wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
Wielodrożność a Galileo
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-18| GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

TerraSAR-X i PAZ: dwa satelity, jeden interferogram

Firmom Airbus Defence and Space oraz Hisdesat udało się z powodzeniem wygenerować pierwszy interferogram bazujący na danych z radarowych satelitów TerraSAR-X oraz PAZ. Otwiera to nowe możliwości satelitarnych pomiarów deformacji.


TerraSAR-X i PAZ: dwa satelity, jeden interferogram

Hiszpański PAZ to stosunkowo nowy satelita – w kosmosie znajduje się od lutego ubiegłego roku. Za to niemiecki TerraSAR-X pracuje już od 2007 roku. Choć start tych sensorów dzieli aż 11 lat, aparat PAZ zaprojektowano tak, by oferował dane o zbliżonej charakterystyce co TerraSAR-X, a także jego brak bliźniak – wystrzelony w 2010 r. TanDEM-X. Aparaty nie tylko znajdują się na tej samej orbicie, ale także oferują podobną ścieżkę zbierania danych oraz tryby pracy.

Ogłoszone właśnie wygenerowanie wspomnianego interferogramu TerraSAR-X/PAZ udowadnia możliwość skutecznego łączenia danych z tych satelitów. Udostępniony materiał opracowano na bazie zobrazowań pozyskanych w odstępie 4 dni – 22 i 26 listopada. Pokrywa on kuwejckie pola naftowe Burgan.

Jak podkreśla Airbus, możliwość wspólnego wykorzystania tych satelitów otwiera zupełnie nowe możliwości prowadzenia satelitarnego monitoringu deformacji. W szczególności pozwoli mierzyć względnie szybko zachodzące zjawiska zagrażające ludzkiemu życiu czy majątkowi o dużej wartości. Połączenie możliwości tych satelitów skraca bowiem czas rewizyty radarowych sensorów aż o połowę.

Źródło: AD&S, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
pomyśleć tylko co wojskowe potrafią... zzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt