Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-08| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

Google znów pod ostrzałem za brak krzyży

W krajowym internecie znów rozgorzała dyskusja na temat rzekomego usuwania przez firmę Google krzyży z modeli 3D miast.


Google znów pod ostrzałem za brak krzyży

Tym razem lawinę komentarzy uruchomił wpis podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, który w mediach społecznościowych udostępnił zrzut ekranowy prezentujący model 3D pewnego kościoła. Choć wieża świątyni pozbawiona jest krzyża, to jego cień jest wyraźnie widoczny na zdjęciu lotniczym, którego użyto do oteksturowania modelu.

„Google Maps usuwa krzyże z kościołów – na zdjęciu widać, jak algorytm usunął krzyż, ale nie cień. Nawet najsłynniejsze kościoły na Google Earth wyglądają jak ratusze. Cenzura myśli.” – komentuje podróżnik.

Warto dodać, że to już drugi raz, gdy przez internet przetacza się dyskusja na ten temat. Pierwsza rozgorzała półtora roku temu. Do zarzutów odniosła się wówczas firma Google Polska, która ustami swojego rzecznika tłumaczyła, że wynika to z charakterystyki algorytmu do automatycznego modelowania, który pomija niektóre elementy słabo widoczne na zdjęciach lotniczych – nie tylko krzyże, ale także anteny czy iglice.

Podobnie jak półtora roku temu temat wywołał sporo komentarzy, został także podchwycony przez redakcje niektórych portali. Jednak tym razem – z uwagi na wcześniejsze wyjaśnienia Google Polska – emocje są o wiele mniejsze.

Najobszerniej temat omówił serwis Konkret24 (część Tvn24.pl). Portal ponownie cytuje rzecznika Google Polska, który wyjaśnia, że to efekt działania automatycznego algorytmu. Jako dowód, że automatyzacja usuwa nie tylko krzyże, serwis podaje przykład stołecznej kolumny Zygmunta. Dziennikarze zauważają ponadto, że krzyży nie uświadczymy również na modelach 3D udostępnianych przez niektóre miasta. Portal cytuje także prezesa fotogrametrycznej firmy MGGP Aero, która zajmuje się modelowaniem 3D miast. Jacek Siedlik zwraca uwagę, że skomplikowane elementy (wykonywane z kratownic lub podobnych materiałów) mogą posiadać zniekształcenia czy wręcz nie być odwzorowane, w przeciwieństwie do takich obiektów jak bloki mieszkalne.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS