wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Zwycięski projekt studentów AGH
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-14| GIS, Teledetekcja, Firma, Software

5 trendów, które ukształtują branżę GIS

Firma analityczna KBV Research przewiduje, że wartość globalnego rynku systemów informacji geograficznej (GIS) do 2024 roku osiągnie wartość prawie 24 mld dolarów, a skumulowany roczny wskaźnik wzrostu (CARG) wyniesie nawet 13,5% (w Europie 11,7%). Przyczyną wzrostu popularności platform do analiz przestrzennych jest możliwość integracji różnych rodzajów technologii i różnych typów danych. Systemy te coraz częściej wykorzystywane są jako podstawowe rozwiązania informatyczne nie tylko w administracji, lecz także w biznesie. Oto 5 obszarów, w których rozwiązania z obszaru analityki przestrzennej wpłyną na funkcjonowanie naszej gospodarki i życia zwykłych ludzi.


5 trendów, które ukształtują branżę GIS

Stopniowy rozwój GIS jako przekrojowej platformy analitycznej zdefiniowany jest przez jej rosnące możliwości w zakresie analizy danych przestrzennych, narzędzi statystycznych, uczenia maszynowego oraz integracji IoT i big data. Upraszczając, można wyróżnić trzy czynniki, które wpływają na rozwój tej technologii. Są to: rosnąca ilość danych przestrzennych, większa świadomość ich wartości oraz nagłe przyspieszenie w obszarze technologii.

– Przedsiębiorstwa już teraz (świadomie lub nieświadomie) zbierają i zarządzają ogromnymi ilościami danych geoprzestrzennych dotyczących ich zasobów, personelu i działalności gospodarczej. Dane te są często wykorzystywane w codziennych działaniach firmy i stają się częścią korporacyjnych systemów informatycznych. Rozwiązania te wprowadzają nową jakość do takich dziedzin, jak mobilność i logistyka. Oprócz tego GIS coraz częściej integrowany jest z systemami AEC i BIM, dając zupełnie nowe możliwości w zakresie projektowania budynków – mówi Małgorzata Grzywacz, dyrektor marketingu w firmie Esri Polska.

1. Mikrosatelity

Miniaturyzacja w produkcji czujników i sensorów oraz ograniczenie kosztów ich produkcji przełożyło się na obszary związane z obserwacją Ziemi i technologią LiDAR (Light Detection and Ranging). W działaniach tych coraz częściej wykorzystuje się mikrosatelity, które swoimi rozmiarami nie przekraczają pudełka na buty. Trend związany z szeroką dostępnością danych z obserwacji Ziemi, zapoczątkowany na szeroką skalę w 2018 roku, pozwala na dostęp do danych przestrzennych na temat zmian zachodzących na naszej planecie w analogiczny sposób, w jaki Google indeksuje internet. Miniaturyzacja i popularyzacja satelitów znacząco wpływa na szerszy dostęp do danych lokalizacyjnych dla przedsiębiorstw i administracji. Przykładowo firmie Planet specjalizującej się w produkcji satelitów w zeszłym roku udało się zobrazować całą powierzchnię Ziemi w trybie 24 x 7. Oznacza to, że mamy dostęp do bardzo dokładnych zdjęć satelitarnych, które mogą pokazać, jak dany fragment naszej planety zmieniał się w ciągu roku z godziny na godzinę.

2. Nowa forma sztucznej inteligencji - Geospatial AI

Geospatial AI (w skrócie GEO AI) to nowa forma uczenia maszynowego, w której system czerpie wiedzę z danych geograficznych. Przykładowo w prostych aplikacjach mobilnych, takich jak Yanosik, każdy jest w wstanie dzielić się informacjami w czasie rzeczywistym na temat swojego otoczenia, czyli np. natężenia ruchu w mieście. Dane są zbierane, sortowane i analizowanie, a ich dokładność jest tym wyższa, im więcej osób przekazuje swoje spostrzeżenia. Przykładowo pozwoli to przewidzieć z wyprzedzaniem, które obszary miasta będą najbardziej zatłoczone i jaką trasę powinna wybrać osoba zmierzająca do pracy.

GEO AI otwiera także nowe możliwości w zastosowaniach biznesowych. Potwierdzeniem rozwoju tej technologii jest m.in. współpraca firm Esri i Microsoft w obszarze Data Science Virtual Machine na platformie Azure, gdzie wykorzystywane są rozwiązania z obszaru GEO AI. Rozwiązanie to daje potężne możliwości w obszarze sztucznej inteligencji i analityki predyktywnej, w tym algorytmów deep learning (głębokiego uczenia) i machine learning (uczenia maszynowego). GEO AI pozwala wykorzystać sztuczną inteligencję do klasyfikowania pokrycia terenu z dokładnością do piksela na podstawie zdjęć satelitarnych i wydobywania informacji semantycznych w niespotykanej dotąd skali, co przekłada się na podejmowanie lepszych decyzji biznesowych.

3. GIS w branży budowlanej

W 2019 roku systemy informacji geograficznej mają być integralną częścią branży budowlanej, która coraz częściej wykorzystuje BIM (modelowanie informacji o budynkach). Połączenie najnowszych osiągnięć w dziedzinie projektowania z danymi geoprzestrzennymi umożliwia precyzyjną analizę projektów, co sprzyja redukcji kosztów i zmniejsza zapotrzebowanie na siłę roboczą. Użyteczność tych rozwiązań wzrośnie wraz z wykorzystaniem AR i VR (rozszerzonej i wirtualnej rzeczywistości) w modelowaniu BIM. Informacje przestrzenne w połączeniu z innymi cyfrowymi danymi lokalizacyjnymi, wzbogacają środowisko BIM o wizualizację przestrzenną, ułatwiając bezproblemową wymianę danych pomiędzy inżynierami i np. specjalistami w dziedzinie ochrony środowiska. Przyczyni się do to eliminacji nadmiarowości danych oraz poprawy przepływu prac związanych z integracją informacji w celu lepszego planowania projektów budowlanych.

4. Mapping as a Service (MaaS)

Innowacje w obszarze technologii chmurowej otworzyły drogę do nowych modeli biznesowych. Jednym z nich jest mapowanie jako usługa (Mapping as a Service). Internet to obecnie największy zbiór darmowych map cyfrowych, problem pojawia się w momencie, kiedy potrzebujemy mapy danego obszaru w bardzo wysokiej rozdzielczości. W tym miejscu do gry wchodzą firmy takie jak: Nearmap, Carmenta czy Harman Ignite, które dają dostęp do map i wysokiej jakości zdjęć satelitarnych dla każdej lokalizacji na świecie. Jak podaje Grand View Research, do 2025 roku rynek usług świadczonych w modelu Mapping as a Service ma być wart ponad 8 miliardów dolarów.

5. Wirtualne Smart Cities

Inteligentne miasta to niewątpliwie przyszłość mieszkalnictwa miejskiego. Przeprowadzone przez Unicef badania wskazują, że do 2050 roku 70% ludzi będzie żyło w metropoliach. Zrodzi to szereg wyzwań związanych z logistyką i planowaniem. W związku z tym włodarze z praktycznie każdego zakątka świata przygotowują „mapy drogowe” na potrzeby rozwoju istniejących miast. Technologie geoprzestrzenne stanowią podstawę inteligentnych ośrodków miejskich i tkankę, na której można budować rozwiązania tworzące podstawę smart cities.

Technologią, która z roku na roku zyskuje coraz większe znaczenie, jest wizualizacja modeli w środowisku 2D i 3D, która w połączeniu z internetem rzeczy pozwala na odwzorowanie w rzeczywistości wirtualnej nie tylko pojedynczych obiektów, lecz także całej infrastruktury i procesów w niej zachodzących. Takie cyfrowe bliźniaki (digital twins) w połączeniu z technologią GIS stwarzają niezwykłą okazję dla rozwoju inteligentnych miast, które dzięki wirtualnym kopiom mogą w niespotykany do tej pory sposób zarządzać swoją infrastrukturą i planować rozwój.

Źródło: Esri Polska


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Analityk a te "niepotrzebne obrazki z internetu" to kto robi? krasnoludki?

Jasne, nie istnieją według Ciebe też systemy nawigacyjne, analizy przed inwestycjami, analizy przeciwpowodziowe, sieci w tym wodociągowych, nie istnieją systemy dostawców energii elektrycznej, nie latają samoloty bo się co chwila pakują w przeszkody, nie podjeżdzają taksówki na telefon, nie widzisz opóźnień np w systemach kolejowych czy miejskich. Nie ma tego wszystkiego bo tak uważasz. Proste pytanie. Jesteś amiszem ? Chyba nie skoro jednak używasz komputera.

Rynek GIS jak na razie ogranicza się do prób sprzedawania za duże pieniądze nikomu niepotrzebnych obrazków które na dodatek można mieć za darmo z internetu. Tu gdzie można wydrenować duże publiczne pieniądze tzw. rynek GIS ma się dobrze bo w wyrzucaniu takowych w błoto Polska jest liderem w Europie. No i na styku administracja publiczna - biznes "GIS-owy" od 10 lat rzeczywiście dużo się dzieje. Tylko co z tego wynika to już nikt nie wie. Poza górnolotnie brzmiącymi frazesami jakoś nie da się niczego zaprezentować. Chyba, że kogoś kręcą fotki z drona i prezentacje 3d. Natomiast w sferze inwestycji cała część formalna, której elementem są między innymi decyzje w o charakterze przestrzennym, wydłuża się coraz bardziej i jest podstawową barierą rozwojową.

złotówy geodezja w branży GIS to tacy taksówkarze w branży transportu miejskiego.

Rynek GIS jest geoanalityk Instytucja GUGIK to kwestia 10lat. Jeżeli nie istnieje Rynek GIS to ja nie wiem co robię od ostatnich 10 lat. GIS w Polsce w branżach: środowiskowej, wodnej, rolniczej, kolejowej, gazowej ma się coraz lepiej. Geodezja w niczym nie przeszkadza jeżeli chodzi o budowanie innych zbiorów danych, baz danych niż BDOT, GESUT, EWID. Branża geodezyjna przez swoje struktury zostaje w tyle.

Tyle że w Polsce dopóki mamy komunistyczne prawo geodezyjne i kartograficzne, nigdy nic takiego jak rynek GIS nie powstanie. Wyobrażacie sobie nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania czy konkurencję biznesową nadzorowane przez zgłoszenia prac geodezyjnych i kartograficznych, podległość pod państwowy zasób i w końcu weryfikację przez starostów jako narzędzie kontroli nad "dekadencką wolnością" podmiotów gospodarczych. Towarzysze z ministerstwa i GUGiKu dopilnują żeby cały ten zgiełki nie dotyczył Polski.

Jak ładnie można się zareklamować?

7 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt