Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-03| Teledetekcja

Powstanie satelita specjalnie do monitorowania pożarów

Choć nie brak dziś satelitarnych sensorów wykorzystywanych do wykrywania pożarów, kanadyjski rząd chce wystrzelić aparat WildFireSat, dla którego będzie to główne zadanie.


Powstanie satelita specjalnie do monitorowania pożarów <br />
fot. Copernicus/Sentinel (2019)
fot. Copernicus/Sentinel (2019)

Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) właśnie zleciła zaprojektowanie tego urządzenia – prace wykona firma MDA, która ma na koncie m.in. budowę satelitów serii Radarsat. WildFireSat ma znacząco zwiększyć możliwość wykrywania i monitorowania pożarów na terytorium Kanady. Pozwoli je lokalizować w czasie prawie rzeczywistym, będzie także pozyskiwać dane niezbędne do raportowania o emisji gazów cieplarnianych oraz do prognozowania jakości powietrza.

Droga do wystrzelenia tego aparatu jest jednak jeszcze daleka. Na razie zlecono bowiem wykonanie tylko jego wstępnego projektu. Wspólnie z CSA i innymi partnerami (w tym krajową służbą leśną) firma MDA określi szczegółowe wymagania dla misji oraz jej harmonogram i kosztorys. Następnie przyjdzie czas na przetestowanie zaprojektowanych rozwiązań na platformie lotniczej i w końcu na budowę satelity. Wstępny harmonogram zakłada jego wystrzelenie pod koniec 2024 roku.

– W projekcie wykorzystamy nasze wiodące na świecie możliwości budowy satelitów, które zdobyliśmy jako kluczowy partner kanadyjskiego rządu w różnych programach kosmicznych, w tym w misji RADARSAT Constellation Mission – mówi Mike Greenley, prezes grupy MDA.

Jak wylicza kanadyjski rząd, aż 88% tego rozległego kraju pokryte jest lasami. Rocznie wybucha w nich nawet 7,5 tys. pożarów, które trawią średnio 2,5 mln hektarów – obszar porównywalny z połową Nowej Szkocji. Na samą walkę z tym żywiołem wydawany jest nawet miliard dolarów rocznie, a do tego trzeba doliczyć zniszczenia infrastruktury czy koszty ewakuacji. Razem daje to straty w wysokości nawet 9 mld dolarów.

Oczywiście kanadyjski rząd już teraz może śledzić pożary z kosmosu z wykorzystaniem takich satelitów, jak Terra, Aqua, Sentinel-2 i -3 bądź Landsat-8. Problem w tym, że w drugiej połowie dnia, gdy wybucha najwięcej pożarów, kanadyjskie lasy są poza ich zasięgiem. To właśnie ma zmienić misja WildFireSat. Dodatkowo będzie ona okazją do przetestowania innowacyjnego instrumentu, tj. niechłodzonego sensora na podczerwień, który ma się wyróżniać relatywnie niewielkimi wymiarami oraz niskim kosztem budowy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS