wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-07-18| GIS, Mapy, Instytucje

Środki na rozwój Banku Danych o Lasach zagwarantowane

Na mocy porozumienia zawartego 16 lipca między Lasami Państwowymi a Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej ta pierwsza instytucja przeznaczy 17,5 mln zł na dalszy rozwój Banku Danych o Lasach (BDL).


Środki na rozwój Banku Danych o Lasach zagwarantowane

– W ramach podpisanej umowy będą utrzymywane i rozwijane dotychczasowe funkcjonalności i moduły BDL. Przewidujemy także szereg przedsięwzięć rozwojowych, które np. wspomogą starostwa powiatowe w sprawowaniu nadzoru nad lasami prywatnymi – powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Dzięki nowopowstałemu systemowi starostwa będą mogły bezpłatnie wgrać do niego dane z uproszczonych planów urządzenia lasu dla nadzorowanych przez siebie terenów leśnych. Z danych tych będzie automatycznie tworzona m.in. interaktywna mapa lasów.

Umowa przewiduje również rozwijanie i rozbudowę dotychczasowych modułów dotyczących map historycznych, danych łowieckich o informacje o zagrożeniach epidemiologicznych czy informacji o zagospodarowaniu turystycznym. – Przed BDL stawiane są kolejne cele, tak aby społeczeństwo miało pełną wiedzę na temat zasobów Lasów Państwowych. Dzięki rozpowszechnianiu i udostępnianiu informacji o lasach wspieramy również badania naukowe i rozwój turystyki – podkreślała wiceminister Golińska.

– To unikalne narzędzie, dzięki któremu wiedza na temat lasów w Polsce jest dostępna dla wszystkich i to całkowicie za darmo – mówi Andrzej Konieczny dyrektor generalny LP. Dane na stronie są stale aktualizowane, oprócz raportów i opracowań merytorycznych możemy znaleźć tam interaktywną mapę lasów w Polsce posiadającą dzisiaj aż 9 nakładek: podstawową, drzewostanową, łowiecka, zbiorowisk roślinnych, form własności i siedlisk leśnych, zagrożenia pożarowego, zakazu wstępu do lasów i turystyczną.

O Banku Danych o Lasach

Bank Danych o Lasach jest zadaniem publicznym przewidzianym ustawą o lasach, prowadzonym przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Wykonawcą i operatorem BDL jest BULiGL.

BDL gromadzi i udostępnia informacje o aktualnym stanie lasów wszystkich form własności w Polsce, zmianach w nich zachodzących i gospodarce leśnej, w powiązaniu z informacjami o ochronie przyrody i stanie środowiska przyrodniczego. Od grudnia 2018 r. Bank dostępny jest również w wersji mobilnej. Miesięcznie BDL odwiedza 25 tys. użytkowników. Dzięki niemu każdy może dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o dowolnym fragmencie lasu w Polsce – od składu gatunkowego, wieku, rodzaju siedliska przez obowiązujące odnośnie danego gatunku leśnego aktualne dokumenty planistyczne po przebieg szlaków, dróg i ścieżek edukacyjnych czy lokalizację miejsc biwakowych. Od niedawna w Banku dostępne są np. aktualizowane na bieżąco i bardzo dokładne mapy zagrożenia pożarowego w lasach oraz okresowych zakazów wstępu do lasu.

Źródło: MŚ


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do Zatoskany Masz rację. GGK nie chce tego widzieć, skoro sam wykrawa kawałek tego "tortu".

Za dużo firm żeruje na EGiB i PZGiK W zakresie PZGiK, w tym EGiB, Polska jest pod zaborami firm informatycznych co staje się już kulą u nogi. Okres lokalnych systemów informatycznych dla Państwowego ZGiK już minął. Powinniśmy bardzo podziękować firmom komercyjnym, że umożliwiły informatyzację PZGiK pomimo skandalicznych nakładów finansowych i przepisów prawa, ale czas na system centralny, a nie jakąś partyzantkę. Startując do przetargów i wykonując modernizację EGiB firmy mają do czynienia z 4 -5 systemami informatycznymi w starostwach.Każdy program ma swoje "haczyki", które powodują, że i tak trzeba złożyć "daninę" u autora programu. Czy GGK i CBA tego nie widzi?

Brawo Jak widać, po raz kolejny, można. A geodezja (ewidencja) już chyba nigdy nie doczeka się centralnego rejestru.

3 komentarze

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt