wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-31| GIS, Instytucje

Wykorzystanie usług sieciowych KIEG i ULDK w lipcu

Jak informuje GUGiK, podstawowe usługi sieciowe związane z danymi ewidencji gruntów i budynków w mijającym miesiącu cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem.


Wykorzystanie usług sieciowych KIEG i ULDK w lipcu <br />
Źródło: GUGiK
Źródło: GUGiK
Chodzi o dwie usługi:
KIEG – (Krajowa Integracja Ewidencji Gruntów) usługa zapewniająca możliwość wygenerowania mapy ewidencyjnej gruntów i budynków dla dowolnego obszaru kraju,
ULDK – (Usługa Lokalizacji Działek Katastralnych) usługa do lokalizacji działek ewidencyjnych. Umożliwia lokalizację przestrzenną wskazanej działki na podstawie jej identyfikatora, nazwy obrębu i numeru działki lub na podstawie współrzędnych X,Y dowolnego punktu leżącego w jej wnętrzu.W lipcu usługę ULDK wywoływano już prawie 12 milionów razy (to o blisko 30% więcej w stosunku do wyniku z czerwca). Również jeśli chodzi o usługę KIEG odnotowano kolejny rekord wywołań na poziomie ponad 135 mln wywołań (poprzedni odnotowano w maju br.).

Szczegółową statystykę wykorzystania usług w 2019 roku przedstawia rysunek powyżej. Jak przekonuje GUGiK, prosty interfejs i dostępność dla obszaru całego kraju powodują, że usługi te odgrywają znaczącą rolę w dostępie do aktualnych danych ewidencji gruntów i budynków zarówno w systemach państwowych, jak i komercyjnych.

Przypomnijmy, że 23 maja główny geodeta kraju ogłosił konkurs na przygotowanie aplikacji lub serwisu internetowego, które w ciekawy i użyteczny sposób wykorzystują możliwości obu tych usług. Spośród nadesłanych prac nagrodzono po dwie w dwóch kategoriach: ogólnodostępnej i komercyjnej. Wręczenie nagród odbyło się 17 lipca.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Jaka ładna wrzutka w pierwszym zdaniu. I czym sprowokowana ? Napisałem ile procent się geokoduje i że usługa wymaga udoskonaleń. Dowiedziałem się że jestem nieżyczliwy, nie obiektywny, nie konstruktywny. I weź tu panie rozmawiaj z naszym dream teamem. Wyniki testów u mnie nie zakrzywiają rzeczywistości do wymagań i twierdzeń GGK. Sirry
 2 
odpowiedz zgłoś
Pozdrawiam Gdybys był chociaż trochę obiektywny, konstruktywny, życzliwy to Twoje umiejętności także by się mogły tej usłudze przysłużyć, a tak to tylko krytykujesz dla samej krytyki. Niemniej jednak sam korzystasz jak widać i to dużo. A cały rozwój opiera się na jednym człowieku, który miał taką koncepcje już kilka lat temu i teraz może ja zrealizować, dzięki objętemu stanowisku. Wiem też, że to co zaczyna to i konsekwentnie doprowadza do końca, a statystyki (nawet jak odliczymy Twoje zapytania) i tak są imponujące i pokazują potrzebę funkcjonowania tych usług.
 3 
 1 
odpowiedz zgłoś
Dla jasności pisalem o ULDK.
odpowiedz zgłoś
Zorro geokodowanie dziesiątek tysiecy danych np. nadzoru budowlanego zajmuje odpytując usługę kilka godzin. Poziom trafności 25-30 procent. Geokodowanie danymi Lpis zajmuje z przygotowaniem 15 minut poziom trafności 60%. Źródło danych w usłudze to w znacznej części Lpis. Usługa zawiera tylko nowe działki wiec nie geokoduje numerów działek archiwalnych. Dane lpis znikły żeby nie było za prosto. Odejmij kilkaset tysięcy zapytań od statystyk bo testy które wykonywałem były dość intensywne. ;) Usluga jest potrzebna ale wymaga udoskonaleń.
 1 
odpowiedz zgłoś
Standardowe narzekanie Im bardziej statystyki wykorzystania wykazują potrzebę takich usług, to tym bardziej cierpią na tym zagorzali krytycy:-) Zamiast sączyć jad zacznijcie może korzystać i cieszcie sie z rozwoju geodezji. A jak coś jest niezrozumiałe, to poproście o wyjaśnienie. Jeszcze rok temu o dostępności takich usług mogliście sobie pomarzyć. Wielu z Was korzysta chociażby z programu C-Geo. Zobaczcie jak wiele ciekawych funkcji dają usługi sieciowe. Korzystajcie, bo to jest dla Was.
odpowiedz zgłoś
WOW Nie rozumiem tego zachwytu. Chyba, że jest to zachwyt na zdolnościami PR-owskimi GGK. Sam zrobił, sam zintegrował i sam promuje.
 1 
odpowiedz zgłoś
precyzja za Wikipedią: "Znak graniczny (potocznie granicznik) ? znak z trwałego materiału umieszczony w punkcie granicznym lub trwały element zagospodarowania terenu..." Geodeta, to tak precyzyjnie i dokładnie, jakbym w Twoim PODGIK wystąpił z wnioskiem o zbiór danych EGB, to dostanę: a) paletę z granicznikami b) współrzędne punktów granicznych z atrybutami inne niż w ULDK c) to samo, co można pobrać przez ULDK, ale z atrybutami d) to samo co w ULDK i archiwalia do obliczenia atrybutów? A kupię aktualną mapę zasadniczą, czy nieaktualną mapę zasadniczą, a może tylko kopię mapy zasadniczej aktualnej lub nie, nazywaną gdzie indziej mapą do celów projektowych? I czy na niej będą granice działek, czy nieruchomości? Warto być precyzyjnym, bo już się użytkownikom, szczególnie projektantom bardzo to miesza a nam coraz trudniej tłumaczyć, już klauzul i ostrzeżeń umieszczamy na mapie więcej niż treści.
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
geoGPS to nie są współrzędne punktów granicznych, a punkty załamania geometrii działki. Graniczniki to zupełnie inne obiekty mające swoje parametry m.in. BPP, więc należy być tutaj precyzyjnym.
 2 
odpowiedz zgłoś
cd.. https://youtu.be/EHjZatD-VME
 1 
odpowiedz zgłoś
Polecam usługę ULDK w geoGPSsie ULDK bardzo dobrze działa w aplikacji mobilnej geoGPS. Szczególnie jeżeli aplikacja na podstawie lokalizacji urządzenia mobilnego wyszuka działkę i pobierz współrzędne punktów granicznych w układzie np 2000
 2 
odpowiedz zgłoś
no powiem że WOW
 1 
odpowiedz zgłoś
11 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wpływ aplikacji lokalizacyjnych na korki
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS