wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Google znów pod ostrzałem za brak krzyży

W krajowym internecie znów rozgorzała dyskusja na temat rzekomego usuwania przez firmę Google krzyży z modeli 3D miast.


Google znów pod ostrzałem za brak krzyży

Tym razem lawinę komentarzy uruchomił wpis podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, który w mediach społecznościowych udostępnił zrzut ekranowy prezentujący model 3D pewnego kościoła. Choć wieża świątyni pozbawiona jest krzyża, to jego cień jest wyraźnie widoczny na zdjęciu lotniczym, którego użyto do oteksturowania modelu.

„Google Maps usuwa krzyże z kościołów – na zdjęciu widać, jak algorytm usunął krzyż, ale nie cień. Nawet najsłynniejsze kościoły na Google Earth wyglądają jak ratusze. Cenzura myśli.” – komentuje podróżnik.

Warto dodać, że to już drugi raz, gdy przez internet przetacza się dyskusja na ten temat. Pierwsza rozgorzała półtora roku temu. Do zarzutów odniosła się wówczas firma Google Polska, która ustami swojego rzecznika tłumaczyła, że wynika to z charakterystyki algorytmu do automatycznego modelowania, który pomija niektóre elementy słabo widoczne na zdjęciach lotniczych – nie tylko krzyże, ale także anteny czy iglice.

Podobnie jak półtora roku temu temat wywołał sporo komentarzy, został także podchwycony przez redakcje niektórych portali. Jednak tym razem – z uwagi na wcześniejsze wyjaśnienia Google Polska – emocje są o wiele mniejsze.

Najobszerniej temat omówił serwis Konkret24 (część Tvn24.pl). Portal ponownie cytuje rzecznika Google Polska, który wyjaśnia, że to efekt działania automatycznego algorytmu. Jako dowód, że automatyzacja usuwa nie tylko krzyże, serwis podaje przykład stołecznej kolumny Zygmunta. Dziennikarze zauważają ponadto, że krzyży nie uświadczymy również na modelach 3D udostępnianych przez niektóre miasta. Portal cytuje także prezesa fotogrametrycznej firmy MGGP Aero, która zajmuje się modelowaniem 3D miast. Jacek Siedlik zwraca uwagę, że skomplikowane elementy (wykonywane z kratownic lub podobnych materiałów) mogą posiadać zniekształcenia czy wręcz nie być odwzorowane, w przeciwieństwie do takich obiektów jak bloki mieszkalne.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Prawi zrobili sobie zasięgi i bekę z lewactwa. Najlepsze, ze TVN48 ?cała prawda, całą dobę? dał się wkręcić. Telewizja dla ignorantów.
 4 
 3 
odpowiedz zgłoś
A graniczniki z krzyżami Przecież geodeci zakopują w terenie graniczniki z krzyżami, a Google nie może?! ... Ok. Dość już żartów i dlaszego wkręcania forowiczów. Dziś nie 1 kwietnia. Z poważaniem
 2 
 2 
odpowiedz zgłoś
my naród we the people ... krzyże mają być. Czy wc kwadrans sprawdzał co z polksiezycami na meczetach ?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
czy my jako naród, musimy zdobyć mistrzostwo w każdej edycji konkursu na najdurniejsze pretensje?
 2 
 11 
odpowiedz zgłoś
Z ostatniej chwili, GUGiK podjął się w czynie społecznym zadania wytworzenia krzyży na kościołach w danych google. Zadanie będzie nadzorował Marek Jurek albo Krystyna Pawłowicz. ;)
 1 
 10 
odpowiedz zgłoś
@GG Człowieku, jak ty nawet nie rozróżniasz modelu od tekstury nałożonej na model xD
 1 
 7 
odpowiedz zgłoś
najazd trolli czy ignorantów? Po pierwsze, to co ma BDOT (państwowa baza i opracowanie karto) do modelu 3D amerykańskiej firmy - to są rożne rzeczy. Dwa - jak krowie na rowie: algorytm tworzy model ze zdjęcia, więc zdjęcie rzucone na model nie jest modyfikowane, ale sam obiekt jest na tyle mały, że nie jest odwzorowany w modelu (podobnie jak inne drobne szczegóły).
 1 
 8 
odpowiedz zgłoś
Na katedrze Notre-Dame jest krzyż więc o czym mowa ?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
Piorunochronów też nie widać Obrażają uczucia elektryków
 4 
 18 
odpowiedz zgłoś
Krzyż na kościele a piksele Dlaczego algorytm nie wyciął krzyża widocznego na zdjęciu jako cień. To też tylko kilka pikseli. Nie da się obronić tego algorytmu.
 10 
 5 
odpowiedz zgłoś
Do Załamany - spałeś na kartografii Proszę spokojnie przeanalizować bazy topograficzne BDOT10K. Jest np.: "obiekt o znaczeniu orientacyjnym" (OT_OIOR_P), OIOR02 - "figura, kapliczka lub krzyż przydrożny".Cejrowski ma rację. Google popraw się!
 12 
 4 
odpowiedz zgłoś
Wiarygodność tvnowska jest żadna. Wystarczy wygoolgać WAFEL SS żeby zobaczyć ich próbkę dziennikarstwa.
 10 
 4 
odpowiedz zgłoś
Tragedia, masakra, kulturowa inwazja @Polak, @GG, wiecie, właśnie sprawdziłem jakich cyfr używają tachimetry i GPSy. A-R-A-B-S-K-I-C-H!!! Już po nas!!! Najechali, podbili i ubogacili kulturowo! Już nie ma dla nas żadnej nadziei...
 5 
 16 
odpowiedz zgłoś
Czy wy spaliście na fotogrametrii? @Polak, @GG, co robiliście na zajęciach z fotogrametrii? Serio nie widzicie problemu z tworzeniem modelu 3D małego, ciemnego i płaskiego pionowego elementu z 4 ukośnych zdjęć lotniczych robionych z pułapu kilkuset metrów? Taki krzyż często ma szerokość 3-4 pikseli zdjęcia... Ale jak się nie rozumie, to się wymyśla bezsensowne teorie jak na zapyziałej wsi 200 lat temu. "Giełodeta zajechał do wsi, uciekać, chować się gdzie można, krowy mleka nie bedo dawać..."
 5 
 17 
odpowiedz zgłoś
Czym się tu podniecać. W danych citygml Gugiku też nie ma krzyży i jakoś nikt z tego powodu larum nie robi, mimo że wytworzono za pieniądze rządowe.
 1 
 12 
odpowiedz zgłoś
@GG "nie znam się to się wypowiem"
 2 
 14 
odpowiedz zgłoś
Obiekty charakterystyczne - dominanty Nawet przy generalizacji nie usuwa się obiektów, które mają charakter dominujący, orientujący w terenie np. wieże kościołów, samotne kapliczki, krzyże na rozstajach dróg. Do nich nawiązywano kiedyś pomiary triangulacyjne, a i dziś przy pomiarach służą do orientacji (osnowa geodezyjna). Ten algorytm pisali chyba jacyś arabscy programiści. To jak w klipie pewnego zespołu muzycznego do Eurowizji.
 19 
 11 
odpowiedz zgłoś
Skandal Niech też wymażą całą "ziemię wojny" bo jak wiadomo, samo istnienie niewiernych obraża prawdziwych muzułmanów... Flagi narodowe to też dla niektórych "jawny faszyzm"; tatuś i mamusia z kilkorgiem dzieci - ewidentna homofobia... Też wymazać? Bo meczetów oczywiście nie zamażą: bo się boją!
 16 
 8 
odpowiedz zgłoś
18 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS