wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-04-18| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Instytucje, Imprezy

Już trzecie województwo z modelami 3D LoD 1. Docelowo będzie 16

Oprócz łódzkiego i dolnośląskiego teraz również województwo lubuskie posiada trójwymiarowy model zabudowy na pierwszym poziomie szczegółowości (tzw. model bryłowy).


Już trzecie województwo z modelami 3D LoD 1. Docelowo będzie 16

Modele te są wykonywane siłami Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Do ich opracowania wykorzystano obrysy budynków z bazy BDOT10k (klasa BUBD_A) oraz dane wysokościowe z lotniczego skaningu laserowego (ALS). Wysokości każdego modelu wyznaczono jako medianę wysokości punktów z ALS (klasa building) przecinających się z obrysami budynków.

Jak podczas wczorajszego posiedzenia Rady IIP poinformował główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, docelowo modele LoD 1 będą dostępne dla całego kraju, a nie tylko dla 6 województw, dla których nie udało się wykonać ich w szczegółowości LoD 2 w ramach projektu CAPAP. Ma to być odpowiedź na potrzeby użytkowników, którym do niektórych zastosowań może przydać się jednolity w skali całego kraju model 3D. Baza modeli LoD 1 powinna być kompletna jeszcze w maju – zapowiedział GGK. Zapewnił również, że docelowo wszystkie modele 3D (zarówno LoD 1, jak i LoD 2) zostaną opublikowane w Geoportalu 3D (na razie można w nim przeglądać wybrane opracowania LoD 2). Dp tego czasu ze wszystkich modeli można korzystać, pobierając z Geoportalu Krajowego pliki w formacie CityGML (przez warstwę Dane do pobrania).

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl

reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt