wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-29| Geodezja, Prawo

Rząd wciąż zdeterminowany, by uchwalić nowelizacje prawa geodezyjnego i budowlanego

W tym tygodniu Rada Ministrów znów nie zajęła się projektami nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz Prawa budowlanego. Czy oznacza to, że rząd zrezygnował już z uchwalenia tych ważnych ustaw?


Rząd wciąż zdeterminowany, by uchwalić nowelizacje prawa geodezyjnego i budowlanego

Przypomnijmy, że gdy ostatni raz pytaliśmy Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju o stan prac nad projektem Pgik, informowano nas, że jest szansa, by jeszcze w tym samym miesiącu został on rozpatrzony przez Radę Ministrów. Od tego czasu rząd zbierał się już jednak 4 razy i nie zajął się tą ustawą. To samo dotyczy zmian w Prawie budowlanym, które są na podobnym etapie prac legislacyjnych.

„Intencją Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dotyczącą prac legislacyjnych nad zmianą ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz ustawy Prawo budowlane jest jak najszybsze przekazanie projektów tych zmian do rozpatrzenia przez Sejm i Senat” – zapewnił dziś resort.

Jaki jest stan prac nad ustawami?

Projekt nowelizacji Pgik został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) i jest weryfikowany przez Rządowe Centrum Legislacji (RCL) w zakresie zgodności jego treści z ustaleniami Komisji Prawniczej. Następnie zostanie przekazany SKRM do potwierdzenia i przekazany do rozpatrzenia przez Radę Ministrów – informuje redakcję Geoforum.pl MIiR.

Z kolei projekt nowelizacji Prawa budowlanego został przyjęty przez SKRM. Obecnie opracowywana jest wersja projektu po Komisji Prawniczej. Po weryfikacji przez RCL zgodności treści projektu z ustaleniami Komisji, projekt zostanie przekazany ponownie do potwierdzenia przez SKRM, a następnie przedłożony Radzie Ministrów do rozpatrzenia.

Na dziś wydaje się pewne, że aby oba projekty weszły w życie, muszą zostać uchwalone jeszcze podczas wrześniowego posiedzenia Sejmu (11-13 września), z kolei Senat nie może złożyć do tych aktów żadnych poprawek. Teoretycznie jest to możliwe, w praktyce oznaczałoby jednak konieczność przeprowadzenia ekspresowych prac legislacyjnych, co zarówno w branży geodezyjnej, jak i budowlanej zapewne wzbudzi spore kontrowersje. Zgodnie z nieformalną zasadą dyskontynuacji nieuchwalenie ustaw w tej kadencji oznacza automatyczne przerwanie prac legislacyjnych.

Co jest przedmiotem nowelizacji?

Intencją obu projektów jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego. Nowelizacja Pgik ma m.in.: wprowadzić opłaty ryczałtowe dla wykonawców prac geodezyjnych, zlikwidować dla nich licencje za materiały PZGiK, uwolnić dane z centralnego zasobu geodezyjnego, określić maksymalne terminy weryfikacji prac geodezyjnych, zmniejszyć zakres informacyjny EGiB, a także wprowadzić obowiązek tworzenia zbiorów danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego.

Zmiany w Prawie budowlanym mają m.in.: zmniejszyć ilość dokumentacji przedkładanej urzędowi przez inwestora, znieść obowiązek zdobywania pozwolenia na budowę w niektórych przypadkach (np. automatów), wprowadzić graniczny, pięcioletni termin dla stwierdzenia nieważności decyzji pozwolenia na budowę i decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, a także wprowadzić uproszczoną i bezpłatną procedurę legalizacji co najmniej 20-letnich samowoli budowlanych.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Andrzeju ale Ty będziesz miał o czym pisać
 2 
odpowiedz zgłoś
Bo tu chodzi wyłącznie o gonienie króliczka a nie o jego złapanie. To, że projekt ten jest tylko teoretycznym ćwiczeniem bez szans na uchwalenie było wiadomo już od kilku miesięcy. Niektórzy próbowali zaklinać rzeczywistość, jednak tryb prac rządu i parlamentu nad niemedialnymi ustawami nie pozostawiał tu jakiejkolwiek nadziei. Za trzy lata będziemy mieli to samo ? nowy MIIR uzna, że po tych kilku latach może przejść do kwestii politycznie mało istotnych i znowu zaczną się prace nad nowelizacją ? oczywiście od początku, bo nowy GGK i nowi eksperci będą chcieli przedstawić autorska nowelizację, a nie odgrzewać wcześniejszy projekt. Będą się potem grzebać z rok-półtora, aż zostanie kilka miesięcy do końca kadencji parlamentu. I szans na przyjęcie nowelizacji znowu nie będzie
 2 
odpowiedz zgłoś
Peszek Liszczek jeśli już zaczynasz grać w jednej drużynie z GGK i go promować to cienko w tym waszym FOZZ. Szykujesz się jakąś synekturkę? GGK autorem noweli? Koń by się uśmiał, jak ty mało wiesz:D
 3 
odpowiedz zgłoś
Wydaje się, że jest faktycznie już "pozamiatane"... 28 sierpnia br. RCL pisze do Ministerstwa Inwestycji i rozwoju: "W nawiązaniu do pisma z dnia 16 sierpnia br., przy którym przekazano projekt ustawy o zmianie ustawy ? Prawo geodezyjne i kartograficzne oraz niektórych innych ustaw z prośbą o weryfikację zgodności jego treści z ustaleniami komisji prawniczej, Rządowe Centrum Legislacji informuje, że projekt ? co do zasady ? odpowiada ustaleniom komisji prawniczej, jednakże wymaga wprowadzenia poprawek legislacyjnych i redakcyjnych przekazanych na spotkaniu roboczym, które odbyło się w dniu 27 sierpnia br." Jak widać nowelizacje obu ustaw (pgik oraz pb) to taki "gorący kartofel"... Tutaj jest więcej szczegółów z posiedzenia Komisji Prawniczej https://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12321574/kat alog/12584656#12584656
 3 
 4 
odpowiedz zgłoś
Rząd zdeterminowany? Chyba bliższe prawdy byłoby MIIR zdeterminowany chociaż też nic pewnego. Na pewno GGK zdeterminowany, choć od dawna zapewne odbierał sygnały, że z nowelizacją jego autorstwa to nic pewnego. Co do pracy Sejmu w tej kadencji to wszystko wiadomo, raczej. Chyba, że Prawo geodezyjne i kartograficzne dla rządzącej formacji okaże się tak ważne, że zostanie zwołane nadzwyczajne posiedzenie... Dzisiaj na 85. posiedzeniu Sejmu w poz. 37-40 są pierwsze czytania proj. ustaw ale żadna nie dotyczy prawa geodezyjnego. http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PorzadekObrad.xsp ?documentId=EA6939B18D11F9C4C1258441003DB935 Porządek dzienny 86. posiedzeniu Sejmu w dniach 11, 12 i 13 września 2019 r. brak noweli prawa geodezyjnego, są zaplanowane 2 pierwsze czytania proj. ustaw; 15. zmian kk oraz 16. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019 http://www.sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/PorzadekObrad.xsp ?documentId=3D6972C7244306B6C12583400035BF18 Tak więc kompletne fiasko dla GGK.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
a ja mam pytanie do admina- cyt."Intencją obu projektów jest usprawnienie procesu inwestycyjno-budowlanego." czy to jest opinia Redakcji geoforum czy też cytat z uzasadnienia ustawy?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
Niewątpliwie geodezja z taśmą stalową i węgielnicą do czasu zakończenia trzeciej wojny światowej raczej nie wróci, więc chyba jest to uprawnione stwierdzenie, że już odeszła. W piwnicy mam oczywiście te sprzęty oraz Theo 020 - nigdy nic nie wiadomo.
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Grabarze geodezji.
 5 
 4 
odpowiedz zgłoś
Mark ale przynajmniej na drogach bezpieczniej.
odpowiedz zgłoś
Ryczałt może być, ale nie po takich jak w projekcie stawkach. Trzeba zarobić na 500 plus ???
 6 
 3 
odpowiedz zgłoś
Taaa.... Niczyje zdrowie, wolność ani mienie nie są bezpieczne, kiedy obraduje parlament.
 4 
 4 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS