wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wysokorozdzielcze wideo z satelity SkySat-1
blog
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama
|2019-02-01| GNSS

Ruszają prace nad kolejną generacją GPS

Ledwo co wystartował pierwszy satelita GPS III generacji, a Amerykanie już zabierają się za rozwijanie jeszcze nowocześniejszych technologii nawigacji satelitarnej. Będą one testowane przez satelitę o nazwie NTS-3 (Navigation Technology Satellite).


Ruszają prace nad kolejną generacją GPS <br />
Wizualizacja satelity NTS-3
Wizualizacja satelity NTS-3

Pod koniec grudnia ubiegłego roku Air Force Research Laboratory podpisało z firmą Harris Corporation umowę na budowę tego eksperymentalnego aparatu. Miałby on znaleźć się z kosmosie w 2022 roku i pracować na orbicie geosynchroniczej przez około rok.

Satelitę NTS-3 mają wyróżniać: eksperymentalne anteny, elastyczne i bezpieczne sygnały, zwiększona automatyzacja oraz użycie komercyjnej infrastruktury naziemnej.

Aparat będzie wyposażony m.in. w platformę AWP (Agile Waveform Platform). Jest to cyfrowy generator sygnału, który będzie można przeprogramować na orbicie, tak by np. szybko rozpocząć nadawanie nowego sygnału w odpowiedzi na działania wroga. Firma Harris opracuje także specjalną antenę, która w zależności od potrzeb będzie mogła nadawać sygnał w kierunku całego globu bądź tylko określonego regionu, ale o zwiększonej sile.

Projekt NTS-3 został zainicjowany w 2015 roku i jest kontynuacją wcześniejszych podobnych programów realizowanych przez Departament Obrony USA. Efektem przedsięwzięcia NTS-1 był wystrzelony w 1974 roku satelita będący poprzednikiem konstelacji GPS. Na jego pokładzie testowano przede wszystkim dwa rubidowe wzorce częstotliwości, które wprowadziły nową jakość w precyzyjnym wyznaczaniu czasu i pozycji. Z kolei NTS-2 znalazł się w kosmosie trzy lata później. Był on pierwszym satelitą systemu NAVSTAR GPS fazy I.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Przygotowania do Wojny?zobacz też:reklama
reklama

© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt