|2019-05-24|
Teledetekcja, Sprzęt
Drony DJI będą bezpieczniejsze dla innych statków powietrznych
Jeden z czołowych producentów dronów – chińska firma DJI, poinformował o kolejnej inicjatywie, która ma znacząco zwiększyć bezpieczeństwo użytkowania bezzałogowych maszyn latających.
Spółka zadeklarowała, że począwszy od przyszłego roku wszystkie jej nowe maszyny o wadze powyżej 250 g będą wyposażone w technologię AirSense (dotychczas była dostępna dla wybranych profesjonalnych platform). Rozwiązanie to odbiera sygnały ADS-B wysyłane przez poruszające się w okolic samoloty i śmigłowce, wyświetla ich lokalizację na ekranie kontrolera, a w razie ryzyka kolizji informuje o tym operatora drona.
W ocenie DJI to największe jednorazowe wdrożenie tego typu funkcji w bezzałogowcach. Dzięki temu – chwali się firma – profesjonalna technologia zapewniająca bezpieczeństwo ruchu lotniczego staje się dostępna dla każdego.
– W branży dronów jesteśmy liderem w zakresie wdrażania technologii bezpieczeństwa oraz w edukowaniu użytkowników. Dziś kontynuujemy tę tradycję, stawiając wyższe wymagania zarówno sobie, jak i konkurencji oraz regulatorom – powiedział Brendan Schulman, wiceprezes ds. polityki i prawa w DJI. – DJI była pierwszą firmą, która zaoferowała geofencing, automatyczne limity wysokości, technologię powrotu do bazy i inne funkcje bezpieczeństwa przeznaczone dla rosnącej światowej społeczności pilotów dronów. Wierzymy, że nasze wysiłki pomogły dronom w osiągnięciu godnego pozazdroszczenia rekordu bezpieczeństwa i oczekujemy, że nasz nowy program jeszcze bardziej poprawi bezpieczeństwo, nawet gdy w przestworza wzbije się jeszcze więcej bezzałogowców – dodaje.
Wdrożenie funkcji AirSense w większości dronów DJI jest realizacją pierwszego z 10 punktów deklaracji ElevatingSafety, która ma zwiększyć bezpieczeństwo wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych. Brzmi ona następująco:
- DJI zainstaluje odbiorniki sygnałów ADS-B we wszystkich nowych dronach powyżej 250 gramów
- DJI opracuje nowe automatyczne ostrzeżenia dla pilotów dronów latających na większych odległościach
- DJI ustanowi wewnętrzną grupę ds. standardów bezpieczeństwa, aby spełnić wymagania regulatorów i oczekiwania klientów
- Przedstawiciele przemysłu lotniczego muszą opracować standardy zgłaszania incydentów z udziałem dronów
- Wszyscy producenci dronów powinni wdrożyć funkcje geofencingu i zdalnej identyfikacji
- Rządy muszą wymagać stosowania funkcji zdalnej identyfikacji
- Rządy muszą wymagać przyjaznego dla użytkownika testu wiedzy dla nowych pilotów dronów
- Rządy muszą wyraźnie wyznaczyć strefy wyłączone z ruchu dronów
- Władze lokalne muszą mieć możliwość reagowania na jednoznaczne i poważne zagrożenia ze strony dronów
- Rządy muszą silniej egzekwować przepisy wymierzone w niebezpieczne użytkowanie dronów
Źródło: DJI, JK
|