wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Kolebka Polski w chmurze punktów
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2019-02-27| GNSS

W razie potrzeby Galileo zlokalizuje każdy smartfon

W sytuacjach awaryjnych dzwoniący na numer 112 mają być lokalizowani przy użyciu nawigacji satelitarnej – przewidują unijne przepisy.


W razie potrzeby Galileo zlokalizuje każdy smartfon

Dziś lokalizacja tych osób określana jest na podstawie analizy danych z pobliskich masztów telefonii komórkowej. Pozwala to jednak zlokalizować dzwoniącego z kiepską dokładnością – raptem od kilkuset metrów do 10 km. To w niektórych sytuacjach może znacząco utrudnić odnalezienie osoby poszukującej pomocy.

Rozwiązaniem tego problemu mają być regulacje przyjęte niedawno przez Komisję Europejską. Zakładają one, że do lokalizowania osób dzwoniących na numer 112 wykorzystana zostanie pozycja wyznaczona przez smartfon przy użyciu wbudowanego odbiornika GNSS (obsługującego przynajmniej europejski system Galileo) lub – w przypadku znajdowania się wewnątrz budynku – sygnałów wi-fi. Dzięki temu współrzędne użytkownika będzie można określić z dokładnością nawet do pojedynczych metrów.

Producenci smartfonów będą mieć trzy lata na dostosowanie swoich urządzeń do nowych standardów. W komunikacie prasowym Komisja Europejska podkreśla jednak, że już dziś większość nowych urządzeń mobilnych spełnia te wymagania.

Przypomnijmy, że już od blisko roku instalowanie podobnego systemu jest wymagane we wszystkich nowych samochodach. W razie wypadku rozwiązanie eCall automatyczne kontaktuje się ze służbami ratunkowymi i wysyła im współrzędne rozbitego auta określone na podstawie danych z odbiornika satelitarnego. W ocenie europejskich decydentów pozwoli to skrócić czas dotarcia pomocy o 40% w mieście oraz o 50% na obszarach wiejskich.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
hah i tak vipy z europy nie będą używać smartfonów z galileo

i pozwoli śledzić nie tylko Kowalskiego ale też Smitha i schmidta...

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt