Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-08-01| Teledetekcja

Syberia płonie. Ogromny pożar okiem satelity

W ostatnich dniach w mediach pojawiają się informacje na temat pożarów lasów na Syberii. Za pomocą danych satelitarnych Sentinel-2 możemy monitorować ich rozwój w czasie oraz bieżący zasięg.


Syberia płonie. Ogromny pożar okiem satelity
Syberia płonie. Ogromny pożar okiem satelity

Wykorzystanie kanałów spektralnych rejestrujących promieniowanie w zakresie średniej podczerwieni oraz danych wieloczasowych pozwala na śledzenie rozrastających się granic obszarów objętych ogniem. Zobrazowania wskazują na ogromną liczbę niezależnych od siebie ognisk pożarów, z których pierwsze zauważyć można już na danych z początku lipca.

Zgodnie z doniesieniami w regionie odnotowano ponad 100 pożarów na obszarze prawie 2 milionów hektarów. Lasy płoną w 10 regionach: w Jakucji, Buriacji, krajach: Krasnodarskim, Chabarowskim, Permskim i Zabajkalskim oraz obwodach: irkuckim, tiumeńskim oraz w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym. Przy czym sam obszar pożarów lasów w Kraju Krasnojarskim w ciągu jednej doby powiększył się o ponad 50 tysięcy hektarów. Dym powoduje poważne pogorszenie stanu środowiska w dużej części Syberii, aż do Uralu.

Jak podają media, większość pożarów nie jest gaszona. Zgodnie z rozporządzeniem ministerstwa przyrody z 2015 roku regionalne władze mogą nie gasić pożarów, jeśli nie stanowią zagrożenia dla terenów zamieszkanych, obiektów gospodarczych i jeśli przewidywane wydatki związane z gaszeniem pożaru przewyższają wartość prognozowanych szkód.

Centrum Teledetekcji IGiK już w latach 90. zainicjowało badania zagrożeń pożarowych z wykorzystaniem zdjęć satelitarnych. Nasze doświadczenia badawcze w zakresie zagadnień pożarowych dotyczą oceny zagrożenia wystąpienia, określenia miejsca wybuchu, analizy zasięgu i szacowania intensywności pożarów oraz szybkości odradzania się szaty roślinnej po jej wypaleniu. W tym celu wykorzystywane są dane satelitarne rejestrowane w pasmach widzialnym, podczerwonym oraz termalnym, jak również zobrazowania radarowe.

Pożary na Syberii na zdjęciach satelitarnych

Źródło: IGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama