wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-05| GNSS

6 kwietnia w GPS: Armagedon czy strachy na Lachy?

W ostatnich dniach media w alarmistycznym tonie donoszą o tzw. GPS week number rollover, który ma się wydarzyć w nocy z soboty na niedzielę (6/7 kwietnia). Czy przeciętny użytkownik odbiornika GPS faktycznie ma się czego bać?


6 kwietnia w GPS: Armagedon czy strachy na Lachy?

Odpowiadając najkrócej: z bardzo dużym prawdopodobieństwem nie ma powodów do obaw. Dlaczego?

W pierwszej kolejności wyjaśnijmy, że w amerykańskim systemie nawigacji tygodnie liczone są w zapisie 10-bitowym począwszy od 6 stycznia 1980 roku. Oznacza to, że przypisywane są im numery od 0 o 1023, a więc co 1024 tygodni (czyli 19,7 lat) ich liczenie zaczyna się od nowa. Właśnie ten moment nazywany jest GPS week number rollover i – jak przestrzegają specjaliści – w źle zaprogramowanych odbiornikach mogą z tego tytułu pojawić się błędy w działaniu. Są jednak przynajmniej dwa powody, dla których zdecydowana większość właścicieli sprzętu GPS (czy to amatorskiego, czy profesjonalnego) może spać spokojnie.

Po pierwsze – jak łatwo policzyć – tegoroczny GPS week number rollover nie jest pierwszym tego typu wydarzeniem. Wcześniej mieliśmy z nim do czynienia w nocy z 21 na 22 kwietnia 1999 roku. Oznacza to, że producenci sprzętu satelitarnego są generalnie świadomi tego problemu, więc nowsze instrumenty powinny być nań odporne.

„Nowsze”, to znaczy jakie? W rozesłanym niedawno przez Ministerstwo Infrastruktury komunikacie stwierdzono, że właściciele odbiorników wyprodukowanych po 2010 roku powinni spać spokojnie. A co ze starszym sprzętem? Ich użytkownicy powinni skontaktować się z producentem (część wydała już stosowne komunikaty w tej sprawie) oraz zadbać o aktualizację firmware’u.

Drugi argument, który powinien uspokoić użytkowników odbiorników satelitarnych, znajdziemy w niedawnym komunikacie Głównego Urzędu Miar. W ocenie ekspertów z GUM w przypadku sprzętu wielosystemowego (a więc korzystającego również z systemów GLONASS, Galileo i BeiDou) prawdopodobieństwo wystąpienia problemów związanych z GPS week number rollover jest „znikome”. A – jak wynika z „Raportu Użytkowników Technologii GNSS 2018” – dziś zdecydowana większość użytkowanych odbiorników to właśnie takie instrumenty.

Dodajmy, że nawet jeśli problemy związane z tym zjawiskiem wystąpią, będą dotyczyć raczej synchronizacji czasu, a nie wyznaczania pozycji. Oczywiście o pełnym spektrum konsekwencji GPS week number rollover dowiemy się dopiero w najbliższą niedzielę… a właściwie to nawet wiele lat po tym dniu. Część producentów sprzętu GNSS implementuje bowiem własny sposób liczenia tygodni, zatem błędy z tym związane mogą wychodzić na jaw z dużym opóźnieniem.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEOIDA na spotkaniu IGSM w Newcastle
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS