Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-01-04| GNSS, Geodezja, Edukacja

Kolejni doktoranci z grantem EGU

Radosław Zajdel nie jest jedynym doktorantem z Polski, który zaprezentuje się podczas tegorocznej konferencji Europejskiej Unii Nauk o Ziemi (EGU2019, Wiedeń, 7-12 kwietnia). Umożliwiający udział w wydarzeniu grant Early Career Scientist’s Support zdobyli także Artur Leńczuk z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji WAT oraz Mateusz Drożdżewski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.


Kolejni doktoranci z grantem EGU <br />
Artur Leńczuk i Mateusz Drożdżewski
Artur Leńczuk i Mateusz Drożdżewski

Artur Leńczuk w sesji G5.2 „Atmospheric Sensing and Applications of Space-Geodetic Techniques: State-of-the-Art and Challenges” przedstawi prezentację pt. „Combining 3-D digital elevation data with climate classification to assess the stochastic properties of GPS-derived zenith total delays”.
– Przyjmuje się, że część stochastyczna zenitalnego opóźnienia troposferycznego (Zenith Tropospheric Delay, ZTD) charakteryzuje się podobnymi wartościami parametrów dla stacji położonych w niedalekiej odległości od siebie. W związku z tym zmiany przestrzenne interpolowanych wartości ZTD na większych obszarach mogą być oceniane pod względem warunków klimatycznych lub pogodowych. W naszych badaniach opracowaliśmy kompletnie nową metodę weryfikacji parametrów szeregów czasowych ZTD wyznaczonych z obserwacji GPS wykorzystującą numeryczne modele pokrycia terenu oraz klasyfikację klimatyczną. W ten sposób otrzymaliśmy mapy ciągłych zmian przestrzennych parametrów charakteryzujących ZTD na terenie całej Europy – tłumaczy Artur Leńczuk.

Mateusz Drożdżewski przedstawi natomiast wyniki prac wykonanych we współpracy z Krzysztofem Sośnicą, Florianem Zusem oraz Kyriakosem Balidakisem. Prezentacja pt. „Enhanced troposphere delay model for SLR” (Rozszerzony model opóźnienia troposferycznego dla obserwacji SLR) zakwalifikowana została do sekcji G2.6 „Simulation studies to improve Earth system parameters and identification of new concepts for geodetic products” (Poprawa parametrów opisujących Ziemię i nowe koncepcje do wyznaczania globalnych produktów geodezyjnych).
– W mojej pracy zajmuję się oceną wpływu zastosowania nowej funkcji mapującej i gradientów horyzontalnych pierwszego i drugiego rzędu (obliczonych na podstawie numerycznych modeli prognoz pogody) na obserwacje laserowe do satelitów LAGEOS 1, LAGEOS 2 oraz nisko orbitujących satelitów Sentinel 3 – wyjaśnia Mateusz Drożdżewski.

DC


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama