wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-05-23| Geodezja, GIS, Instytucje

O identyfikatorach IIP na posiedzeniu Rady

Podczas wczorajszego (22 maja) posiedzenia Rady Infrastruktury Informacji Przestrzennej dyskutowano m.in. zagadnienie identyfikatorów IIP oraz postulaty samorządowców dotyczące danych przestrzennych.


O identyfikatorach IIP na posiedzeniu Rady

Podczas spotkania wiceprzewodniczący tego gremium dr hab. Dariusz Gotlib przedstawił opinię Zespołu Rady IIP dotyczącą stanowiska nr 6 Konwentu Marszałków Województw RP z 21 listopada 2018 r. w sprawie interoperacyjności zbiorów danych przestrzennych. Zdaniem członków tego zespołu postulaty przedstawione w tym dokumencie są zasadne. W większości mają one charakter ogólny i są zgodne z powszechnie znanymi wymaganiami dla nowoczesnych infrastruktur informacji przestrzennej oraz dobrymi praktykami w zakresie wdrażania przepisów i standardów technicznych. Niektóre z propozycji wymagają jednak doprecyzowania, aby móc je jednoznacznie zrozumieć i efektywnie rozwiązywać wykazane w stanowisku problemy. Część zgłaszanych postulatów jest już wdrażana lub planowana do wdrożenia. Zespół sugeruje podjęcie przez głównego geodetę kraju kilku dodatkowych działań, które być może ułatwią wdrożenie zgłaszanych propozycji. Ponadto niektóre postulaty wymagają szerszego przedyskutowania na posiedzeniach Rady.

W drugiej części spotkania Paweł Soczewski przedstawił prezentację na temat identyfikatorów obiektów w IIP, w której omówione zostały m.in.:

 • charakterystyka identyfikatora obiektów w schemacie http URI,
 • przyczyny rozbieżności w identyfikatorach zasobu danych przestrzennych w Polsce,
 • wytyczne INSPIRE kodowania identyfikatora obiektu przestrzennego,
 • dobre praktyki INSPIRE w innych krajach budowy identyfikatorów (URI) na przykładzie Anglii, Holandii i Rumuni,
 • rekomendacje dla identyfikacji danych IIP – unikalny identyfikator zasobu.

Podczas dyskusji poruszono ponadto kwestie:

 • opracowania wytycznych dotyczących budowy wspólnego identyfikatora dla obiektów danych IIP na poziomie krajowym z domeną nazw na poziomie INSPIRE,
 • poprawy jakości danych w zbiorach danych,
 • powołania przy Radzie zespołu technicznego do spraw opracowania wspólnego identyfikatora obiektów danych IIP na poziomie krajowym,
 • nadawania identyfikatorów obiektom świata rzeczywistego.

Źródło: GUGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
. W temacie prezentacji i protokołu, przyłączam się z apelem o ich udostępnienie na stronie Rady IIP

. Czy w końcu ktoś się zobowiąże do omówienia"dobre praktyki Podgik w innych krajach na przykładzie Anglii, Holandii i Rumuni,"?

Teoretycznie powinienem je zobaczyć na stronie rady iip przynajmniej taki jest opis na stronie. Natomiast mimo że jest to ciało które w założeniu ma upowszechniać iip jakoś z tym skromnie. Kilkunastozdaniowe opisy posiedzeń nie mówią niczego a rozmowy o wspaniałości geoportalu chyba nie są warte diet. Gdzie są materiały z posiedzeń, włącznie z prezentacjami ?

Można gdzieś prezentacje z tych posiedzeń zobaczyć ?

4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
LiDAR rzuca nowe światło na cywilizację Majów
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS