|2019-10-02|
Geodezja, Prawo, Kataster
GGK o przymuszaniu do aktualizacji EGiB
Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski wystosował do starostów, prezydentów miast i WINGiK-ów pismo w sprawie aktualizacji danych EGiB podczas wykonywania mapy do celów projektowych.
List jest reakcją na sygnały dotyczące narzucania wykonawcom prac geodezyjnych obowiązku zakładania kartotek budynków i sporządzania wykazów zmian danych ewidencyjnych podczas opracowania map do celów projektowych w obowiązkowym, trzydziestometrowym pasie oddziaływania zamierzenia projektowego.
„Prace geodezyjne wykonywane są przez wykonawców tych prac na zlecenie innych podmiotów. Zakres zlecanych prac określa umowa pomiędzy zlecającym i wykonawcą oraz przepisy prawa. Przedmiot umowy nie może być rozszerzany w związku z tym, że np. właściciel nieruchomości sąsiadującej, ale mieszczącej się w zasięgu opracowania, nie dopełnił bądź nie dopełnia swoich obowiązków” – pisze Waldemar Izdebski.
„Starosta nie może zatem żądać od wykonawcy prac geodezyjnych przekazywania szczegółowych danych o budynkach, które to dane nie mogły zostać ustalone w wyniku wykonanych prac geodezyjnych, w szczególności takich, do których dostęp lub ich fizyczne posiadanie gwarantują staroście przepisy prawa” – podkreśla GGK.
Waldemar Izdebski przypomina również, że w celu uzupełniania EGiB starosta może i powinien wykorzystywać na bieżąco narzędzia opisane w art. 22 ust. 3-5 Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Chodzi tu o nakładanie na właściciela nieruchomości w drodze decyzji administracyjnej obowiązku opracowania stosownej dokumentacji geodezyjnej, udostępnienia dokumentacji budowy/powykonawczej lub udzielenia informacji o sposobie użytkowania budynków i lokali.
„Przepisy są jasne w tej sprawie. Nie wiem skąd się wzięły takie interpretacje, które w nieuzasadniony sposób nakładały na Wykonawców dodatkowe obowiązki?” – komentuje na Twitterze swój list Waldemar Izdebski.
Co w tej sprawie pisał poprzedni GGK?
Wyżej opisane praktyki starostw budzą kontrowersje i sprzeczne opinie już od lat. Warto przypomnieć, że temat ten był chociażby przedmiotem korespondencji z 2014 r.między Geodezyjną Izbą Gospodarczą a ówczesnym GGK Kazimierzem Bujakowskim. Prezes GUGiK twierdził wówczas, że nakładanie na geodetów wykonujących MdcP obowiązku aktualizacji EGiB jest zgodne z prawem, gdyż treścią mapy zasadniczej są również działki i budynki.
„Jeżeli w trakcie wykonywania prac geodezyjnych mających na celu opracowanie mapy do celów projektowych ich wykonawca zidentyfikuje w 30-metrowym pasie otaczającym teren planowanej inwestycji budynki, które nie zostały dotychczas ujawnione w EGiB, powinien pozyskać i utrwalić w dokumentacji przekazywanej do PZGiK, oprócz odpowiednich danych geometrycznych, również dane określające status budynków i ich główną funkcję, a także numery porządkowe, jeżeli zostały tym budynkom nadane. Umożliwi to ujawienie tych obiektów w EGiB oraz aktualizację mapy zasadniczej. Należy przy tym zwrócić uwagę, że dane te są także treścią mapy do celów projektowych” – napisał Kazimierz Bujakowski do GIG.
JK
|