|2019-08-29|
Geodezja, Prawo
Rząd wciąż zdeterminowany, by uchwalić nowelizacje prawa geodezyjnego i budowlanego
W tym tygodniu Rada Ministrów znów nie zajęła się projektami nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz Prawa budowlanego. Czy oznacza to, że rząd zrezygnował już z uchwalenia tych ważnych ustaw?
Przypomnijmy, że gdy ostatni raz pytaliśmy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o stan prac nad projektem Pgik, informowano nas, że jest szansa, by jeszcze w tym samym miesiącu został on rozpatrzony przez Radę Ministrów. Od tego czasu rząd zbierał się już jednak 4 razy i nie zajął się tą ustawą. To samo dotyczy zmian w Prawie budowlanym, które są na podobnym etapie prac legislacyjnych.
„Intencją Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotyczącą prac legislacyjnych nad zmianą ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy Prawo budowlane jest jak najszybsze przekazanie projektów tych zmian do rozpatrzenia przez Sejm i Senat” – zapewnił dziś resort.
Jaki jest stan prac nad ustawami?
Projekt nowelizacji Pgik został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) i jest weryfikowany przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL) w zakresie zgodności jego treści z ustaleniami Komisji Prawniczej. Następnie zostanie przekazany SKRM do potwierdzenia i przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów – informuje redakcję Geoforum.pl MIiR.
Z kolei projekt nowelizacji Prawa budowlanego został przyjęty przez SKRM. Obecnie opracowywana jest wersja projektu po Komisji Prawniczej. Po weryfikacji przez RCL zgodności treści projektu z ustaleniami Komisji, projekt zostanie przekazany ponownie do potwierdzenia przez SKRM, a następnie przedłożony Radzie Ministrów do rozpatrzenia.
Na dziś wydaje się pewne, że aby oba projekty weszły w życie, muszą zostać uchwalone jeszcze podczas wrześniowego posiedzenia Sejmu (11-13 września), z kolei Senat nie może złożyć do tych aktów żadnych poprawek. Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce oznaczałoby jednak konieczność przeprowadzenia ekspresowych prac legislacyjnych, co zarówno w branży geodezyjnej, jak i budowlanej zapewne wzbudzi spore kontrowersje. Zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji nieuchwalenie ustaw w tej kadencji oznacza automatyczne przerwanie prac legislacyjnych.
Co jest przedmiotem nowelizacji?
Intencją obu projektów jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Nowelizacja Pgik ma m.in.: wprowadzić opłaty ryczałtowe dla wykonawców prac geodezyjnych, zlikwidować dla nich licencje za materiały PZGiK, uwolnić dane z centralnego zasobu geodezyjnego, określić maksymalne terminy weryfikacji prac geodezyjnych, zmniejszyć zakres informacyjny EGiB, a także wprowadzić obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.
Zmiany w Prawie budowlanym mają m.in.: zmniejszyć ilość dokumentacji przedkładanej urzędowi przez inwestora, znieść obowiązek zdobywania pozwolenia na budowę w niektórych przypadkach (np. automatów), wprowadzić graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a także wprowadzić uproszczoną i bezpłatną procedurę legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.
Jerzy Królikowski
|