Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-09-27| GNSS, Geodezja, GIS, Sprzęt, Software

O świetlanej przyszłości nawigacji satelitarnej

Jaki jest stan rozwoju nawigacji satelitarnej? W jakim kierunku zmierza ta technologia oraz co nowego będzie mogła zaoferować w najbliższych latach?


O świetlanej przyszłości nawigacji satelitarnej

Odpowiedzi na te inne pytania znajdziemy w wydanym właśnie przez GSA „Raporcie Użytkowników Technologii GNSS 2018”. Jak wyliczają autorzy publikacji, w najbliższych latach zakończona zostanie budowa dwóch globalnych i dwóch regionalnych satelitarnych systemów nawigacyjnych (BeiDou i Galileo oraz QZSS i NavIC). Równolegle realizowana jest modernizacja GPS i GLONASS oraz budowa i rozbudowa licznych systemów wspomagających SBAS (w tym europejskiego EGNOS). Toczą się ponadto intensywne prace badawczo-rozwojowe nad technologiami, które zwiększą możliwości nawigacji satelitarnej zarówno bezpośrednio (wspomnieć można o takich skrótach jak SLAM czy MEMS), jak i pośrednio (np. technologie blockchain, 5G czy uczenia maszynowego). W rezultacie szybko rośnie liczba użytkowników rozwiązań GNSS, poszerza się pole ich zastosowań, a także rosną możliwości wyznaczania pozycji. Wszystkie te zjawiska szczegółowo opisano w „GNSS User Technology Report 2018”.

Ważne trendy

Kluczowe ustalenia raportu są następujące:
• trwa rozbudowa i modernizacja wszystkich regionalnych i globalnych systemów nawigacji, w efekcie użytkownicy mają do dyspozycji już ponad 100 satelitów nadających wiadomości nawigacyjne;
• zdecydowana większość użytkowanych odbiorników GNSS to sprzęt wielosystemowy; tylko około 30% z nich obsługuje wyłącznie GPS;
• na rynku masowym obserwuje się zapotrzebowanie na dwa typy odbiorników – zoptymalizowane pod internet rzeczy, gdzie priorytetem jest redukcja zużycia energii oraz tzw. high-end, w których producenci uwzględniają innowacje poprawiające jakość pozycjonowania;
• zapotrzebowanie na dokładność w przypadku rynku masowego skutkuje rozwijaniem nowych technologii bazujących m.in. na wykorzystaniu surowych pomiarów GNSS w systemie Android;
• wprowadzane na rynek odbiorniki obsługują od jednej do nawet czterech częstotliwości jednocześnie; obserwuje się szczególnie duży wzrost rynku sprzętu dwusystemowego (przede wszystkim dla kanałów L1/E1 oraz L5/E5);
• zarówno prywatne przedsiębiorstwa, jak i publiczni operatorzy coraz intensywniej pracują nad rozwojem usług RTK oraz PPP, co przekłada się na poszerzanie grona odbiorców tych serwisów;
• kładziony jest coraz większy nacisk na bezpieczeństwo rozwiązań nawigacyjnych, szczególnie w przypadku samochodów i łodzi autonomicznych czy dronów.

Obsługa systemów GNSS oraz kanałów nawigacyjnych w precyzyjnych odbiornikach satelitarnych (źródło: GNSS User Technology Report 2018)

Obsługa systemów GNSS oraz kanałów nawigacyjnych w precyzyjnych odbiornikach satelitarnych (źródło: GNSS User Technology Report 2018)

Geodezja i kartografia

Podobnie jak w poprzednich edycjach raportu odrębny rozdział poświęcono rynkowi precyzyjnych odbiorników satelitarnych, w tym tych przeznaczonych dla geodezji oraz kartografii. Autorzy zwracają uwagę, że to właśnie ta branża jest jednym z głównych beneficjentów rozbudowy systemów GNSS. Kluczowe trendy obserwowane na półkach z tymi instrumentami to nie tylko rosnąca liczba kanałów i śledzonych częstotliwości, ale także łączenie rozwiązań RTK i PPP oraz coraz większa intuicyjność obsługi. Ponadto producenci geodezyjnych odbiorników GNSS kładą coraz większy nacisk na walkę z zakłócaniem i spoofingiem oraz wspieranie pomiarów satelitarnych innymi technologiami lokalizacyjnymi, a więc tzw. sensor fusion – najlepszym przykładem są chociażby pochyłomierze. Nie bez znaczenia dla rozwoju tego rynku są również spadające ceny – autorzy raportu zwracają uwagę, że mają tu na myśli nie tylko coraz niższy koszt samych urządzeń, ale także usług nawigacyjnych.

Pobierz raport

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS