Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-11-21| Geodezja, GIS, Mapy, Teledetekcja, Prawo, Ludzie, Instytucje, Kataster

Rada IIP wznawia prace w nowym składzie

20 listopada po ponad półrocznej przerwie Rada Infrastruktury Informacji Przestrzennej wznowiła obrady.


Rada IIP wznawia prace w nowym składzie

Przypomnijmy, że tak długa przerwa spowodowana była pracami nad ustawą, która odpowiedzialność za sprawy IIP przeniosła z resortu cyfryzacji do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Stosowne przepisy weszły w życie pod koniec czerwca, a kolejne miesiące trwało kompletowanie nowego składu Rady.

Listopadowe posiedzenie rozpoczął wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który wręczył nominacje nowym członkom tego gremium. Jako pierwszy otrzymał ją główny geodeta kraju Waldemar Izdebski, który został jednocześnie nowym przewodniczącym Rady. Poza tym wręczono je: dr. hab. Dariuszowi Gotlibowi (Politechnika Warszawska) – nowemu wiceprzewodniczącemu Rady, dr hab. Joannie Bac-Bronowicz (Stowarzyszenie Kartografów Polskich), Zbigniewowi Malinowskiemu (Stowarzyszenie Geodetów Polskich) oraz dr. Adamowi Iwaniakowi (Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu).

W wystąpieniu inauguracyjnym nowy przewodniczący Rady IIP nakreślił najważniejsze wyzwania, jakie stoją przed budową krajowej infrastruktury informacji przestrzennej. GGK podkreślił konieczność zapewnienia jednolitości podstawowych przestrzennych danych referencyjnych – w szczególności o działkach ewidencyjnych oraz punktach adresowych. Jeśli chodzi o ten pierwszy zbiór, Waldemar Izdebski zwrócił uwagę na systematyczną rozbudowę usługi Krajowej Integracji Ewidencji Gruntów – obecnie udostępnia ona dane już z 340 powiatów. W przypadku danych adresowych GGK poinformował, że trwają rozmowy między GUGiK i GUS, by połączyć siły w rozwijaniu tego rejestru.

Waldemar Izdebski podtrzymał także zapowiedź uwalniania kolejnych baz PZGiK – m.in. ortofotomapy oraz danych z lotniczego skanowania laserowego. Podkreślił, że oznacza to korzyści nie tylko dla obywateli i gospodarki, ale również dla urzędów, z których zdjęty zostanie ciężar rozpatrywania wniosków o udostępnienie materiałów z zasobu.

GGK zadeklarował ponadto dążenie do umieszczania w Geoportalu kolejnych warstw danych przestrzennych pochodzących z zewnętrznych instytucji. Nawiązał również do niedawnej integracji systemów Geoportal oraz Nowej Księgi Wieczystej. Jak podkreślił, poprzez ten bardzo prosty krok udało się znacząco zwiększyć liczbę użytkowników serwisu mapowego GUGiK-u.

GGK Waldemar Izdebski odbiera nominację do Rady IIP z rąk wiceministra Artura Sobonia

GGK Waldemar Izdebski odbiera nominację do Rady IIP z rąk wiceministra Artura Sobonia

W trakcie dyskusji wiceprzewodniczący Rady dr hab. Dariusz Gotlib zwrócił uwagę, że o ile na początku budowy krajowej IIP borykaliśmy się z problemem braku danych, tak dziś musimy pracować nad rozwiązaniami, które pomagają radzić sobie z ich ogromną ilością. Dlatego tak ważne jest prowadzenie przez krajowe podmioty prac badawczo-rozwojowych na wysokim poziomie. Geodeta województwa mazowieckiego Krzysztof Mączewski mówił z kolei o konieczności przeprowadzenia pogłębionych analiz ekonomicznych dotyczących wykorzystania danych IIP. Dr Adam Iwaniak stwierdził zaś, że strategicznym zadaniem stojącym dziś przed Polską jest budowa gospodarki opartej na danych, a ważnym narzędziem w realizacji tego celu jest właśnie IIP.

Następne posiedzenie Rady IIP wyznaczono na 28 stycznia. Kolejne będą organizowane w cyklu miesięcznym.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS