wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-27| Geodezja, Prawo, Kataster

GGK: nie będzie odwołania ws. licencji na wstępny podział

W nawiązaniu do opisywanego niedawno na Geoforum.pl wyroku WSA ws. kary za wykorzystanie danych PZGiK niezgodnie z licencją główny geodeta kraju poinformował, że nie będzie wnosić skargi kasacyjnej.


GGK: nie będzie odwołania ws. licencji na wstępny podział

Przypomnijmy pokrótce, że wyrok dotyczył kary nałożonej przez mazowieckiego WINGiK-a na geodetę za wykorzystanie materiałów PZGiK niezgodnie z udzieloną licencją. Jak argumentowali WINGiK oraz GGK, licencja dotyczyła wykorzystania kopii mapy zasadniczej do wykonania projektu podziału nieruchomości, ale materiał ten użyto również do opracowania wstępnego projektu podziału tej samej nieruchomości. Oba organy argumentowały, że nie jest to praca geodezyjna, za mapę należało zatem uiścić opłatę bez zniżki przewidzianej dla tego typu zleceń.

Geodeta argumentował z kolei, że wykonanie wstępnego projektu podziału wyczerpuje znamiona pracy geodezyjnej, a poza tym w analizowanym przypadku dokument ten był niezbędny do wykonania właściwego projektu podziału. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie przyznał rację wykonawcy, podkreślając m.in., że „licencja obejmuje wszystkie niezbędne do wykonania zgłoszenia etapy prac”, a w tym przypadku jednym z nich było właśnie sporządzenie wstępnego projektu.

W informacji przesłanej przez GUGiK redakcji Geoforum.pl czytamy, że GGK przychyla się do interpretacji WSA, zatem nie będzie składać skargi kasacyjnej ani w tej sprawie, ani w podobnej (sygn. akt VIII SA/Wa 661/18) – również dotyczącej nałożenia kary na tego samego geodetę.

„Jednocześnie Główny Geodeta Kraju zwrócił się do Wojewódzkich Inspektorów Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego z prośbą, aby zadania nadzorcze realizowane w ramach działania instancyjnego Wojewódzkiej Inspekcji Nadzoru Geodezyjnego i Kartograficznego były wykonywane zgodnie z tezami zawartymi w ww. wyrokach Sądu. Podstawą, a w konsekwencji istotą przedmiotowych wyroków jest stanowisko, że wstępny projekt podziału nieruchomości w określonych okolicznościach faktycznych może, ale nie musi, zostać zrealizowany w toku zgłoszonej pracy geodezyjnej, której celem jest opracowanie mapy z projektem podziału. W zaprezentowanym stanowisku Główny Geodeta Kraju nie widzi żadnej szkodliwości dla wykonawców i administracji, a jednocześnie dostrzega jego korzystny wpływ na wyjaśnianie kłopotliwych sytuacji związanych z interpretacją niespójnych przepisów prawa” – czytamy w stanowisku.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Zlikwidujcie wreszcie te durne zgłoszenie, większość problemów ZNIKNIE. Wystarczy w tym durnym zgłoszeniu zgłosić ? 15. Ina mapa do celów prawnych, lub 21. inny cel i już mogę wykonać wszystko. Wystarczy w tym durnym zgłoszeniu zgłosić ? 15. Ina mapa do celów prawnych, lub 21. inny cel i już mogę wykonać wszystko. Również wstępny projekt podziału. Konia z rzędem temu kto nie jest geodetą a potrafi zrobić wstępny projekt podziału zgodnie z obowiązującym prawem. Ja przed wstępnym projektem zawsze mam już rozkminione granice, punkty ustalone, wznowione,wyznaczone itp. itd. Bo bez tego nie jestem wstanie prawidłowo określić powierzchni projektowanych działek do 1 m kw. Bo mi potem zarzucają, że faktyczny projekt jest niezgodny z postanowieniem, bo się malowanej lali powierzchnia różni o 3m kw.
 6 
odpowiedz zgłoś
Czy aby koledzy czują co piszą? Chyba nie do końca... Proszę czytać ze zrozumieniem Naruszenie warunków decyzji wymaga wydania decyzji administracyjnej. Skoro to urzędnik ma sobie sam wybrać kiedy nastąpiło "w pozostałych okolicznościach" to znaczy, że będzie to decyzja uznaniowa. Oczywiście GGK jako organ II stopnia już powiedział nie znając spraw, że je wszystkie uchyli lub stwierdzi ich nieważność. Bo przychyla się do uzasadnienia. Zostawił delikatną furtkę, że może czasem da się przekonać i też ukarze tego co wyłamał się z "innych okoliczności". Przepis jaki jest każdy widzi... Wprowadzamy za to bokiem klientelizm do postępowań, a nie o to chodzi. Dziwimy się potem, że przed WSA cieżko nas (branżę) zrozumieć.
 1 
odpowiedz zgłoś
Tsunami możesz mi dogodzić aktualizując BDOO. Także jak się nudzisz to naprzód.
 1 
odpowiedz zgłoś
@Hologram A gdzie tu widzisz jakąś decyzję czy postępowanie administracyjne? GGK wystosował "prośbę" którą wingiki mogą sobie... schować. A jak innym wykonawcom nie pasuje, żeby WPP był pracą geodezyjną to niech podziękują koledze, który przed sądem skutecznie udowodnił, że pracę wykonał. Albo niech opracowują go "w pozostałych okolicznościach"
 1 
odpowiedz zgłoś
@hologram kolejny po geoinformaatyku z pomorza, któremu nikt nie dogodzi. Widocznie jeszcze się taki nie urodził co by dogodził.
 6 
 2 
odpowiedz zgłoś
super to bardzo dobra decyzja, upraszczajmy zamiast komplikowac!
 4 
odpowiedz zgłoś
Kpina z przepisów prawa ?...stanowisko, że wstępny projekt podziału nieruchomości w określonych okolicznościach faktycznych może, ale nie musi, zostać zrealizowany w toku zgłoszonej pracy geodezyjnej, której celem jest opracowanie mapy z projektem podziału? Czy znana jest teza dotycząca Kpa, że decyzja nie może zawierać uznaniowości urzędniczej?
 10 
 2 
odpowiedz zgłoś
. być może wyroki będą inne, ale w zaistniałej sytuacji to rozsądne zachowanie GGK
 3 
 11 
odpowiedz zgłoś
To mamy w Polsce Amerykę (USA) "... wykonywane zgodnie z tezami zawartymi w ww. wyrokach Sądu". Zatem prawo precedensowe. Zaraz jakiś inny sąd w Rzeszowie lub Gliwicach powie coś przeciwnego i mamy "bal karnawałowy". Niech władze wezmą się wreszcie do opracowania porządnych przepisów prawa, a nie stosują taktyki slalomu giganta. Jak długo będzie obowiązywać chore prawo opracowane jeszcze za czasów nieświetnej pamięci poprzedników.
 4 
 15 
odpowiedz zgłoś
9 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter Instagram RSS