wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-18| GIS, Mapy, Instytucje

Środki na rozwój Banku Danych o Lasach zagwarantowane

Na mocy porozumienia zawartego 16 lipca między Lasami Państwowymi a Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej ta pierwsza instytucja przeznaczy 17,5 mln zł na dalszy rozwój Banku Danych o Lasach (BDL).


Środki na rozwój Banku Danych o Lasach zagwarantowane

– W ramach podpisanej umowy będą utrzymywane i rozwijane dotychczasowe funkcjonalności i moduły BDL. Przewidujemy także szereg przedsięwzięć rozwojowych, które np. wspomogą starostwa powiatowe w sprawowaniu nadzoru nad lasami prywatnymi – powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Dzięki nowopowstałemu systemowi starostwa będą mogły bezpłatnie wgrać do niego dane z uproszczonych planów urządzenia lasu dla nadzorowanych przez siebie terenów leśnych. Z danych tych będzie automatycznie tworzona m.in. interaktywna mapa lasów.

Umowa przewiduje również rozwijanie i rozbudowę dotychczasowych modułów dotyczących map historycznych, danych łowieckich o informacje o zagrożeniach epidemiologicznych czy informacji o zagospodarowaniu turystycznym. – Przed BDL stawiane są kolejne cele, tak aby społeczeństwo miało pełną wiedzę na temat zasobów Lasów Państwowych. Dzięki rozpowszechnianiu i udostępnianiu informacji o lasach wspieramy również badania naukowe i rozwój turystyki – podkreślała wiceminister Golińska.

– To unikalne narzędzie, dzięki któremu wiedza na temat lasów w Polsce jest dostępna dla wszystkich i to całkowicie za darmo – mówi Andrzej Konieczny dyrektor generalny LP. Dane na stronie są stale aktualizowane, oprócz raportów i opracowań merytorycznych możemy znaleźć tam interaktywną mapę lasów w Polsce posiadającą dzisiaj aż 9 nakładek: podstawową, drzewostanową, łowiecka, zbiorowisk roślinnych, form własności i siedlisk leśnych, zagrożenia pożarowego, zakazu wstępu do lasów i turystyczną.

O Banku Danych o Lasach

Bank Danych o Lasach jest zadaniem publicznym przewidzianym ustawą o lasach, prowadzonym przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Wykonawcą i operatorem BDL jest BULiGL.

BDL gromadzi i udostępnia informacje o aktualnym stanie lasów wszystkich form własności w Polsce, zmianach w nich zachodzących i gospodarce leśnej, w powiązaniu z informacjami o ochronie przyrody i stanie środowiska przyrodniczego. Od grudnia 2018 r. Bank dostępny jest również w wersji mobilnej. Miesięcznie BDL odwiedza 25 tys. użytkowników. Dzięki niemu każdy może dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o dowolnym fragmencie lasu w Polsce – od składu gatunkowego, wieku, rodzaju siedliska przez obowiązujące odnośnie danego gatunku leśnego aktualne dokumenty planistyczne po przebieg szlaków, dróg i ścieżek edukacyjnych czy lokalizację miejsc biwakowych. Od niedawna w Banku dostępne są np. aktualizowane na bieżąco i bardzo dokładne mapy zagrożenia pożarowego w lasach oraz okresowych zakazów wstępu do lasu.

Źródło: MŚ


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
do Zatoskany Masz rację. GGK nie chce tego widzieć, skoro sam wykrawa kawałek tego "tortu".

Za dużo firm żeruje na EGiB i PZGiK W zakresie PZGiK, w tym EGiB, Polska jest pod zaborami firm informatycznych co staje się już kulą u nogi. Okres lokalnych systemów informatycznych dla Państwowego ZGiK już minął. Powinniśmy bardzo podziękować firmom komercyjnym, że umożliwiły informatyzację PZGiK pomimo skandalicznych nakładów finansowych i przepisów prawa, ale czas na system centralny, a nie jakąś partyzantkę. Startując do przetargów i wykonując modernizację EGiB firmy mają do czynienia z 4 -5 systemami informatycznymi w starostwach.Każdy program ma swoje "haczyki", które powodują, że i tak trzeba złożyć "daninę" u autora programu. Czy GGK i CBA tego nie widzi?

Brawo Jak widać, po raz kolejny, można. A geodezja (ewidencja) już chyba nigdy nie doczeka się centralnego rejestru.

3 komentarzewiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
czy wiesz, że...
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS