Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-29| Geodezja, Prawo

Rząd wciąż zdeterminowany, by uchwalić nowelizacje prawa geodezyjnego i budowlanego

W tym tygodniu Rada Ministrów znów nie zajęła się projektami nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz Prawa budowlanego. Czy oznacza to, że rząd zrezygnował już z uchwalenia tych ważnych ustaw?


Rząd wciąż zdeterminowany, by uchwalić nowelizacje prawa geodezyjnego i budowlanego

Przypomnijmy, że gdy ostatni raz pytaliśmy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o stan prac nad projektem Pgik, informowano nas, że jest szansa, by jeszcze w tym samym miesiącu został on rozpatrzony przez Radę Ministrów. Od tego czasu rząd zbierał się już jednak 4 razy i nie zajął się tą ustawą. To samo dotyczy zmian w Prawie budowlanym, które są na podobnym etapie prac legislacyjnych.

„Intencją Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotyczącą prac legislacyjnych nad zmianą ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy Prawo budowlane jest jak najszybsze przekazanie projektów tych zmian do rozpatrzenia przez Sejm i Senat” – zapewnił dziś resort.

Jaki jest stan prac nad ustawami?

Projekt nowelizacji Pgik został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) i jest weryfikowany przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL) w zakresie zgodności jego treści z ustaleniami Komisji Prawniczej. Następnie zostanie przekazany SKRM do potwierdzenia i przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów – informuje redakcję Geoforum.pl MIiR.

Z kolei projekt nowelizacji Prawa budowlanego został przyjęty przez SKRM. Obecnie opracowywana jest wersja projektu po Komisji Prawniczej. Po weryfikacji przez RCL zgodności treści projektu z ustaleniami Komisji, projekt zostanie przekazany ponownie do potwierdzenia przez SKRM, a następnie przedłożony Radzie Ministrów do rozpatrzenia.

Na dziś wydaje się pewne, że aby oba projekty weszły w życie, muszą zostać uchwalone jeszcze podczas wrześniowego posiedzenia Sejmu (11-13 września), z kolei Senat nie może złożyć do tych aktów żadnych poprawek. Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce oznaczałoby jednak konieczność przeprowadzenia ekspresowych prac legislacyjnych, co zarówno w branży geodezyjnej, jak i budowlanej zapewne wzbudzi spore kontrowersje. Zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji nieuchwalenie ustaw w tej kadencji oznacza automatyczne przerwanie prac legislacyjnych.

Co jest przedmiotem nowelizacji?

Intencją obu projektów jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Nowelizacja Pgik ma m.in.: wprowadzić opłaty ryczałtowe dla wykonawców prac geodezyjnych, zlikwidować dla nich licencje za materiały PZGiK, uwolnić dane z centralnego zasobu geodezyjnego, określić maksymalne terminy weryfikacji prac geodezyjnych, zmniejszyć zakres informacyjny EGiB, a także wprowadzić obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

Zmiany w Prawie budowlanym mają m.in.: zmniejszyć ilość dokumentacji przedkładanej urzędowi przez inwestora, znieść obowiązek zdobywania pozwolenia na budowę w niektórych przypadkach (np. automatów), wprowadzić graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a także wprowadzić uproszczoną i bezpłatną procedurę legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS