wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Kolorowe wideo z orbity
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-09-12| Prawo

Będzie nowe rozporządzenie ws. danych fotogrametrycznych

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiedziało wydanie nowego rozporządzenia w sprawie baz danych dotyczących zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i numerycznego modelu terenu. Jego przepisy mają przede wszystkim ułatwić stosowanie nowych technologii.


Będzie nowe rozporządzenie ws. danych fotogrametrycznych

Obecnie obowiązujący akt wszedł w życie pod koniec 2011 roku. Jak zauważa MIiR, od tego czasu ze względu na rozwój technologiczny przepisy te się zdezaktualizowały. Sprawia to, że aktualizacja danych gromadzonych w bazach zobrazowań lotniczych i satelitarnych oraz ortofotomapy i NMT zgodnie z tymi regulacjami w znaczny sposób ogranicza możliwość zastosowania nowych technologii, które pozwalałoby bardziej efektywnie aktualizować PZGiK.

Obecnie przepisy w sposób szczegółowy definiują rozwiązania możliwe do wykorzystania przy opracowaniu danych fotogrametrycznych oraz w sposób nadmierny ingerują w proces produkcyjny po stronie wykonawczej – twierdzi MIiR. Dlatego też regulacje, które zostaną zaproponowane w projekcie nowego rozporządzenia, uniezależnią wykorzystywane technologie pozyskiwania i opracowania danych, ograniczając się jedynie do ustandaryzowania parametrów danych, które będą gromadzone w przedmiotowych rejestrach. Takie działanie ma na celu usprawnienie procesu aktualizacji oraz skrócenie czasu, w jakim dane te będą dostępne dla użytkowników.

Na razie nie są znane szczegóły nowych regulacji. Nad projektem zmian przepisów pracował zespół ekspertów powołany przez głównego geodetę kraju w lipcu 2018 r. i który zakończył swoją pracę w marcu br. Wyniki jego prac nie zostały jednak dotychczas opublikowane.

Według planu prac legislacyjnych MIiR przewidywany termin wejścia w życie nowego rozporządzenia to IV kwartał br.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Błędny tytuł redakcjo. To będzie rozporządzenie w sprawie danych zasilających państwowe bazy zobrazowań, orto i nmt. A w sprawie danych fotogrametrycznych pojawią się nie zapisy prawa, a coś podobnego do minionych instrukcji.

nic nie jest to prawo więc zostanie zignorowane. Coś jeszcze ?

dyskontynuacja... A co z zasadą dyskontynuacji procesu legislacyjnego? W uchwalaniu prawa geodezyjnego ma znaczenie, a tutaj nie? Czy być może nie ma takiej zasady?

ciekawe kiedy... ktoś z miłościwie nam panujących zwróci uwagę w nadmierną ingerencję przepisów w pozostałe prace geodezyjne

?? Nie tylko ten zespół GGK zakończył pracę, w wyników na stronie GUGiK nie ma.

5 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt