Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-12-19| Geodezja, Teledetekcja

Inspekcja lotnicza 200 km rzek

Projekty przeciwpowodziowe, w których bierze udział firma Sweco Consulting, wiążą się z wieloma rodzajami inspekcji terenowych, m.in. z pomiarami geodezyjnymi cieku, doliny oraz kluczowych urządzeń hydrotechnicznych.


Inspekcja lotnicza 200 km rzek

Istotnym elementem prac są również inwentaryzacje przyrodnicze, których wyniki wykorzystywane są przez specjalistów z innych branż (GIS, modelowanie, projektowanie), potrzebujących szczegółowej informacji na temat lokalnych uwarunkowań, głównie topografii. Dlatego też często wykonywane są szczegółowe inspekcje terenowe, podczas których pozyskiwana jest m.in. dokumentacja fotograficzna i filmowa czy dane przestrzenne.

W przypadku projektów rozległych obszarowo zasadnym staje się stosowanie nalotów inspekcyjnych, które dostarczają wielu informacji o terenie lub pomagają szybko i precyzyjnie wskazać miejsca wymagające dodatkowych, szczegółowych inspekcji.

Na zlecenie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie RZGW we Wrocławiu, w ramach współfinansowanego przez Bank Światowy projektu, którego jednym z elementów jest studium „Ochrona przed powodzią Kotliny Kłodzkiej ze szczególnym uwzględnieniem Miasta Kłodzka”, została wykonana inwentaryzacja lotnicza ponad 200 kilometrów rzek.
Zadanie zrealizowano z wykorzystaniem lekkiego helikoptera oraz średnioformatowej kamery o matrycy 100 Mpx. Rezultatem nalotu są głównie zdjęcia ukośne wykonane z wysokości około 300 metrów AGL (Above Ground Level).


Rzeka Ścinawka, okolice wsi Bierkowice na zachód od Kłodzka

Każde zdjęcie posiada współrzędne geograficzne, co pozwala na połączenie z zasobami mapowymi oraz z bazami danych przestrzennych (lokalizacje wałów, strefy zalewu, kilometraż rzeki itp.). Taki materiał umożliwia poznanie aktualnego stanu koryta rzeki oraz sąsiedniej infrastruktury – jest to niezbędne z punktu widzenia pracy zespołu projektantów, hydrologów i specjalistów ds. GIS.

Zadanie zostało wykonane we współpracy z firmą Geomatic Michał Wyczałek.


Nysa Kłodzka, okolice Domaszkowa

Źródło: Sweco Consulting


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning ułatwi modernizację statku
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama