wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-24| Teledetekcja, Sprzęt

Drony DJI będą bezpieczniejsze dla innych statków powietrznych

Jeden z czołowych producentów dronów – chińska firma DJI, poinformował o kolejnej inicjatywie, która ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania bezzałogowych maszyn latających.


Drony DJI będą bezpieczniejsze dla innych statków powietrznych

Spółka zadeklarowała, że począwszy od przyszłego roku wszystkie jej nowe maszyny o wadze powyżej 250 g będą wyposażone w technologię AirSense (dotychczas była dostępna dla wybranych profesjonalnych platform). Rozwiązanie to odbiera sygnały ADS-B wysyłane przez poruszające się w okolic samoloty i śmigłowce, wyświetla ich lokalizację na ekranie kontrolera, a w razie ryzyka kolizji informuje o tym operatora drona.

W ocenie DJI to największe jednorazowe wdrożenie tego typu funkcji w bezzałogowcach. Dzięki temu – chwali się firma – profesjonalna technologia zapewniająca bezpieczeństwo ruchu lotniczego staje się dostępna dla każdego.

– W branży dronów jesteśmy liderem w zakresie wdrażania technologii bezpieczeństwa oraz w edukowaniu użytkowników. Dziś kontynuujemy tę tradycję, stawiając wyższe wymagania zarówno sobie, jak i konkurencji oraz regulatorom – powiedział Brendan Schulman, wiceprezes ds. polityki i prawa w DJI. – DJI była pierwszą firmą, która zaoferowała geofencing, automatyczne limity wysokości, technologię powrotu do bazy i inne funkcje bezpieczeństwa przeznaczone dla rosnącej światowej społeczności pilotów dronów. Wierzymy, że nasze wysiłki pomogły dronom w osiągnięciu godnego pozazdroszczenia rekordu bezpieczeństwa i oczekujemy, że nasz nowy program jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo, nawet gdy w przestworza wzbije się jeszcze więcej bezzałogowców – dodaje.

Wdrożenie funkcji AirSense w większości dronów DJI jest realizacją pierwszego z 10 punktów deklaracji ElevatingSafety, która ma zwiększyć bezpieczeństwo wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Brzmi ona następująco:

 1. DJI zainstaluje odbiorniki sygnałów ADS-B we wszystkich nowych dronach powyżej 250 gramów
 2. DJI opracuje nowe automatyczne ostrzeżenia dla pilotów dronów latających na większych odległościach
 3. DJI ustanowi wewnętrzną grupę ds. standardów bezpieczeństwa, aby spełnić wymagania regulatorów i oczekiwania klientów
 4. Przedstawiciele przemysłu lotniczego muszą opracować standardy zgłaszania incydentów z udziałem dronów
 5. Wszyscy producenci dronów powinni wdrożyć funkcje geofencingu i zdalnej identyfikacji
 6. Rządy muszą wymagać stosowania funkcji zdalnej identyfikacji
 7. Rządy muszą wymagać przyjaznego dla użytkownika testu wiedzy dla nowych pilotów dronów
 8. Rządy muszą wyraźnie wyznaczyć strefy wyłączone z ruchu dronów
 9. Władze lokalne muszą mieć możliwość reagowania na jednoznaczne i poważne zagrożenia ze strony dronów
 10. Rządy muszą silniej egzekwować przepisy wymierzone w niebezpieczne użytkowanie dronów

Źródło: DJI, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl
facebook twitter Instagram RSS