wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-09-02| Geodezja, GIS

KIUT i ULDK w górę, Geoportal i KIEG w dół

W sierpniu Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych (ULDK) oraz Krajowa Integracja Uzbrojenia Terenu (KIUT) cieszyły się rekordową popularnością. Nieznacznie spadły za to statystyki dla Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów oraz Geoportalu.


KIUT i ULDK w górę, Geoportal i KIEG w dół <br />
Statystyki dla KIEG i ULDK
Statystyki dla KIEG i ULDK
KIUT i ULDK w górę, Geoportal i KIEG w dół <br />
Statystyki dla KIUT
Statystyki dla KIUT

Najbardziej imponujący skok w statystykach zanotowała KIUT – ten WMS integrujący powiatowe dane o uzbrojeniu terenu osiągnął ponad 31 mln wywołań. W porównaniu z poprzednim miesiącem oznacza to zatem wzrost o ponad 150%. Tak duży skok związany jest z wprowadzeniem automatycznego uruchamiania się tej warstwy w Geoportalu, a także z włączeniem do tej usługi wszystkich powiatów, co udało się GUGiK-owi osiągnąć w połowie sierpnia.

Rosnącym zainteresowaniem cieszy się także ULDK. W sierpniu usługę wywołano około 15 mln razy – to o 3 mln więcej w porównaniu z lipcem. Jednocześnie nieznacznie (o 4%) spadło wykorzystanie Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów (KIEG). W sierpniu usługa ta zanotowała blisko 135 mln wywołań.

Mimo wielu nowych funkcji i warstw nie chcą za to rosnąć statystyki Geoportalu. Jak wynika z rządowej witryny Widok.gov.pl, w sierpniu br. serwis ten odwiedziło blisko 442 tys. użytkowników. W porównaniu z lipcem br. oznacza to spadek o 1,5%, a względem sierpnia ubiegłego roku – o 8%.

Od lipca rozpoczęto ponadto monitorowanie wykorzystania przez starostwa bezpośredniej komunikacji między powiatowymi systemami do prowadzenia ewidencji gruntów i budynków a Elektroniczną Księgą Wieczystą. W sierpniu wspomniana usługa wykorzystana została 23 tys. razy, co względem poprzedniego miesiąca oznacza blisko dwukrotny wzrost. Powiatami, które najczęściej wykorzystują to narzędzie, są: tomaszowski (woj. lubelskie), starogardzki (woj. pomorskie) i toruński (woj. kujawsko-pomorskie) – wylicza GUGiK.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
W takim razie trzeba zmienić konstytucje konkretnie art 7 Organy władzy publicznej działają na podstawie i w granicach prawa dopisując sformułowanie i pomysłów Głównego Geodety Kraju. I wtedy będzie 6.

racja racja nigdzie jest napisane że 3 3 daje 6 wiec należy to wprowadzić ustawą:))) Oj geodezja stoi nad przepaścią a dzięki pozdrawiam uczyni wiekowy krok naprzód :D

Nie jest ustalona, nikt w GUGiK jej nie podpisał i nie przyjął do stosowania. To jest propozycja zespołu doradczego GGK skierowana do GGK, która na terenie Polski nie ma podstaw prawnych do stosowania bez wprowadzenia jej przepisem prawnym. Zarządzenie GGK powołuje jedynie skład i zadania zespołu doradczego, a jak wiadomo zarządzenia GGK działają wyłącznie w GUGiK.

ULDK Do dyskusji dodam swoje trzy grosze: Jest ustalona przez GUGiK specyfika usługi WMS "http://www.gugik.gov.pl/__data/assets/pdf_file/00 06/95046/Specyfikacja-powiatowych-uslug-WMS-z-EGiB -2.0.pdf" która była rozsyłana chyba do Starostów i Prezydentów we wrześniu ubiegłego roku. Jest udostępniony przez GUGiK walidator tej usługi. W specyfice jest punkt dotyczący: 4.Opis usługi lokalizacji działki. Proszę, poczytajcie sobie i dojdziecie do wniosku, że usługa ta musi zwracać geometrię działek (wektor/WFS). Dodatkowo wcześniej wspomniany walidator sprawdza czy ten punkt jest realizowany przez wystawioną z ODGiK usługę. A czy jest to zgodne z obowiązującymi przepisami? Proszę odpowiedzieć sobie samemu. Pewnie jest (inaczej przecież być nie może) skoro GUGiK opublikował specyfikę i 'motywuje' ODGiK-i do publikacji tej usługi.

Nie u was po prostu łamią prawo. Nagminnie.

ok masz rację, u nas biją.

A ten Geoinfo w UMM w Gugiku już działa ? 600 tys zapytań o działki w dwa dni września wygląda mi na masówkę w dodatku z sieci wewnętrznej. Grafy politycznych przeciwników już porobione ? Kolejne Emi szykują kasty ?

ekhm, KIEG to nie ULDK KIEG to WMS, ULDK zwraca lokalizację i obrys działki. Naprawdę taki specjalista takie podstawy myli?

Naprawde format WKB w ULDK to pewnie według ciebie raster, usługi wms z nagłówkami wfs enable tez swiadcza o rastrach. Bardzo ładnie zmieniasz tez pseudonimy jak nie przymierzając Emi. Rozumiem ze skorelowane dane w systemie geoinfo łączące dane pesel, egib, krs, kas są przy tak etycznym GGK całkowicie bezpieczne i chronione. Pytam się bo w sprawie Emi tak nonszalancko nasza władza traktowała dane obywateli ze mam nieco obaw. I te wstawki o zajęciach dodatkowych naprawdę...

mapa wms wektorem? mów dalej, to ciekawe ... p.s dalej operujesz logiką a u was murzynów biją.

A tak szczerze to chyba przepisy się nie zmieniły. Jeśli statystyki np KIEG są prawdziwe oznacza to ze bez licencji gugik pozwolił pobrać dane wektora z ewidencji gruntów jakieś 50 mln razy. To juz jest przekroczenie uprawnień i szkoda wielkich rozmiarów dla skarbu państwa czy jeszcze nie ? Odpowiedz mi o ciekawy.

Dostaję tez xadesy z danymi oprócz logów z wydania danych. Także trop dalej moj ty posokowcu. I mierz wszystkich swoją miarą, duzo to o tobie mowi.

hmm pozdrawiam, opisujesz z pasją temat GML uciętych, a artykuł jest o usługach WMS z tych powiatów. Także ten, wróć na właściwe tory rozumowania.

pozdrawiam logika a u was murzynów biją do mnie nie przemawia, musisz się bardziej wytężyć. Cieszę się, że tak obszernie wyjaśniłeś, że masz pojęcie o serwerach z logów, spoko, na pewno nie miałeś przecież dostępu do tych serwerów w ramach jakichś "zajęć dodatkowych", tak przecież nie można prawda?

Ciekawski wiem bo do mnie dzwonią pracownicy PODGiKów gdy próbują wydać dane i GML im z systemów nie wychodzi. Wiem bo widzę zapis o braku zasobów który ładuje mi system PODGiKu w GML binarką w ramach błędnego wydania danych. Wiem bo dostaje logi z tego wydania z zapisami problemów. I nigdzie tam nie ma danych osobowych, ale jest za to mnóstwo ciekawych informacji mówiącej o stabilności serwerów i ich oprogramowaniu w tym wersjach. Z ciekawostek natomiast np. całą strukturę serwerów np GUGiK wraz z IP,numerami licencji i końcem wsparcia, wersją systemów operacyjnych oraz w ramach jakiego projektu był kupiony GUGiK był uprzejmy opublikować w zapytaniu na rozwój i wsparcie systemów w pliku xls. Więc wiem też czym dysponował GUGiK i w jakim prawdopodobnie jest to stanie przy braku nakładów przez ostatnie kilka lat. Wiem też z ogólnodostępnych dokumentów co robi moduł Geoinfo w UMM. Tam to dopiero jest dużo danych w tym osobowych. Zabezpieczone są ?

~dino właśnie dlatego dopytuję bo tu się wymiennie tego używa np. w artykule jest "usługę wywołano" a ~GUGiK pisze "że w każdym miesiącu wejścia są liczone" co mnie trochę zdziwiło no bo tacy fachowcy a tu taki zong!

do pozdrawiam nie nie kolego, tak prosto tego nie zawiniesz pod dywan. Serwery, które publikują dane w oprogramowaniu wiodącej na pomorzu firmy są wspólne dla portali mapowych i egib, więc na bank są tam dane osobowe. Dlaczego więc pracownik marszałka ma taki swobodny dostęp i wie co się na nich dzieje. Co masz za dane w GML to nie ma tu NIC do rzeczy. A na podstawie GMLa nie można diagnozować stanu i obciążenia serwerów. No chyba, że na pomorzu tak potrafią.

weteran Weteranie, przecież jest wyraźnie napisane, że są to wywołania USŁUGI, a nie wejść na jakiś portal mapowy - w domyśle ten krajowy. KIUT/KIEG to usługi WMS, więc porano prawidłową informację.

~GUGiK to wreszcie "wywołań" czy "wejść"? A może to jedno i to samo?

Jakie znam, wiem ile mają lat i bazuję na twierdzeniach GGK że wszystkie dane świeże i pachnące lądują zaraz po podziale w EGiB w usłudze integrującej. No chyba że tak nie jest ale to wtedy nie ja twierdzę że tak jest. Wiem też kto i jakie ma problemy z wydaniem danych z zasobu powiatowego w GML w moim województwie i w części dlaczego. Nie wierzę statystykom GUGiKu bo przy poważnej awarii geoportalu kiedy leżał przez kilka dni widok gov pl pokazywał jakby nigdy nic że jest obecnych na portalu kilkudziesięciu użytkowników. Natomiast przy pytaniu o adresy 380 usług zintegrowanych według strony GUGiK usług w KIEG jakoś GGK odpisał mi że nie jest dysponentem tych danych więc zaprzecza newsom ze swojej własnej strony. Dane zasobu z powiatów mamy wyłącznie bez danych osobowych więc trafiłeś kulą w płot. Powiaty mogą sprawdzić te statystyki 39000 zapytań średnio na powiat misięcznie raczej nie da się przeoczyć.

pozdrawiam tak to jest jak sobie człowiek wyrabia obraz sytuacji na podstawie serwerów sprzed kilku lat, które zna. Nasuwa się pytanie dlaczego pracownik marszałka tak dobrze zna serwery powiatowe z danymi osobowymi - czy i na jakiej podstawie uzyskał do nich dostęp zgodnie z procedurami? Czy są jakieś umowy między marszałkiem a starostą? To jest chyba ciekawy temat dla właściwych organów.

Tylko czemu GUGiK nie publikuje tych statystyk na widok.gov.pl ? ;) Przecież to taka promocja byłaby GUGiKu i sprawdzona przez MC ? I te miliony zapytań są obsługiwane przez serwery powiatów niektóre które znam mające po kilka lat, które komunikują się z serwerem pośredniczącym GUGiKu przekazując aktualne dane - 6 na sekundę i bez większego opóźnienia. Tak, to jest piękne. Naprawdę.

O! jest dobrze jest fan epuapu, zapowiada się ciekawa dyskusja *wyjmuje popkorn*

pozdrawiam dlatego właśnie dobrze, że główny urząd publikuje statystyki on-line, bo da się je przeciwstawić takim wydaje-mi-się-chyba-się-domyślam teoriom.

Jasne że byłem pewien że to są usługi rosnące z prostego powodu - w miesiącu mamy 30 dni po 24 h po 60 minut po 60 sekund - czyli mamy mniej więcej 2 592 000 sekund. Oznacza to że 14835237 zapytań to 6 zapytań na sekundę na okrągło. Mamy noc, święta, godziny pracy ale jest ich tyle i ciągle jest ich więcej. Tak, to jest niewiarygodne chyba, że ktoś po stronie GUGIK geokoduje dane po działkach w jakimś magicznym systemie korelującym różne ciekawe dane. Tyle że to raczej zapis tego co robi jakiś proces a nie popularności usługi. Dla porównania można zobaczyć Epuap z ich statystkami i rzeczywistymi milionami użytkowników.

pozdrawiam wygłupiłeś się chłopnio koncertowo! Matko, gdzie to uczą, że tak się robi statystyki przez dodanie sobie miesięcy? Nie zmieniaj już tematu i nie szukaj napędzaczy statystyk, bo w gugik nie mają o tym pojęcia. Widać jednak, że ty masz chyba spore doświadczenia w pompowaniu statystyk ...

GUGiKu a jeśli tak, to ta dynamika wzrostowa skądś jest napędzana. Filtrujecie oczywiście ruch wychodzący z gugik.gov.pl i nie zliczacie go ? ;)

Administrator Wszstko jest ok. Pan "pozdrawiam" nie rozumie, że w każdym miesiącu wejścia są liczone od zera. Nawet na wykresie to widać, że we wrzesniu jest dopiero 616 tys.

ULDK na stronie http://uldk.gugik.gov.pl/# link statystki - przeklejamy do Excela i odejmujemy wartości miesiąc do miesiąca które są SUMĄ wszystkich wejść zarejestrowaną w poszczególnych miesiącach. I otrzymujemy miesiąc do miesiąca. 2 miesiące temu (lipiec) statystyka wejść 3073653 natomiast w ostatnim miesiącu (sierpień) 2889597. Czyli mamy spadek miesiąc do miesiąca a oczywiście suma wszystkich wejść zawsze będzie rosła bo ujemnych wejść nie ma. Czy jeszcze mogę w czymś pomóc ?

@pozdrawiam Tyle, że na stronie ULDK są takie statystyki, jakie są też na załączonym w newsie wykresie GUGiK

Strona poszczególnych usług przycisk statystyki - tam są dokładne wartości

@pozdrawiam Można prosić o źródło do tych alternatywnych statystyk?

A jeśli zaś chodzi o ULDK to wywołano ją 2.88 mln w ostatnim miesiącu 3,07 mln w poprzednim więc zaliczyła spadek. Trochę rzetelności.

A także co ? Takie cuda, maleją statystyki geoportalu ale rośnie KIUT według redakcji dlatego że podłączono go do geoportalu który maleje. Można tez wyciągnąć wnioski że np. podłączenie usług KIUT spowodowało spadek oglądalności geoportalu. Też by to była prawda taka jak wnioski powyżej.

34 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pożar w Wólce Kosowskiej okiem satelity
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS