wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Apeks skanuje w Trójmieście
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-10-14| GIS, Teledetekcja

Earth Archive: zeskanujmy cały świat, nim będzie za późno

Dwóch amerykańskich naukowców ogłosiło inicjatywę „Earth Archive”, której ambicją jest przeprowadzenie szczegółowych pomiarów 3D wszystkich lądów i udostępnienie ich wyników jako otwartego repozytorium.


Earth Archive: zeskanujmy cały świat, nim będzie za późno <br />
fot. Francisco Estrada-Belli/PACUNAM
fot. Francisco Estrada-Belli/PACUNAM

Earth Archive jest pomysłem dr. Chrisa Fishera i dr. Steve’a Leisza z Uniwersytetu Stanowego Kolorado. Pierwszy z nich uczestniczył w głośnym projekcie naukowym, dzięki któremu z wykorzystaniem danych ALS udało się odkryć w amerykańskiej dżungli rozległe ślady cywilizacji Majów.

W rozmowie z brytyjskim dziennikiem „The Guardian” dr Fisher wyjaśnia, że projekt ma być odpowiedzią na coraz intensywniejsze zmiany klimatyczne, które mogą się przyczynić do zniszczenia cennych krajobrazów, stanowisk archeologicznych czy obiektów przyrodniczych. „Mamy bardzo ograniczony czas, by zarejestrować te obiekty” – podkreśla. Dlatego proponuje pozyskać szczegółowy obraz 3D wszystkich obszarów lądowych świata, a następnie udostępnić go w otwartym internetowym archiwum.

Według jego koncepcji głównym narzędziem pomiarowym ma być lotnicze skanowanie laserowe (ALS), które będzie szczególnie przydatne na obszarach pokrytych wysoką roślinnością. Poza tym planuje także wykorzystanie przetworzonych zdjęć lotniczych i satelitarnych. W ocenie Chrisa Fishera priorytetem powinny być tropikalne dżungle oraz obszary przybrzeżne – są one z jednej strony słabo poznane, a z drugiej podlegają w ostatnich latach szybkim zmianom.

Duży projekt, duży sceptycyzm

Pomysł rodzi oczywiste pytania o czas i koszt realizacji. Dr Fisher nie kryje, że pomiary zajmą długie lata i pochłoną ogromne środki. Sam skaning Puszczy Amazońskiej wycenia na 15 mln dolarów, przewiduje ponadto, że zajmie to 2-3 lata. Naukowiec podkreśla jednocześnie, że niektóre organizacje zadeklarowały już chęć wsparcia „Earth Archive”.

Cytowani przez „The Guardian” naukowcy twierdzą, że choć idea jest szczytna, to nie kryją wobec niej sceptycyzmu. Zwracają uwagę, że zmiany na naszej planecie zachodzą zbyt szybko, by rejestrować je w ten sposób. Pytają też, czy ogromnych środków, jakie wymagają te pomiary, nie lepiej przeznaczyć na bardziej przydatne badania. Ich zdaniem projekt może ponadto napotkać na tak podstawowe problemy, jak brak pozwolenia na nalot. Takich sytuacji można się spodziewać choćby w brazylijskiej dżungli, bo władze Brazylii niechętnie podchodzą do rejestrowania wylesień tego obszaru.

Mimo tych krytycznych głosów Chris Fisher wierzy w sukces projektu i określa go jako „najlepszy prezent dla przyszłych pokoleń”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt