|2019-04-08|
GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma
Google znów pod ostrzałem za brak krzyży
W krajowym internecie znów rozgorzała dyskusja na temat rzekomego usuwania przez firmę Google krzyży z modeli 3D miast.
Tym razem lawinę komentarzy uruchomił wpis podróżnika Wojciecha Cejrowskiego, który w mediach społecznościowych udostępnił zrzut ekranowy prezentujący model 3D pewnego kościoła. Choć wieża świątyni pozbawiona jest krzyża, to jego cień jest wyraźnie widoczny na zdjęciu lotniczym, którego użyto do oteksturowania modelu.
„Google Maps usuwa krzyże z kościołów – na zdjęciu widać, jak algorytm usunął krzyż, ale nie cień. Nawet najsłynniejsze kościoły na Google Earth wyglądają jak ratusze. Cenzura myśli.” – komentuje podróżnik.
Warto dodać, że to już drugi raz, gdy przez internet przetacza się dyskusja na ten temat. Pierwsza rozgorzała półtora roku temu. Do zarzutów odniosła się wówczas firma Google Polska, która ustami swojego rzecznika tłumaczyła, że wynika to z charakterystyki algorytmu do automatycznego modelowania, który pomija niektóre elementy słabo widoczne na zdjęciach lotniczych – nie tylko krzyże, ale także anteny czy iglice.
Podobnie jak półtora roku temu temat wywołał sporo komentarzy, został także podchwycony przez redakcje niektórych portali. Jednak tym razem – z uwagi na wcześniejsze wyjaśnienia Google Polska – emocje są o wiele mniejsze.
Najobszerniej temat omówił serwis Konkret24 (część Tvn24.pl). Portal ponownie cytuje rzecznika Google Polska, który wyjaśnia, że to efekt działania automatycznego algorytmu. Jako dowód, że automatyzacja usuwa nie tylko krzyże, serwis podaje przykład stołecznej kolumny Zygmunta. Dziennikarze zauważają ponadto, że krzyży nie uświadczymy również na modelach 3D udostępnianych przez niektóre miasta. Portal cytuje także prezesa fotogrametrycznej firmy MGGP Aero, która zajmuje się modelowaniem 3D miast. Jacek Siedlik zwraca uwagę, że skomplikowane elementy (wykonywane z kratownic lub podobnych materiałów) mogą posiadać zniekształcenia czy wręcz nie być odwzorowane, w przeciwieństwie do takich obiektów jak bloki mieszkalne.
JK
|