wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-08-21| Geodezja, Prawo

Przegląd prasy: o wątpliwym uproszczeniu procesu budowlanego

Czy szykowana przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju nowelizacja Prawa budowlanego faktycznie uprości proces inwestycyjno-budowlany? W rozmowie z portalem Oko.press wątpi w to dr inż. Krzysztof Kaczorek, wykładowca akademicki, autor oraz współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych, opinii oraz ekspertyz budowlanych.


Przegląd prasy: o wątpliwym uproszczeniu procesu budowlanego

Wywiad koncentruje się na propozycji przepisu, zgodnie z którym na etapie ubiegania się o pozwolenie na budowę nie trzeba będzie przedstawiać projektu technicznego inwestycji. Krzysztof Kaczorek krytykuje to rozwiązanie, bo w jego ocenie jest ono skrojone wyłącznie pod budownictwo jednorodzinne. Z kolei w przypadku poważniejszych inwestycji, jak np. mosty, zmniejszenie roli projektu technicznego może to znacząco obniżyć jakość dokumentacji budowlanej, co w konsekwencji doprowadzi do wzrostu kosztów inwestycji i wydłużenia ich realizacji.

„Oczekiwałbym od ustawodawcy raczej większego uszczegółowienia wymogów wobec projektu budowlanego i wykonawczego” – twierdzi rozmówca. Sugeruje też, że dogłębnym sprawdzaniem projektów mogłyby się zająć certyfikowane biura, a nie – jak obecnie – urzędy, które nie zawsze sobie z tym obowiązkiem radzą.

Obecnie projekt nowelizacji Prawa budowlanego czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Fajny tytuł... "Nowość z fabryki bubli. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju dereguluje prawo budowlane". Przydałby się drugi odcinek dotyczący nowelizaji prawa geodezyjnego i kartograficznego. Tym bardziej, że pokazywałby totalną niekonsekwencję ministerstwa w podejściu do tematu. Państwo nie jest zainteresowane oceną projektu technicznego mostu lub wieżowca w centrum dużego miasta ale za to uważa, że jego obowiązkiem jest szczegółowa weryfikacja mapy do projektu domku jednorodzinnego czy garażu na terenach podmiejskich czy wiejskich. I to, i to jest wg. ministra logiczne i uzasadnione.zobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS