wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-04-05| GNSS

6 kwietnia w GPS: Armagedon czy strachy na Lachy?

W ostatnich dniach media w alarmistycznym tonie donoszą o tzw. GPS week number rollover, który ma się wydarzyć w nocy z soboty na niedzielę (6/7 kwietnia). Czy przeciętny użytkownik odbiornika GPS faktycznie ma się czego bać?


6 kwietnia w GPS: Armagedon czy strachy na Lachy?

Odpowiadając najkrócej: z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie ma powodów do obaw. Dlaczego?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, że w amerykańskim systemie nawigacji tygodnie liczone są w zapisie 10-bitowym począwszy od 6 stycznia 1980 roku. Oznacza to, że przypisywane są im numery od 0 o 1023, a więc co 1024 tygodni (czyli 19,7 lat) ich liczenie zaczyna się od nowa. Właśnie ten moment nazywany jest GPS week number rollover i – jak przestrzegają specjaliści – w źle zaprogramowanych odbiornikach mogą z tego tytułu pojawić się błędy w działaniu. Są jednak przynajmniej dwa powody, dla których zdecydowana większość właścicieli sprzętu GPS (czy to amatorskiego, czy profesjonalnego) może spać spokojnie.

Po pierwsze – jak łatwo policzyć – tegoroczny GPS week number rollover nie jest pierwszym tego typu wydarzeniem. Wcześniej mieliśmy z nim do czynienia w nocy z 21 na 22 kwietnia 1999 roku. Oznacza to, że producenci sprzętu satelitarnego są generalnie świadomi tego problemu, więc nowsze instrumenty powinny być nań odporne.

„Nowsze”, to znaczy jakie? W rozesłanym niedawno przez Ministerstwo Infrastruktury komunikacie stwierdzono, że właściciele odbiorników wyprodukowanych po 2010 roku powinni spać spokojnie. A co ze starszym sprzętem? Ich użytkownicy powinni skontaktować się z producentem (część wydała już stosowne komunikaty w tej sprawie) oraz zadbać o aktualizację firmware’u.

Drugi argument, który powinien uspokoić użytkowników odbiorników satelitarnych, znajdziemy w niedawnym komunikacie Głównego Urzędu Miar. W ocenie ekspertów z GUM w przypadku sprzętu wielosystemowego (a więc korzystającego również z systemów GLONASS, Galileo i BeiDou) prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z GPS week number rollover jest „znikome”. A – jak wynika z „Raportu Użytkowników Technologii GNSS 2018” – dziś zdecydowana większość użytkowanych odbiorników to właśnie takie instrumenty.

Dodajmy, że nawet jeśli problemy związane z tym zjawiskiem wystąpią, będą dotyczyć raczej synchronizacji czasu, a nie wyznaczania pozycji. Oczywiście o pełnym spektrum konsekwencji GPS week number rollover dowiemy się dopiero w najbliższą niedzielę… a właściwie to nawet wiele lat po tym dniu. Część producentów sprzętu GNSS implementuje bowiem własny sposób liczenia tygodni, zatem błędy z tym związane mogą wychodzić na jaw z dużym opóźnieniem.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt