wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-04-01| Geodezja, Prawo

Czy karać powiaty za zbyt długą weryfikację? [wyniki ankiety]

Zdecydowana większość uczestników naszej ankiety popiera pomysł karania starostw za zbyt długą weryfikację.


Czy karać powiaty za zbyt długą weryfikację? [wyniki ankiety]

Ankietę opublikowaliśmy po tym, jak w zeszłym tygodniu główny geodeta kraju zaprezentował projekt przepisów, które przewidują, po pierwsze, konkretne terminy weryfikacji prac geodezyjnych (od 5 do 20 dni, w zależności od powierzchni opracowania), a po drugie, wprowadzenie kary za ich niedotrzymanie (100 zł za dzień zwłoki).

Propozycje dobre, ale…

Nasz internetowy kwestionariusz wypełniło 714 osób – wśród nich 63% deklaruje się jako wykonawcy prac geodezyjnych, a 29% jako przedstawiciele administracji publicznej. Aż 3/4 ankietowanych uważa pomysł karania powiatów za słuszny, choć w ocenie 46% badanych propozycje przedstawione przez GGK należy zmodyfikować. W jaki sposób?

2/5 osób postulujących poprawienie propozycji GGK sugeruje zmianę sposobu nakładania kary. Przypomnijmy, że wg wstępnych założeń obowiązek ten miałby spoczywać na WINGiK-u. W dyskusji zarówno na Geoforum.pl, jak i podczas zeszłotygodniowego spotkania geodetów powiatowych nie brakowało jednak głosów, że w proponowanym brzmieniu przepis jest zbyt ogólnikowy – nie wiadomo chociażby, jak wojewódzka inspekcja miałaby monitorować terminowość pracy PODGiK-ów.

Ponadto 1/3 ankietowanych postulujących modyfikację propozycji GGK uważa, że należy podnieść wysokość kar (obniżki domaga się 6%). Niewiele mniej, bo 29%, chce wydłużenia terminów weryfikacji, a 23% – ich skrócenia.

Czy wprowadzenie kar ma faktycznie szansę skrócić terminy weryfikacji prac? Wierzy w to aż 2/3 ankietowanych, przy czym 2/5 uważa, że ten wpływ będzie zdecydowany. 23% twierdzi natomiast, że przepis ten nie wpłynie na tempo weryfikacji, a 11% spodziewa się nawet, że skutki będą odwrotne od zamierzonych.

Urzędnik vs. wykonawca

Wyniki ankiety prezentują się zupełnie inaczej, gdy przeanalizujemy odpowiedzi osób deklarujących się jako przedstawiciele administracji publicznej. Aż 46% z nich jest przeciwnych karom. Warto jednak odnotować, że kolejne 2/5 gotowe jest na wprowadzenie takiej sankcji, ale pod warunkiem modyfikacji propozycji GGK. Najczęściej powtarzany przez nich postulat (77% wskazań) to wydłużenie terminów weryfikacji.

Urzędnicy generalnie nie wierzą, że wprowadzenie kar przyspieszy weryfikację. Zdaniem 38% tempo weryfikacji się nie zmieni, a kolejne 16% uważa, że nawet się wydłuży. Znacznie szybszej weryfikacji spodziewa się tylko 20% badanych urzędników.

A jak odpowiadali wykonawcy prac geodezyjnych? Wśród nich poparcie dla wprowadzenia kar jest oczywiście znacznie większe i wynosi 87%, przy czym 50% wykonawców chce modyfikacji propozycji GGK. Najczęściej zgłaszane postulaty to: podniesienie kar (43%), zmiana sposobu nakładania kar (40%) oraz skrócenie terminów weryfikacji (23%).

Zdaniem aż 77% ankietowanych wykonawców wprowadzenie kar ma szansę skrócić weryfikację, przy czym 55% uważa, że skrócenie będzie zdecydowane.

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Formy rachunkowe i biografia prof. Hausbrandta
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS