wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Ewolucja Uzupełniającej Mapy Polski
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-18| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje, Imprezy

Już trzecie województwo z modelami 3D LoD 1. Docelowo będzie 16

Oprócz łódzkiego i dolnośląskiego teraz również województwo lubuskie posiada trójwymiarowy model zabudowy na pierwszym poziomie szczegółowości (tzw. model bryłowy).


Już trzecie województwo z modelami 3D LoD 1. Docelowo będzie 16

Modele te są wykonywane siłami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Do ich opracowania wykorzystano obrysy budynków z bazy BDOT10k (klasa BUBD_A) oraz dane wysokościowe z lotniczego skaningu laserowego (ALS). Wysokości każdego modelu wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami budynków.

Jak podczas wczorajszego posiedzenia Rady IIP poinformował główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, docelowo modele LoD 1 będą dostępne dla całego kraju, a nie tylko dla 6 województw, dla których nie udało się wykonać ich w szczegółowości LoD 2 w ramach projektu CAPAP. Ma to być odpowiedź na potrzeby użytkowników, którym do niektórych zastosowań może przydać się jednolity w skali całego kraju model 3D. Baza modeli LoD 1 powinna być kompletna jeszcze w maju – zapowiedział GGK. Zapewnił również, że docelowo wszystkie modele 3D (zarówno LoD 1, jak i LoD 2) zostaną opublikowane w Geoportalu 3D (na razie można w nim przeglądać wybrane opracowania LoD 2). Dp tego czasu ze wszystkich modeli można korzystać, pobierając z Geoportalu Krajowego pliki w formacie CityGML (przez warstwę Dane do pobrania).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt