Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-05-06| Geodezja, Prawo

PTG: nowelizacja Pgik nie załatwia właściwie żadnego z istotnych problemów

Znamy już opinię Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego nt. projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.


PTG: nowelizacja Pgik nie załatwia właściwie żadnego z istotnych problemów

„Dokonana przez nas analiza proponowanych zmian wykazała, że projekt w swojej istocie nie eliminuje istniejących wadliwych procedur, a wręcz utrwala dotychczasową filozofię funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz niezdrowe stosunki pomiędzy organami administracji a wykonawcami prac. Polskie Towarzystwo Geodezyjne nie wyraża zgody na tak sformułowane propozycje. Uważamy, że skoro projekt nie załatwia właściwie żadnego z istotnych problemów, to zasadnym jest nawet pozostawienie obecnego stanu prawnego bez zmian” – czytamy w piśmie PTG.

Mimo to PTG w ramach konsultacji projektu nowelizacji wniosło o wykreślenie z tekstu obowiązującej ustawy niektórych wadliwych przepisów, co w ocenie organizacji „w sposób radykalny przyczyni się do poprawy działania poszczególnych podmiotów w dziedzinie geodezji, przyniesie po obu stronach (administracji i wykonawców) wymierne oszczędności finansowe oraz w sposób znaczący skróci procedury, a tym samym terminy, wykonywania prac”. Propozycje PTG obejmują:
• skreślenie instytucji zgłaszania prac,
• skreślenie instytucji weryfikacji materiałów przekazywanych do zasobu,
• skreślenie instytucji urzędowego klauzulowania dokumentacji przeznaczonej dla zamawiającego,
• skreślenie przepisów dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej.

Polskie Towarzystwo Geodezyjne negatywnie odniosło się także do propozycji wprowadzenia opłat ryczałtowych: „Projekt w swojej istocie przewiduje, że proponowana opłata ryczałtowa za każdą zgłoszoną pracę geodezyjną zawiera w sobie składnik w wysokości ponad 2/3 całkowitej opłaty, tj. za obecnie funkcjonującą instytucję uwierzytelnienia dokumentów geodezyjnych przeznaczonych dla zamawiającego. Oznacza to, że dla asortymentu prac, dla których nie jest konieczne uwierzytelnienie dokumentacji (np. wykonanie inwentaryzacji powykonawczej, mapy do celów projektowych albo tzw. „inny cel”), podwyżka opłat jest ponad 3-krotna w stosunku do cen obecnych. W szczególności proponowana stawka minimalna ma wynosić 100 zł, podczas gdy dla znacznej liczby wykonywanych prac geodezyjnych obecna opłata wynosi 30 zł”.

„Polskie Towarzystwo Geodezyjne jednocześnie dopuszcza możliwość zawarcia kompromisu, polegającego – z naszej strony – na zaakceptowaniu proponowanych wysokości opłat ryczałtowych, jednakże przy jednoczesnym zaakceptowaniu – ze strony projektodawcy – naszych postulatów wyrażonych w ww. punktach” – deklaruje organizacja.

Źródło: PTG


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama