|2019-07-18|
GIS, Mapy, Instytucje
Środki na rozwój Banku Danych o Lasach zagwarantowane
Na mocy porozumienia zawartego 16 lipca między Lasami Państwowymi a Biurem Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej ta pierwsza instytucja przeznaczy 17,5 mln zł na dalszy rozwój Banku Danych o Lasach (BDL).
– W ramach podpisanej umowy będą utrzymywane i rozwijane dotychczasowe funkcjonalności i moduły BDL. Przewidujemy także szereg przedsięwzięć rozwojowych, które np. wspomogą starostwa powiatowe w sprawowaniu nadzoru nad lasami prywatnymi – powiedziała wiceminister środowiska Małgorzata Golińska. Dzięki nowopowstałemu systemowi starostwa będą mogły bezpłatnie wgrać do niego dane z uproszczonych planów urządzenia lasu dla nadzorowanych przez siebie terenów leśnych. Z danych tych będzie automatycznie tworzona m.in. interaktywna mapa lasów.
Umowa przewiduje również rozwijanie i rozbudowę dotychczasowych modułów dotyczących map historycznych, danych łowieckich o informacje o zagrożeniach epidemiologicznych czy informacji o zagospodarowaniu turystycznym. – Przed BDL stawiane są kolejne cele, tak aby społeczeństwo miało pełną wiedzę na temat zasobów Lasów Państwowych. Dzięki rozpowszechnianiu i udostępnianiu informacji o lasach wspieramy również badania naukowe i rozwój turystyki – podkreślała wiceminister Golińska.
– To unikalne narzędzie, dzięki któremu wiedza na temat lasów w Polsce jest dostępna dla wszystkich i to całkowicie za darmo – mówi Andrzej Konieczny dyrektor generalny LP. Dane na stronie są stale aktualizowane, oprócz raportów i opracowań merytorycznych możemy znaleźć tam interaktywną mapę lasów w Polsce posiadającą dzisiaj aż 9 nakładek: podstawową, drzewostanową, łowiecka, zbiorowisk roślinnych, form własności i siedlisk leśnych, zagrożenia pożarowego, zakazu wstępu do lasów i turystyczną.
O Banku Danych o Lasach
Bank Danych o Lasach jest zadaniem publicznym przewidzianym ustawą o lasach, prowadzonym przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych. Wykonawcą i operatorem BDL jest BULiGL.
BDL gromadzi i udostępnia informacje o aktualnym stanie lasów wszystkich form własności w Polsce, zmianach w nich zachodzących i gospodarce leśnej, w powiązaniu z informacjami o ochronie przyrody i stanie środowiska przyrodniczego. Od grudnia 2018 r. Bank dostępny jest również w wersji mobilnej. Miesięcznie BDL odwiedza 25 tys. użytkowników. Dzięki niemu każdy może dowiedzieć się praktycznie wszystkiego o dowolnym fragmencie lasu w Polsce – od składu gatunkowego, wieku, rodzaju siedliska przez obowiązujące odnośnie danego gatunku leśnego aktualne dokumenty planistyczne po przebieg szlaków, dróg i ścieżek edukacyjnych czy lokalizację miejsc biwakowych. Od niedawna w Banku dostępne są np. aktualizowane na bieżąco i bardzo dokładne mapy zagrożenia pożarowego w lasach oraz okresowych zakazów wstępu do lasu.
Źródło: MŚ
|