wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-07-12| Geodezja, Teledetekcja

Fotogrametria jednoobrazowa w monitorowaniu

W Księgarni Geoforum.pl dostępna jest książka pt. „Zastosowanie fotogrametrii jednoobrazowej w precyzyjnych pomiarach 3D wzajemnego położenia elementów monitorowanego obiektu”.


Fotogrametria jednoobrazowa w monitorowaniu

W monografii zaprezentowano koncepcje autorskiej metody określania przestrzennego położenia (sygnalizowanych za pomocą tarcz pomiarowych) elementów monitorowanego obiektu na podstawie pojedynczych obrazów zarejestrowanych tylko jedną skalibrowaną kamerą.

W pierwszej części pracy z dużą szczegółowością przedstawiono geometryczne i matematyczne podstawy opracowań fotogrametrycznych oraz zostały zaprezentowane różne sposoby opisu rotacji w przestrzeni ortokartezjańskiej między dwoma układami przestrzennymi (3D), a także zwrócono uwagę na czynniki wpływające na dokładność opracowania fotogrametrycznego. Ponadto przedstawiono sposób oszacowania dokładności pomiarów liniowych i kątowych realizowanych metodą fotogrametryczną.

W drugiej części monografii zaprezentowano autorską koncepcję realizacji pomiarów wzajemnego położenia elementów monitorowanego obiektu w przestrzeni 3D z wykorzystaniem zasad fotogrametrii jednoobrazowej. Zostały tutaj wyjaśnione zależności matematyczne określające wzajemne powiązania lokalnych kartezjańskich układów współrzędnych zastosowanej aparatury pomiarowej oraz zaprezentowano sposób realizacji obliczeń zgodnie z zaproponowaną koncepcją pomiarów.

Autorem publikacji jest dr Piotr Gołuch, adiunkt w Instytucie Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, liczy 208 stron i w Księgarni Geoforum.pl można ją nabyć w cenie 45 zł.

Redakcja


«« powrótwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Galileo w 3D
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS