wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2019-02-18| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

TerraSAR-X i PAZ: dwa satelity, jeden interferogram

Firmom Airbus Defence and Space oraz Hisdesat udało się z powodzeniem wygenerować pierwszy interferogram bazujący na danych z radarowych satelitów TerraSAR-X oraz PAZ. Otwiera to nowe możliwości satelitarnych pomiarów deformacji.


TerraSAR-X i PAZ: dwa satelity, jeden interferogram

Hiszpański PAZ to stosunkowo nowy satelita – w kosmosie znajduje się od lutego ubiegłego roku. Za to niemiecki TerraSAR-X pracuje już od 2007 roku. Choć start tych sensorów dzieli aż 11 lat, aparat PAZ zaprojektowano tak, by oferował dane o zbliżonej charakterystyce co TerraSAR-X, a także jego brak bliźniak – wystrzelony w 2010 r. TanDEM-X. Aparaty nie tylko znajdują się na tej samej orbicie, ale także oferują podobną ścieżkę zbierania danych oraz tryby pracy.

Ogłoszone właśnie wygenerowanie wspomnianego interferogramu TerraSAR-X/PAZ udowadnia możliwość skutecznego łączenia danych z tych satelitów. Udostępniony materiał opracowano na bazie zobrazowań pozyskanych w odstępie 4 dni – 22 i 26 listopada. Pokrywa on kuwejckie pola naftowe Burgan.

Jak podkreśla Airbus, możliwość wspólnego wykorzystania tych satelitów otwiera zupełnie nowe możliwości prowadzenia satelitarnego monitoringu deformacji. W szczególności pozwoli mierzyć względnie szybko zachodzące zjawiska zagrażające ludzkiemu życiu czy majątkowi o dużej wartości. Połączenie możliwości tych satelitów skraca bowiem czas rewizyty radarowych sensorów aż o połowę.

Źródło: AD&S, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pomyśleć tylko co wojskowe potrafią... z
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 4
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS