wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-11-22| Geodezja, Firma, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

GGK poszerza zespół ds. standardów

Główny geodeta kraju Waldemar Izdebski poszerzył o 5 osób skład zespołu eksperckiego, który zajmuje się analizą propozycji nowych standardów geodezyjnych.


GGK poszerza zespół ds. standardów

Jak wynika z zarządzenia GGK nr 39, skład tego gremium wzbogacą:
• Adam Andrzejewski (GUGiK),
• Maciej Kozielczyk (Pomorskie Stowarzyszenie Geodezyjne),
• Jacek Kozieł (Polskie Towarzystwo Geodezyjne),
• Klaudiusz Rembowski (Łódzki Urząd Wojewódzki),
• Marek Woźniak (Politechnika Warszawska).

Przypomnijmy, że zespół ten został powołany we wrześniu br., a jego celem jest ocena regulacji prawnych związanych ze standardami technicznymi wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Ty masz jakaś fobię z tym Maczewskim ? O ile kojarzę to tylko jeden człowiek cały czas gadał o nim. I o punktach adresowych. Akurat on nie dzwoni powołując się na tym że uczestniczy w zespole czy radzie więc strzelaj dalej.

Berek Stary styl był w słusznie minionej epoce i może za nim tęsknisz, stad takie żale. Tylko proszę nie dotykaj swoimi żalami takich osób jak Pan Mączewski, bo to naprawdę nie fair. Akurat dzięki niemu "producenci" nic nie zarobili. Zarobił jeden producent.

Nie widzę również takiego zwykłego w starym stylu zatwierdzam do stosowania i podpis. Natomiast widzę np KW w usłudze WMS i odpowiedzialność powiatów bo z takich działań nasz GGK się spokojnie wykupu bo ani nie podpisał ani nie zatwierdzał a powiaty same zrobily. Tylko producenci zarobili. No nie ?

Jaroslawie jeśli ktoś wymaga dostosowania się do walidatorow i wytycznych wytworzonego przez jakiś zespół który nie ma mocy prawnej. To nie rozumie pojęcia organ. Organem jest GGK który ten zespół powołał i prace zespołu skierowane są do niego. Nie widzę podstawy prawnej stosowania ani co ważniejsze prób wpływania członków rad i zespołów na bieżące działanie administracji publicznej. A to ma właśnie miejsce.

Rady i zespoły nie są nowymi tworami i zarzucanie członkom zespołu i członkom rady, że nie wiedzą, czym są organu uwłacza wielu doświadczonym ludziom, którzy dla geodezji oddali serce, jak np stały członek rady Pan Mączewski. Niegodziwością jest ich tak poniewierać.

uderz w stół a burek szczeknie

Proszę bardzo tak wygląda rozmowa ze zwolennikami obecnego GGK. Merytoryka na wysokim poziomie.

galileo mi to raczej wygląda na mentalność burka

mentalność berka pokazuje, że ciężko będzie nam jako branży gdzieś dalej zajść. Smutne, że takie tęgie autorytety marnują się gdzie w zaściankowym powiecie. Ale jest szansa, może z partą Teraz uda się Panu Berkowi zostać kimś ważniejszym i nadać ton tej dyskusji.

Po kontakcie z obecnym GGK zastanawiam się jaką ma świadomość istnienia przepisów. Jakiekolwiek rozmowy o geodezji pokazują że wiedza ta jest co najmniej fragmentaryczna. Do tego wymagania zespołów lub rad które są organami doradczymi do dostosowywania się do jakiś walidatorow czy pomysłów oznacza że pojęcie organów jest całkowicie niezrozumiałe dla członków owych gremiów. Tak więc rada ds iip ani zespół GGK nie ma żadnej mocy sprawczej bo mogą doradzać ministrowi albo GGK. A ostatnie telefony pani z Geo-systemu próbujące wymuszać walidację usług walidatorem GUGiK to już totalne przegięcie.

@GG Oto początek rozporządzenia: § 1. Rozporządzenie określa standardy techniczne: 1) wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych, 2) opracowywania i przekazywania wyników geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zwanego dalej ?PZGiK?. No to chyba jednak zawartość rozporządzenia (jeśli nie samo rozporządzenie) jest standardem. A poza tym jakie to ma znaczenie? Obowiązuje nas, geodetów, tak samo jak każdy inny przepis prawa!

Ciekawe co na to dr Lecter

Nareszcie ktoś docenił i zauważył pana Jacka. To jest fachowiec ponad naszą miarę. Naprawdę.

well done That's one small step for man, one giant leap for mankind.

Naprawdę zabawnie czyta się to wszystko. Po co procedować nad rozporządzeniami o standardach skoro opierać się one muszą o ustawę której zmianę zapowiedział niedawno GGK. Czyli albo członkowie komisji mają dostęp do szczegółowego projektu ustawy który powinien być publiczny albo ich praca nie ma sensu bo uszczegóławia coś czego nie znają. Gdzie są szczegolowe założenia do ustawy ?

standardy A ja proponuję żeby komisja uruchomiła stronę www do której można by wrzucać propozycje , uwagi w odniesieniu do obecnej treści rozporządzenia. Cel po napisaniu nowego rozporządzenia powinień być taki, żeby geodeci musieli jak najmniej dorabiać (sztylować) . To dorabianie to jest zmora obecnych operatów.Jak weryfikator chce to ma. Co z tego że jest w operacie jak sie nie zgadza z terenem.

@GG Czyli jednak czepiasz się tylko po to żeby się czepiać.

do X, nas obowiązuje rozporządzenie w sprawie ... Nas nie obowiązują "standardy" tylko rozporządzenie w sprawie standardów. To, że w slangu i w skrócie mówimy (i piszemy) o standardach to tylko zabieg techniczny.Geodety nie obowiązują formalnie standardy. Trzeba w przepisach dot. geodezji unikać takich stwierdzeń, nie mających oparcia w obecnym stanie prawnym.

chcą miec dobry zespół niech zaczną rozmawiać z powiatami...

@GG Ale mamy akt prawny w postaci rozporządzenia, który nazywa się "Rozporządzenie ... w sprawie standardów ...". I cały Twój wywód na nic. :)

Geodetów nie obowiązują "standardy" Nie mamy w geodezji przecież zapisu takiego, jaki mają np. rzeczoznawcy majątkowi w Ustawie o gospodarce nieruchomościami (art.175 ust. 1 "Rzeczoznawca majątkowy jest zobowiązany ... zgodnie z zasadami wynikającymi z przepisów prawa i standardami zawodowymi, ze szczególną starannością"), że nas obowiązują przepisy prawa i standardy. My mamy tylko przepisy prawa. W geodezji nie ma Komisji Standaryzacyjnej. "Standardów zawodowych czy etyki ze swej istoty nie można utożsamiać z prawem" ( Jaworski, Wolanin i inni: Ustawa o GN, Komentarz, wydanie 5). W Prawie geodezyjnym jest napisane (Art. 42 ust. 3): "Osoby wykonujące samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii są obowiązane wykonywać swoje zadania z należytą starannością, zgodnie z zasadami współczesnej wiedzy technicznej i obowiązującymi przepisami prawa". Nie mylcie geodetów z rzeczoznawcami.

Jak dla mnie wnioski były dla GGK niekorzystne więc dodał ludzi optujących za wnioskami korzystnymi. I już będzie jak ma być :)

.. Miałem zajęcia z Panem Markiem Woźniakiem pamiętam jak mówił, że tylko obsługa budów się liczy bo całe te PZGiK to jedna wielka patologia i sam unika PZGiK bo wi z czym się to wiąże..$$$.

Będą debatować maksymalnie rok. I to raczej niecały.

Ta i będą debatować kolejne 2 lata o tym aby przywrócić ryczałt.Ale mi rewolucja :)

chyba karawan

Psy szczekają a karawana jedzie dalej.

Gdzie wielu dowódców, tam bitwa przegrana.

Nie myli się tylko ten co nic nie robi

Gdzie kucharek 6 tam nie ma co jeść. A gdzie 32 to sobie dopowiedzcie...

30 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt