Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-28| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Prawo

W całej UE będą jednolite przepisy dla UAV

24 maja Komisja Europejska przyjęła projekt przepisów, które mają sprawić, że zwiększony ruch dronów będzie w całej Europie bezpieczny dla ludzi znajdujących się zarówno na ziemi, jak i w powietrzu.


W całej UE będą jednolite przepisy dla UAV

Zasady okreÅ›lone w tych regulacjach bÄ™dÄ… miaÅ‚y zastosowanie do wszystkich operatorów dronów – zarówno profesjonalistów, jak i tych wykorzystujÄ…cych je w celach rekreacyjnych. Jest to kolejny kluczowy element strategii Komisji Europejskiej w zakresie lotnictwa, której głównymi celami jest utrzymanie najwyższego poziomu bezpieczeÅ„stwa i wspieranie konkurencyjnoÅ›ci przemysÅ‚u lotniczego w UE.

Komisarz ds. transportu Violeta Bulc powiedziaÅ‚a: „UE bÄ™dzie teraz dysponować najbardziej zaawansowanymi przepisami na caÅ‚ym Å›wiecie. To utoruje drogÄ™ do bezpiecznych i ekologicznych lotów bezzaÅ‚ogowych. Zapewni również jasność prawa, tak bardzo potrzebnÄ… sektorowi biznesowemu i innowatorom dronów w Europie”

Przepisy te zastąpią istniejące regulacje obowiązujące w poszczególnych państwach członkowskich UE. Co do zasady będą one obejmować wszystkie UAV, niezależnie od wagi. Niemniej jednak zdecydowana większość maszyn będzie musiała spełniać jedynie minimalny zestaw wymagań, takich jak rejestracja maszyny czy jej elektroniczna identyfikacja.

Ponadto zgodnie z tymi regulacjami od 2020 roku wszyscy użytkownicy dronów będą musieli być zarejestrowani w odpowiednim krajowym urzędzie. Loty maszyn do 25 kg nie będą wymagały wcześniejszej zgody pod warunkiem spełnienia określonych wymagań, takich jak utrzymanie wysokości do 120 metrów czy zachowanie kontaktu wzrokowego z dronem. Kraje członkowskie będą ponadto mogły wyznaczać strefy zakazu lotów UAV (obejmujące m.in. lotniska czy centra miast). Obowiązkowe wykorzystanie nawigacji satelitarnej ma zapobiegać wlatywaniu dronów do tych obszarów.

Co dalej?

Komisja Europejska oraz Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wkrótce opracują wytyczne oraz tzw. standardowe scenariusze, które ułatwią operatorom dronów dostosowanie się do nowych regulacji. KE pracuje ponadto nad rozwiązaniami U-Space, które pozwolą na realizowanie złożonych misji UAV o wysokim stopniu automatyzacji. W planach na najbliższą przyszłość jest także kompleksowa analiza obowiązujących unijnych przepisów w zakresie lotnictwa. Pomoże to wskazać zmiany niezbędne do wprowadzenia, by ułatwić wykorzystanie dronów.

Rozporządzenie wykonawcze KE ws. przepisów i procedur dotyczących eksploatacji bezzałogowych statków powietrznych

Załącznik do rozporządzenia

Źródło: KE, JK


«« powrót

UdostÄ™pnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Å‚adowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Uber "naprawia" GPS w miastach
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy zwiÄ…zane z geodezjÄ…, kartografiÄ…, katastrem, GIS-em, fotogrametriÄ… i teledetekcjÄ…, nawigacjÄ… satelitarnÄ… itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzÄ…cy:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS