|2019-05-06|
Geodezja, Prawo
PTG: nowelizacja Pgik nie załatwia właściwie żadnego z istotnych problemów
Znamy już opinię Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego nt. projektu nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego.
„Dokonana przez nas analiza proponowanych zmian wykazała, że projekt w swojej istocie nie eliminuje istniejących wadliwych procedur, a wręcz utrwala dotychczasową filozofię funkcjonowania Służby Geodezyjnej i Kartograficznej oraz niezdrowe stosunki pomiędzy organami administracji a wykonawcami prac. Polskie Towarzystwo Geodezyjne nie wyraża zgody na tak sformułowane propozycje. Uważamy, że skoro projekt nie załatwia właściwie żadnego z istotnych problemów, to zasadnym jest nawet pozostawienie obecnego stanu prawnego bez zmian” – czytamy w piśmie PTG.
Mimo to PTG w ramach konsultacji projektu nowelizacji wniosło o wykreślenie z tekstu obowiązującej ustawy niektórych wadliwych przepisów, co w ocenie organizacji „w sposób radykalny przyczyni się do poprawy działania poszczególnych podmiotów w dziedzinie geodezji, przyniesie po obu stronach (administracji i wykonawców) wymierne oszczędności finansowe oraz w sposób znaczący skróci procedury, a tym samym terminy, wykonywania prac”. Propozycje PTG obejmują: • skreślenie instytucji zgłaszania prac, • skreślenie instytucji weryfikacji materiałów przekazywanych do zasobu, • skreślenie instytucji urzędowego klauzulowania dokumentacji przeznaczonej dla zamawiającego, • skreślenie przepisów dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Polskie Towarzystwo Geodezyjne negatywnie odniosło się także do propozycji wprowadzenia opłat ryczałtowych: „Projekt w swojej istocie przewiduje, że proponowana opłata ryczałtowa za każdą zgłoszoną pracę geodezyjną zawiera w sobie składnik w wysokości ponad 2/3 całkowitej opłaty, tj. za obecnie funkcjonującą instytucję uwierzytelnienia dokumentów geodezyjnych przeznaczonych dla zamawiającego. Oznacza to, że dla asortymentu prac, dla których nie jest konieczne uwierzytelnienie dokumentacji (np. wykonanie inwentaryzacji powykonawczej, mapy do celów projektowych albo tzw. „inny cel”), podwyżka opłat jest ponad 3-krotna w stosunku do cen obecnych. W szczególności proponowana stawka minimalna ma wynosić 100 zł, podczas gdy dla znacznej liczby wykonywanych prac geodezyjnych obecna opłata wynosi 30 zł”.
„Polskie Towarzystwo Geodezyjne jednocześnie dopuszcza możliwość zawarcia kompromisu, polegającego – z naszej strony – na zaakceptowaniu proponowanych wysokości opłat ryczałtowych, jednakże przy jednoczesnym zaakceptowaniu – ze strony projektodawcy – naszych postulatów wyrażonych w ww. punktach” – deklaruje organizacja.
Źródło: PTG
|