wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Skanowanie wnętrza platformy wiertniczej
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-18| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

TerraSAR-X i PAZ: dwa satelity, jeden interferogram

Firmom Airbus Defence and Space oraz Hisdesat udało się z powodzeniem wygenerować pierwszy interferogram bazujący na danych z radarowych satelitów TerraSAR-X oraz PAZ. Otwiera to nowe możliwości satelitarnych pomiarów deformacji.


TerraSAR-X i PAZ: dwa satelity, jeden interferogram

Hiszpański PAZ to stosunkowo nowy satelita – w kosmosie znajduje się od lutego ubiegłego roku. Za to niemiecki TerraSAR-X pracuje już od 2007 roku. Choć start tych sensorów dzieli aż 11 lat, aparat PAZ zaprojektowano tak, by oferował dane o zbliżonej charakterystyce co TerraSAR-X, a także jego brak bliźniak – wystrzelony w 2010 r. TanDEM-X. Aparaty nie tylko znajdują się na tej samej orbicie, ale także oferują podobną ścieżkę zbierania danych oraz tryby pracy.

Ogłoszone właśnie wygenerowanie wspomnianego interferogramu TerraSAR-X/PAZ udowadnia możliwość skutecznego łączenia danych z tych satelitów. Udostępniony materiał opracowano na bazie zobrazowań pozyskanych w odstępie 4 dni – 22 i 26 listopada. Pokrywa on kuwejckie pola naftowe Burgan.

Jak podkreśla Airbus, możliwość wspólnego wykorzystania tych satelitów otwiera zupełnie nowe możliwości prowadzenia satelitarnego monitoringu deformacji. W szczególności pozwoli mierzyć względnie szybko zachodzące zjawiska zagrażające ludzkiemu życiu czy majątkowi o dużej wartości. Połączenie możliwości tych satelitów skraca bowiem czas rewizyty radarowych sensorów aż o połowę.

Źródło: AD&S, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pomyśleć tylko co wojskowe potrafią... zzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt