wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-26| Geodezja, Prawo, Ludzie

GGK dla Rzeczpospolitej: papier przestanie już królować

Jaki jest zakres szykowanej nowelizacji Prawa geodezyjnego i kartograficznego oraz kiedy ma szansę wejść w życie? – rozmowę z głównym geodetą kraju na ten temat publikuje dzisiejsze wydanie „Rzeczpospolitej” (z 26 kwietnia).


GGK dla Rzeczpospolitej: papier przestanie już królować <br />
fot. GUGiK
fot. GUGiK

W wywiadzie GGK mówi m.in. o zamiarze uwolnienia danych z centralnego zasobu geodezyjnego (ortofotomap, numerycznych modeli terenu, BDOT10k czy geometrii działek ewidencyjnych). Odnosząc się do zarzutu, że warstwy w Geoportalu są często nieaktualne, podkreśla natomiast, że publikacja danych jest jednym z ważniejszych czynników wpływających na podsienie ich jakości – nie można więc zwlekać z ich udostępnieniem, aż będą idealne.

Waldemar Izdebski mówi również, że nowelizacja ma spopularyzować projektowanie na mapach cyfrowych. Po zmianie prawa geodeta nie będzie już bowiem musiał wykonywać mapy do celów projektowych w wersji papierowej, zwierającej pieczęcie starostwa – wystarczy, że do wynikowego opracowania dołączy stosowne oświadczenie, że mapa jest zgodna z danymi przekazanymi i przyjętymi do ODGiK-u.

W wywiadzie mowa jest także o likwidacji licencji, ryczałtach za materiały PZGiK dla geodetów oraz o wprowadzeniu konkretnych terminów weryfikacji prac geodezyjnych i kar za ich nieprzestrzeganie.

Na pytanie, kiedy nowe przepisy mogą wejść w życie, GGK odpowiada, że ma nadzieję, iż Sejm zajmie się nimi jeszcze przed wakacjami parlamentarnymi. Wówczas nowelizacja powinna zacząć obowiązywać pod koniec tego roku.

Więcej o nowelizacji Pgik

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
celebryta Nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Płacisz. Masz. Kwestia ceny. Podobno nie ma parcia na szkło. I to jakie! Jeszcze togo nie ma a już oznajmia światu, że jest. A co będzie jak nie będzie. To nieważne. Przed wyborami poszło w świat.

Czy w nowelizacji PGiK jest zapis o zniesieniu niewolnictwa w geodezji w Polsce? :)

Abc W końcu nowoczesne podejście

@mmbo z tego co piszesz tylko część jest prawdziwa, a mianowicie to, że GGK mam wywiady w rzepie! I mnie jako geodetę to cieszy, bo do tej pory się to nie zdarzało.

PR Mamy w Polsce pierwszego GGK celebrytę! Idzie nowe! Ile kosztuje w rzepie taki artykuł sponsorowany?

Obrazek Jest najlepszy ponieważ nie można danych na nim przedstawionych zwalidowac chociażby ze schematem xsd. Więc z automatu dane przedstawione na obrazku uznajemy za wiarygodne.

no w końcu @Fan obrazka :)

. Pewna firma już pracuje nad WFS. Niedługo będzie przejęcie usługi.

będą dane wektorowe wypuszczone czy masa kolejnych 'usług' obrazkowych?

To przecież jasne zrobi z niego wms. ;)

Geosystem Ciekawe czy Geosystem juz wie co zrobi z uwolnionymi danymi. Komisja sledcza by sie przydała.

Papier Mapy elektronicznie ale inwentaryzacje to juz tylko na papierze z konieczna pieczatka ośrodka - dobra zmiana. Coś GGK jest niespójny.

@ Przeważająca część środowiska prostuje tytuł "papier wszystko przyjmie".To był hochlik dziennikarski.

i walidatory oficjalne, 'Pańśtwowe' dla każdej z baz i wyłapujące błędy topologiczne, relacje...wszystko co się da. Taki ogólnodostępny program analizujący gml-a byłby dobrym rozwiązaniem. Bardzo potrzebnym!

czekamy na standardy usług wms do GESUT i MPZP

Mapę mogę oddać elektroniczną ale oświadczenie muszę napisać na papierze

@ Król jest jeden.Tylko jest goły.Ciekawe kiedy zakończy się romans GGK z geosystemie. Czekamy na niezależny, niezawisły sad.

Bdot10k oraz działki nie sa w centralnym zasobie. Dziwne że GGK przepisów ustawy PGK nie czytał.

18 komentarzy

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt