wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-01| Geodezja, Prawo

Czy karać powiaty za zbyt długą weryfikację? [wyniki ankiety]

Zdecydowana większość uczestników naszej ankiety popiera pomysł karania starostw za zbyt długą weryfikację.


Czy karać powiaty za zbyt długą weryfikację? [wyniki ankiety]

Ankietę opublikowaliśmy po tym, jak w zeszłym tygodniu główny geodeta kraju zaprezentował projekt przepisów, które przewidują, po pierwsze, konkretne terminy weryfikacji prac geodezyjnych (od 5 do 20 dni, w zależności od powierzchni opracowania), a po drugie, wprowadzenie kary za ich niedotrzymanie (100 zł za dzień zwłoki).

Propozycje dobre, ale…

Nasz internetowy kwestionariusz wypełniło 714 osób – wśród nich 63% deklaruje się jako wykonawcy prac geodezyjnych, a 29% jako przedstawiciele administracji publicznej. Aż 3/4 ankietowanych uważa pomysł karania powiatów za słuszny, choć w ocenie 46% badanych propozycje przedstawione przez GGK należy zmodyfikować. W jaki sposób?

2/5 osób postulujących poprawienie propozycji GGK sugeruje zmianę sposobu nakładania kary. Przypomnijmy, że wg wstępnych założeń obowiązek ten miałby spoczywać na WINGiK-u. W dyskusji zarówno na Geoforum.pl, jak i podczas zeszłotygodniowego spotkania geodetów powiatowych nie brakowało jednak głosów, że w proponowanym brzmieniu przepis jest zbyt ogólnikowy – nie wiadomo chociażby, jak wojewódzka inspekcja miałaby monitorować terminowość pracy PODGiK-ów.

Ponadto 1/3 ankietowanych postulujących modyfikację propozycji GGK uważa, że należy podnieść wysokość kar (obniżki domaga się 6%). Niewiele mniej, bo 29%, chce wydłużenia terminów weryfikacji, a 23% – ich skrócenia.

Czy wprowadzenie kar ma faktycznie szansę skrócić terminy weryfikacji prac? Wierzy w to aż 2/3 ankietowanych, przy czym 2/5 uważa, że ten wpływ będzie zdecydowany. 23% twierdzi natomiast, że przepis ten nie wpłynie na tempo weryfikacji, a 11% spodziewa się nawet, że skutki będą odwrotne od zamierzonych.

Urzędnik vs. wykonawca

Wyniki ankiety prezentują się zupełnie inaczej, gdy przeanalizujemy odpowiedzi osób deklarujących się jako przedstawiciele administracji publicznej. Aż 46% z nich jest przeciwnych karom. Warto jednak odnotować, że kolejne 2/5 gotowe jest na wprowadzenie takiej sankcji, ale pod warunkiem modyfikacji propozycji GGK. Najczęściej powtarzany przez nich postulat (77% wskazań) to wydłużenie terminów weryfikacji.

Urzędnicy generalnie nie wierzą, że wprowadzenie kar przyspieszy weryfikację. Zdaniem 38% tempo weryfikacji się nie zmieni, a kolejne 16% uważa, że nawet się wydłuży. Znacznie szybszej weryfikacji spodziewa się tylko 20% badanych urzędników.

A jak odpowiadali wykonawcy prac geodezyjnych? Wśród nich poparcie dla wprowadzenia kar jest oczywiście znacznie większe i wynosi 87%, przy czym 50% wykonawców chce modyfikacji propozycji GGK. Najczęściej zgłaszane postulaty to: podniesienie kar (43%), zmiana sposobu nakładania kar (40%) oraz skrócenie terminów weryfikacji (23%).

Zdaniem aż 77% ankietowanych wykonawców wprowadzenie kar ma szansę skrócić weryfikację, przy czym 55% uważa, że skrócenie będzie zdecydowane.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
JOKE DOBRE, JUTRO SIĘ WSZYSTKO WYJAŚNI :)
 1 
odpowiedz zgłoś
Już tacy jesteśmy sfrustowani, że zapomnieliśmy jaka dziś data.
 3 
odpowiedz zgłoś
dobrze poinformowany co ciepły dzień i w Tworkach na spacer wypuścili?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
znak zapytania ? Wiadomość nieoficjalna z ministerstwa: GGK na ogłosić przetarg na jednility program do obsługi PODGiK,ktory sam będzie weryfikował zasilanie baz. Bazy tylka EGiB i GESUT Zgłoszenia, weryfikacja,licencje mają zniknąć. 100% odpowiedzialność kierownika prac geodezyjnych. Powołanie państwowych firm kontrolujących zasilanie baz przez zleceniodawców prac geodezyjnych jako rezultat wyników pomiarów.
 5 
 5 
odpowiedz zgłoś
to początek końca podgik-ów w obecnym stanie. Mam nadzieję. Podgik będzie tylko miejscem gdzie przyjmowane i wydawane będą dane. Jeszcze trochę...
 4 
 9 
odpowiedz zgłoś
PO CO WERYFIKACJA I MZ? Mapę ze skaningu zawsze mam gotową przed materiałami z PODGiK i lepszą niż te materiały. Jeszcze płacę za to, żeby ktoś mi przedłużał czas potrzebny na wykonanie opracowania i sprzedaż gotowego produktu klientowi. Po co prowadzić mapę zasadniczą i weryfikować dane od geodetów? Miliony złotych na utrzymywanie czegoś, co nie jest potrzebne. Rynek sam zweryfikuje jakość prac. Zamawiający nie zawsze potrzebuje 100% mapy zasadniczej. To wszystko da się dogadać między Zamawiającym a Wykonawcą bez udziału Administracji. Uważam, że wszystkim wykonawcą by się to nawet bardziej opłacało. Nie robilibyście 4 mapek na odwal się tylko 2 porządnie za uzgodnione pieniądze w uzgodnionym zakresie z ilością uzgodnionych elementów. Poza tym ja zrobię mapę na cito a potem ktoś w tym samym zakresie robi pieniądze na mojej pracy? A następnym razem przegram na otwartym rynku bo tamten jest tańszy. Nie bardzo to rozumiem... Gdzie są prawa autorskie?
 5 
 15 
odpowiedz zgłoś
weryfikacja zawsze są dwie prawdy przy dwóch stronach a nawet trzy, prawda1 weryfikacja trwała by szybciej jak wykonawcy prac geodezyjnych bardziej przyłożą się do swojej pracy a kierownicy prac - geodeci uprawnieni będą sprawdzać, nadzorować te prace a nie tylko podpisywać prawda2 w urzędach też nie jest dobrze wykonuje się pracę geodezyjną pod weryfikatora w każdym powiecie inaczej, ponieważ mamy niejednoznaczne przepisy prawda3 główny urząd geodezji i kartografii tworzy przepisy, które są nie spójne co pokazują wyroki sądowe "najlepiej jest zrzucać problem na wszystkich, brak współpracy każdy pokazuje jaki jest ważny"
 3 
 18 
odpowiedz zgłoś
do wykonawcy niewolnika powiaty też są za tym, oświadczenie wykonawcy o wykonaniu prac zgodnie ze standardami geodezyjnymi wystarczy. Jeżeli dane nie będą mogły być załadowane do baz odpowiedzialność jak w art.48 PGiK, lub weryfikacja tylko plików wsadowych. Jeżeli będzie utrzymana taka linia jak obecnie jest proponowana, każdy operat będzie miał protokół negatywny, na wstępie. I wszyscy o tym wiemy. Skończy się też informowanie na telefon, przyjedź i popraw, niestety termin i kasa...
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
smutna "geodezja" Kiedy w końcu szanowny GGK zrozumie że takie przepychanki nic dobrego nie przyniosą? A wystarczy tak po prostu USUNĄĆ niepotrzebną weryfikację która w ŻADEN sposób nie poprawia zasobu geodezyjnego i generuje niepotrzebne koszty prowadzenia administracji..Wydłużyć terminy weryfikacji? Ludzie kochani.. w jednym z ośrodków mam gotową mapę 3D ze skaningu mobilnego zanim dostane materiały ze ośrodka..koszmar..w taki sposób nigdy nie pójdziemy do przodu i będziemy dalej gnili w geodezyjnym PRL-u
 10 
 19 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS