wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-05| Geodezja

Rada geodezyjna rozpoczęła pracę

Wczoraj (4 września) zainaugurowała swoją pracę Państwowa Rada Geodezyjna i Kartograficzna, powołana w czerwcu br. zarządzeniem głównego geodety kraju. Pierwsze obrady w nowym składzie zdominowały sprawy organizacyjne i dyskusja nad planem dalszej pracy.


Rada geodezyjna rozpoczęła pracę
Rada geodezyjna rozpoczęła pracę <br />
GGK Waldemar Izdebski wręcza powołanie do PRGiK prof. Zdzisławowi Kurczyńskiemu
GGK Waldemar Izdebski wręcza powołanie do PRGiK prof. Zdzisławowi Kurczyńskiemu
Rada geodezyjna rozpoczęła pracę

Spotkanie rozpoczęło się od wręczenia przez głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego powołań do Rady. Odebrało je 20 spośród 27 członków (pozostali byli nieobecni). Następnie przewodniczący gremium prof. Zdzisław Kurczyński (Wydział Geodezji i Kartografii PW) zaproponował wybranie dwóch wiceprzewodniczących i wskazał na te stanowiska dr. hab. Pawła Hanusa z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, przewodniczącego działającego przy GGK zespołu ds. EGiB, oraz dr. Krzysztofa Bakułę z WGiK PW, wiceprezesa Stowarzyszenia Geodetów Polskich. Trzeciego kandydata – Dorotę Pawłowską-Baszak, prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego – wysunął Krzysztof Szczepanik (prezes Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej). W wyniku głosowania Rada wybrała na wiceprzewodniczących doktorów Hanusa i Bakułę.

Kolejnym punktem obrad było przyjęcie planu pracy Rady na 2019 r., czyli de facto ustalenie, czym Rada zajmie się na kolejnym, ostatnim w tym roku, zaplanowanym na II połowę listopada spotkaniu. Pierwotna wersja tematu przyszłych obrad – „Analiza przepisów regulujących funkcjonowanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej w obliczu jej bieżących i przyszłych zdań” – spotkała się z mieszanymi reakcjami. Prof. Jarosław Bosy (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu), Krzysztof Szczepanik czy Dorota Pawłowska-Baszak wskazali, że w pierwszej kolejności należałoby się pochylić nad tematem zawodu geodety, jego zdefiniowaniem, pozycją. Zdaniem prof. Bosego Rada powinna dążyć m.in. do tego, aby geodeta stał się pełnoprawnym uczestnikiem procesów decyzyjnych, a nie tylko wykonawcą czynności technicznych. Ostatecznie temat kolejnego spotkania zmieniono na: „Analiza przepisów regulujących funkcjonowanie Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz zawodu geodety w obliczu jej bieżących i przyszłych zdań”.

Rada ustaliła też, że przez następne tygodnie można zgłaszać propozycje zagadnień, które mogłyby stać się przedmiotem przyszłorocznych obrad. Ich omówienie zaplanowano na listopadowe spotkanie.
Na wczorajszych obradach wystąpił także główny geodeta kraju, który w skrócie podsumował swoje dotychczasowe działania. Waldemar Izdebski mówił m.in. o dążeniach do zmiany postrzegania geodezji w społeczeństwie, rozwoju Geoportalu i informacji przestrzennej, przygotowaniu do uwolnienia danych geodezyjnych i kartograficznych czy nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego. Odnosząc się do stanu prac nad nowelizacją, GGK powiedział tylko: „Mam nadzieję, że dzisiaj ustawa została przekazana po Komisji Prawniczej do Stałego Komitetu Rady Ministrów na ostateczne przedstawienie Rządowi”.

Damian Czekaj


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
To może wróćmy do rozmowy o Radzie? Zdradzi ktoś co oznaczają bieżące i przyszłe zadania SGIK? Nadal są to zadania z zakresu cyfryzacji? Ochrona prawa własności i poprawa warunków do inwestowania to według GGK nadal nie są zadania dla SGIK? Bo dla geodetów to jest ważniejsze niż dyskusje o tym, czy innym, panu czy pani. Ale rozumiem, że "elita" namaszczona przez Pana Waldka jest ponad tym co jest najważniejsze dla geodetów i społeczeństwa, a on sam jeśli nawet pojawia się na tym forum to tylko po to żeby pouczać i strofować.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
dajcie już spokoj z tymi złosliwostkami.Komu to potrzebne?
 1 
odpowiedz zgłoś
Hmmm Mount Everest intelektualny zdobyty?
 3 
odpowiedz zgłoś
Profesor, profesor ale taki jak Hartman? Czy jak Pawłowicz?
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Psycholog, docent i inni Autoterapia jest nieskuteczna. Udaj się do dobrego specjalisty.
 3 
 2 
odpowiedz zgłoś
Psychiatra autobadania się nie liczą do dorobku naukowego, więc znajdź jednak obiekty do badań
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Psycholog No widać, że masz duży problem i strasznie się z nim męczysz. Ja też prowadzę badania na forum i nie tylko. Jednak nie wiem, czy Tobie da się jeszcze pomóc. Ciężki przypadek.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Psychologu a nie uważasz ze niektórzy po prostu nie maja aspiracji by być członkiem ? Tylu mamy członków w radach i zespołach wszelakich że absolutnie nie jest to już żadna nobilitacja.
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
Radości z życia i z relacji z ludźmi panie (pani?) "chirurg plastyk". I pogodzenia się z tym, że nigdy nie będzie się członkiem PRGiK, a to bez terapii łatwe nie będzie.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Psycholog , który sam potrzebuje pomocy. Ale wiadomo. Szewc bez butów chodzi. Miłego badania panie "psycholog".
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Jakbyś umiał czytać ze zrozumieniem to rozumiałbyś, że napisałem swój pierwszy post w odpowiedzi na hejt skierowany w kierunku do konkretnej osoby. I to nie ja jestem sfustrowany a autor tego źródłowego hejtu. Ja czuję się doskonale, jestem bardzo zadowolony z życia, będę tą radość przekazywał innym i zamierzam nadal prowadzić tutaj swoje badania oraz dawać ci okazje do marnowania czasu. Zapraszam do dalszych wynurzeń, postaram się je profesjonalnie skomentować. Buziaki.... :-D
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
~psycholog Tobie nawet dożywotnia przerwa w dostępie do Internetu oraz powrót do żłobka nie pomogą. Naprawdę są inne fora, gdzie można wylewać swoje frustracje, tj. "prowadzić badania". To jest jednak branżowe forum dla geodetów. Zrozumiałeś, czy za trudne dla Ciebie ? O tym co to jest hejt nawet nie będę Ci tłumaczyć. Szkoda czasu.
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Forum dla geodetów to jest właśnie najlepsze miejsce do prowadzenia badań przez psychologa. Pankracy właśnie dał ku temu dowód. Niby umie czytać i pisać a nie umie tego robić ze zrozumieniem. Pankracy - zalecam powrót do szkoły podstawowej i przerwę w korzystaniu z internetu.
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
Psycholog. Ale to jest forum dla geodetów. Jeśli coś Cię dręczy albo odczuwasz jakąś niemoc to poszukaj sobie jakieś forum medycznego. No i trzeba jeszcze rozumieć co to jest ten hejt.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Refleksja czyli hejt. Ale kogoś dręczy, że nie jest w tym miejscu co osoba którą hejtuje. Strasznie się musisz męczyć z tą swoją niemocą.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
Refleksja A czy taka Pani DPB w ogóle zdaje sobie sprawę czym jest PRGK i jakie są cele jej powołania? Bo ja mam wrażenie, że ktoś tu zaprzągł małego kotka do karety. Z całym szacunkiem, ale ten kotek tylko pomiauczy, napije się mleka i ucieknie.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
radni bezradni.
 1 
 6 
odpowiedz zgłoś
... Rada broni, Rada radzi, Rada nigdy Cię nie zdradzi
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Skład Rady nietuzinkowy inny niż dotychczas. Zobaczymy czy ten skład się utrzyma. Przecież w każdej chwili GGK może kogoś odwołać i powołać swoich ludzi. Ma takie prawo
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
A gdzie mogę znaleźć przebieg i wyniki prac zespołów powołanych przez obecnego GGK ?
 2 
odpowiedz zgłoś
Analiza przepisów w obliczu zadań. Tłumacząc na język polski - co zmienić w przepisach, żeby firmy informatyczne członków Rady, powołanych przez byłego (ale może, dziwnym trafem, też przyszłego) właściciela firmy informatycznej, miały zapewniony stały zbyt na swoje produkty. Reszta robi za kwiatki do kożucha. Ot i cała Rada... Żenada.
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
O jakiej narracji tu mówimy? To nie narracja a indoktrynacja. Jakby nie było podstawowa forma "dialogu czy monologu" uprawiana w systemach totalitarnych.
 3 
 5 
odpowiedz zgłoś
hm Przy narracji , że My tacy "postępowi i chcemy do 5G", a wykonawcy to hamulcowy procesu inwestycyjnego raczej tak.
 3 
odpowiedz zgłoś
A co z prawem geodezyjnym? Będzie uchwalone w tej kadencji?
 1 
odpowiedz zgłoś
Pytanie tylko czy obecni członkowie PRGiK rzeczywiście zechcą być jedynie d.. chronem dla GGK, czy może mają ambicje aby ich nazwiska kojarzyły się z czymś więcej? Oczywiście nie myślę tu o tych ludziach którzy reprezentują w radzie biznes którego przedstawicielem jest osoba obecnego GGK. Ci z oczywistych względów przyszli żeby doić kasę (tworzyć warunki do tego) i nikt nie ma wątpliwości co do ich intencji. Chodzi raczej o to, czy tzw. "nauka" będzie legitymizować to co się robi w Polsce z geodezją. Bo GGK z całą pewnością wyłącznie do tego będzie potrzebował całej tej Rady i z pewnością nie będzie chciał słyszeć o jakiejkolwiek samodzielności w formułowaniu stanowiska przez nią.
 1 
 5 
odpowiedz zgłoś
a kto wymyślił radę prgik? Bo chyba nie nowy GGK? Mało tego on chyba w końcu musiał ja powołać, bo ma wpisany obowiązek jej powołania. Chodzą słuchy nawet niektórzy niedoszli członkowie zabiegali na różne sposoby, żeby to przyspieszyć:)
 1 
odpowiedz zgłoś
Weteran 100 % racji. Po tej Radzie niczego dobrego nie można się spodziewać. Może warto się zastanowić nad zmianami zasad funkcjonowania PRGK ? Przede wszystkim tam w większości powinni być wykonawcy, a w tej chwili jest ich tam garstka. Do tego PRGK powinna mieć większą autonomię, bo w tej chwili ma związane ręce.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
Nazwa zaczynająca się od słowa "Państwowa" sugeruje wysoką pozycję i ważność tej Rady a tak nie jest. Jest to jeszcze jedna "organ" o żadnej mocy sprawczej. Jest to "wydmuszka" całkowicie podległa Głównemu Geodecie Kraju bo on ją powołuje/odwołuje wyznacza jej członków. Czyli nowy GGK wyznacza nową radę. Rada roczne sprawozdania z działalności Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej składa komu? GGK. Posiedzenia zwołuje przewodniczący na wniosek kogo? GGK. Roczny plan pracy zatwierdza kto? GGK. To klasyczny d.chron dla GGK. Nic tam znaczącego dla geodetów nie może się urodzić. Obym się mylił.
 2 
 7 
odpowiedz zgłoś
hm Tak mniej merytorycznie .-polityka to sztuka narracji a hejt to walka o jej kształtowanie, a prawda.Prawdy nie należy szukać, bo jak się już ją znajdzie to nie wiadomo co z nią zrobić. Każdy kto interesuje się choć trochę wie jaki klucz pasuje do tych właśnie drzwi za którymi obradować będzie ta Rada.Mam nadzieję ,że Ci Państwo zrozumieją jakie mechanizmy niszczą naszą branżę.
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
Komentarze poniżej, jak zwykle wtedy gdy na Geoforum pojawia się temat istotny dla branży, próbują poprzez hejt i spam, uniemożliwić merytoryczną dyskususję i zasugerować, że nie ma żadnych odpowiedzialnych geodetów czytających i komentujących takie artykuły. Przykre ale rozumiem skąd się to bierze. A merytorycznie ciekawi mnie jedno. Co, według członków Rady, stanowi "bieżące i przyszłe zadania" SGiK? Czy tak wielu utytułowanych i bogatych w dorobek przedstawicieli uczelni i instytucji geodezyjnych da się przekonać, że głównym problemem naszej branży jest zbyt małe upowszechnienie cyfryzacji, czy może jednak dostrzegą, że nasza branża, a głównie właśnie SGiK, utraciła zdolność zaspokajania potrzeb społeczeństwa i gospodarki w sposób godny naszych czasów? No cóż, pewnie już wkrótce zobaczymy jakimi kometencjami wykaże się Rada i jakie ambicje prezentują jej członkowie. Po naszej stronie, geodetów którzy nie mają już nic do stracenia, pozostanie prawo i obowiązek rzetelnego zrecenzowania ich działań i intencji.
 6 
 16 
odpowiedz zgłoś
a ile płacą a ktoś wie ile będą zarabiać członkowie rady?
 4 
 2 
odpowiedz zgłoś
Bebny Zawistnik, żałujesz ze ciebie nie wybrano? Może pokusisz sie o ocenę dotychczasowych osiągnięć rady :))) Komuna w geodezji zachibernowan, moznaby zacytować niektórym, czasy sie zmieniają apan ciagle w komisjach.
 5 
 1 
odpowiedz zgłoś
Niebywałe. A smutna Pani z SGP ma jak zwykle bardzo wiele do powiedzenia. Oj będzie się działo w tej Radzie.
 3 
 7 
odpowiedz zgłoś
Rada. Dla mnie niepirozuminiem jest co w ogóle P. Dorota robi w tym gronie. Czy GGK aby na pewno dobrze to przemyślał ? Co taka osoba może mu doradzić? Chyba tylko jedna rada będzie, aby GGK ustąpił.
 8 
 10 
odpowiedz zgłoś
czy Rada bezradna to sie okaże ..w składzie Rady są nietuzinkowe osoby, pytanie czy GGK będzie chciał korzystac z rad.
 4 
 5 
odpowiedz zgłoś
a coś płacą za pobyt? Bo rozumiem, że kawę stawia GGK, ale apanaże czy są? Pan Szczepanik może potwierdzi?ć?
 2 
 3 
odpowiedz zgłoś
"Każdy może, prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczanie do krytyki panie to nikomu? Mmmm? Tak, nie? Nie podoba się. Więc dlatego z punktu mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było. Tylko aplauz i zaakceptowanie. Tych naszych, prawda, punktów, które stworzymy."
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
kolejna bezradna rada. a i tak wiadomo, że bazy i KJUTy są najważniejsze.
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
"Stwierdzam, że głosowanie, które tu się odbywa w poważnych instytucjach, uważane byłoby za nieważne. Są trzy metody głosowania. Pierwsza przez aplauz. Znaczy, że wszyscy głosują. Druga metoda? Kulkami. Są kulki czarne i czerwone, które otrzymuje każdy głosujący? Yyyy? Przepraszam białe i czarne, które otrzymuje każdy głosujący? Czarna za ? lub odwrotnie: czarna za? Yyyy? Czarna przeciw ? biała za lub odwrotnie. Jest trzecia metoda przez podniesienie rąk. Ta metoda jest najdoskonalsza. ? No świetnie, ale jaką metodą wybierzemy metodę głosowania?"
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
Te polityk z bożej łaski a nie przyszło Ci do głowy, że p.Dorota i p.Krzysztof potrafią działać wspólnie w słusznej sprawie? I jeśli polityku jesteś wykonawcą i to ci się nie podoba, to czego ty chcesz? Chcesz dalej być niewolnikiem systemu? No, chyba, że jesteś z tej drugiej strony. Ale pamiętaj o tym, że jak zniszczycie geodetów, to was też nie będzie.
 10 
 9 
odpowiedz zgłoś
ho ho ho Pan Szczepanik zgłasza Panią Dorotę. Ho Ho Ho, to trochę jak w naszej polityce - oficjalnie się tępią, a potem w hotelu sejmowym razem piją wódkę ...
 6 
 6 
odpowiedz zgłoś
Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz zawodu geodety rozdzielić te dwa byty, niech każdy idzie w swoja stronę
 5 
 9 
odpowiedz zgłoś
42 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS