wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-28| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo

W całej UE będą jednolite przepisy dla UAV

24 maja Komisja Europejska przyjęła projekt przepisów, które mają sprawić, że zwiększony ruch dronów będzie w całej Europie bezpieczny dla ludzi znajdujących się zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.


W całej UE będą jednolite przepisy dla UAV

Zasady określone w tych regulacjach będą miały zastosowanie do wszystkich operatorów dronów – zarówno profesjonalistów, jak i tych wykorzystujących je w celach rekreacyjnych. Jest to kolejny kluczowy element strategii Komisji Europejskiej w zakresie lotnictwa, której głównymi celami jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeństwa i wspieranie konkurencyjności przemysłu lotniczego w UE.

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziała: „UE będzie teraz dysponować najbardziej zaawansowanymi przepisami na całym świecie. To utoruje drogę do bezpiecznych i ekologicznych lotów bezzałogowych. Zapewni również jasność prawa, tak bardzo potrzebną sektorowi biznesowemu i innowatorom dronów w Europie”

Przepisy te zastąpią istniejące regulacje obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich UE. Co do zasady będą one obejmować wszystkie UAV, niezależnie od wagi. Niemniej jednak zdecydowana większość maszyn będzie musiała spełniać jedynie minimalny zestaw wymagań, takich jak rejestracja maszyny czy jej elektroniczna identyfikacja.

Ponadto zgodnie z tymi regulacjami od 2020 roku wszyscy użytkownicy dronów będą musieli być zarejestrowani w odpowiednim krajowym urzędzie. Loty maszyn do 25 kg nie będą wymagały wcześniejszej zgody pod warunkiem spełnienia określonych wymagań, takich jak utrzymanie wysokości do 120 metrów czy zachowanie kontaktu wzrokowego z dronem. Kraje członkowskie będą ponadto mogły wyznaczać strefy zakazu lotów UAV (obejmujące m.in. lotniska czy centra miast). Obowiązkowe wykorzystanie nawigacji satelitarnej ma zapobiegać wlatywaniu dronów do tych obszarów.

Co dalej?

Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wkrótce opracują wytyczne oraz tzw. standardowe scenariusze, które ułatwią operatorom dronów dostosowanie się do nowych regulacji. KE pracuje ponadto nad rozwiązaniami U-Space, które pozwolą na realizowanie złożonych misji UAV o wysokim stopniu automatyzacji. W planach na najbliższą przyszłość jest także kompleksowa analiza obowiązujących unijnych przepisów w zakresie lotnictwa. Pomoże to wskazać zmiany niezbędne do wprowadzenia, by ułatwić wykorzystanie dronów.

Rozporządzenie wykonawcze KE ws. przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych

Załącznik do rozporządzenia

Źródło: KE, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS