w formacie LYR (wraz z zachowaniem oryginalnej symbolizacji) oraz map z rozszerzeniem MXD.

Przedmiotem innej inicjatywy jest opracowanie funkcji selektywnego maskowania obiektów znajdujących się w pobliżu etykiet. Ma ona oferować podobny efekt wizualny, jaki można zobaczyć na szwajcarskich mapach topograficznych (fot. poniżej). Tę zbiórkę udało się już zakończyć z sukcesem.

Maskowanie etykiet w QGIS

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt