wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-12| Prawo

Będzie nowe rozporządzenie ws. danych fotogrametrycznych

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało wydanie nowego rozporządzenia w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Jego przepisy mają przede wszystkim ułatwić stosowanie nowych technologii.


Będzie nowe rozporządzenie ws. danych fotogrametrycznych

Obecnie obowiązujący akt wszedł w życie pod koniec 2011 roku. Jak zauważa MIiR, od tego czasu ze względu na rozwój technologiczny przepisy te się zdezaktualizowały. Sprawia to, że aktualizacja danych gromadzonych w bazach zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT zgodnie z tymi regulacjami w znaczny sposób ogranicza możliwość zastosowania nowych technologii, które pozwalałoby bardziej efektywnie aktualizować PZGiK.

Obecnie przepisy w sposób szczegółowy definiują rozwiązania możliwe do wykorzystania przy opracowaniu danych fotogrametrycznych oraz w sposób nadmierny ingerują w proces produkcyjny po stronie wykonawczej – twierdzi MIiR. Dlatego też regulacje, które zostaną zaproponowane w projekcie nowego rozporządzenia, uniezależnią wykorzystywane technologie pozyskiwania i opracowania danych, ograniczając się jedynie do ustandaryzowania parametrów danych, które będą gromadzone w przedmiotowych rejestrach. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników.

Na razie nie są znane szczegóły nowych regulacji. Nad projektem zmian przepisów pracował zespół ekspertów powołany przez głównego geodetę kraju w lipcu 2018 r. i który zakończył swoją pracę w marcu br. Wyniki jego prac nie zostały jednak dotychczas opublikowane.

Według planu prac legislacyjnych MIiR przewidywany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia to IV kwartał br.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Błędny tytuł redakcjo. To będzie rozporządzenie w sprawie danych zasilających państwowe bazy zobrazowań, orto i nmt. A w sprawie danych fotogrametrycznych pojawią się nie zapisy prawa, a coś podobnego do minionych instrukcji.

nic nie jest to prawo więc zostanie zignorowane. Coś jeszcze ?

dyskontynuacja... A co z zasadą dyskontynuacji procesu legislacyjnego? W uchwalaniu prawa geodezyjnego ma znaczenie, a tutaj nie? Czy być może nie ma takiej zasady?

ciekawe kiedy... ktoś z miłościwie nam panujących zwróci uwagę w nadmierną ingerencję przepisów w pozostałe prace geodezyjne

?? Nie tylko ten zespół GGK zakończył pracę, w wyników na stronie GUGiK nie ma.

5 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS