wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-10-12| Geodezja, Prawo, Instytucje, Imprezy, Kataster

O zmianach w geodezji na naradzie pomorskiego WINGiK-a

Wzorem lat poprzednich pomorski wojewódzki inspektor nadzoru geodezyjnego i kartograficznego wraz z Zarządem Oddziału SGP w Gdańsku zorganizował naradę szkoleniową skierowaną do pracowników administracji, firm oraz stowarzyszeń geodezyjnych. Tematem tegorocznego spotkania, które odbyło się w dniach 3-4 października w Szymbarku, były nowe wyzwania dla administracji w świetle zmian w geodezji i kartografii.


O zmianach w geodezji na naradzie pomorskiego WINGiK-a

Po krótkim wstępie i powitaniu uczestników przez pomorskiego WINGiK-a Krystiana Kaczmarka głos oddano wicemarszałkowi województwa pomorskiego Wiesławowi Byczkowskiemu oraz prezesowi Gdańskiego Oddziału SGP Ryszardowi Rusowi. Zgodnie z harmonogramem szkolenie rozpoczęto od wystąpienia głównego geodety kraju Waldemara Izdebskiego. W prezentacji zatytułowanej „Kierunki działań GGK w roku 2018” omówił on proponowane zmiany w prawie oraz przedstawił nowe i planowane funkcjonalności geoportalu. Ponadto Waldemar Izdebski krótko przedstawił stan zaawansowania projektów CAPAP, ZSIN Faza II oraz K-GESUT, a także omówił działania wspierające ZSIN.

Kolejnym punktem narady było wystąpienie kierownika Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej Andrzeja Żylisa, który szczegółowo omówił ujawnianie w ewidencji gruntów i budynków obszarów pod morskimi wodami wewnętrznymi oraz przedstawił stan realizacji tych prac w województwie pomorskim. W trakcie prezentacji zostały także przedstawione możliwości ujawnienia tych obszarów z zastosowaniem odpowiednich procedur przewidzianych w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne. Po omówieniu koncepcji dostosowania granic obrębów ewidencyjnych do przebiegu linii podstawowej dla terenów Zatoki Gdańskiej zaakceptowanej przez Urząd Morski w Gdyni, głos zabrał Marek Cygiert, geodeta powiatowy powiatu puckiego. W swojej części prezentacji przedstawił on to zagadnienie od strony historycznej oraz na przykładzie istniejących w Zatoce Puckiej torpedowni, dla których założono księgi wieczyste. Omówił też problemy, jakie powoduje brak ujawnienia w EGiB obszarów pod morskimi wodami wewnętrznymi. Wokół objęcia ewidencją gruntów i budynków obszarów Zatoki Gdańskiej rozgorzała dyskusja, którą wywołało podniesienie przez jednego z uczestników kwestii ograniczenia zasięgu działania starosty granicami powiatu w świetle wymogu zaewidencjonowania obszarów zatoki. Głos w tej sprawie zabrał również GGK, który podzielił opinię, że problem ten wymaga zastosowania spójnych w skali województw pomorskiego oraz zachodniopomorskiego procedur.

W kolejnej sesji zaproszeni na naradę specjaliści w dziedzinie ochrony danych osobowych omówili wymagania, jakie stawiają organom służby geodezyjnej wprowadzone w maju br. przepisy rozporządzenia RODO. W pierwszej części prezentacji Wojciech Piasecki szczegółowo omówił zagadnienia związane z ochroną danych osobowych oraz zasady ich przetwarzania. W drugiej części, w wystąpieniu pt. „Geodeta a RODO”, Grażyna Kawczyńska omówiła zasady ochrony danych osobowych osób fizycznych w ujęciu zadań, jakie realizuje służba geodezyjna i kartograficzna. Punkt prezentacji dotyczący ujawniania numeru księgi wieczystej rozpoczął kolejną dyskusję, którą pomorski WINGiK zakończył, podając uczestnikom do wiadomości stanowisko GGK w tej kwestii oraz najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych (NSA, WSA), a także stanowisko szkoleniowców „RODO w Geodezji”.

W dalszej części narady Adam Augustynowicz, wiceprezes OPEGIEKA w Elblągu, zaprezentował prelekcję „W kierunku Geodezji 4.0”. Przedstawił on nowe wyzwania stojące przed geodezją, wskazał na rosnące zapotrzebowanie na wykorzystanie w przedsiębiorstwach geodezyjnych nowych technologii, w tym nowoczesnych systemów analitycznych i produktów geoinformatycznych. Ponadto pokazał przykładowe wykorzystanie nowoczesnej fotogrametrii z użyciem dronów w dziedzinach niezwiązanych z geodezją oraz omówił rozwiązania wprowadzone w OPEGIEKA w Elblągu.

Tematem kolejnej prelekcji były narzędzia i metody wspomagające projektowanie, zarządzanie oraz weryfikację prac geodezyjnych i kartograficznych w zakresie EGiB, BDOT500 czy GESUT. Karol Kaim, prezes zarządu OPGK Gdańsk, omówił problemy najczęściej występujące w takcie realizacji tych prac, a jako ich przyczynę wskazał m.in. niewystarczająco precyzyjne zapisy warunków technicznych, a także różne rozumienie tego samego produktu przez wykonawcę, zamawiającego i weryfikatora. Przedstawiono propozycje rozwiązań tych problemów oraz narzędzia, które jako weryfikator stosuje OPGK w Gdańsku.

Na zakończenie pierwszego dnia spotkania zaplanowano prezentację na temat nowych rozwiązań dla geodezji oferowanych przez firmę Canon. Tomasz Żak krótko przedstawił najnowsze produkty tej marki oraz omówił parametry techniczne tych urządzeń.

Na drugi dzień zaplanowano naradę roboczą PWINGiK. Głos jako pierwsza zabrała Janina Peliksza-Tanan, główny specjalista w Wojewódzkiej Inspekcji Geodezyjnej i Kartograficznej w Gdańsku. W prezentacji omówiono wybrane zagadnienia zgłoszone na tegoroczną naradę przez powiaty i podano stanowisko inspekcji w omawianych kwestiach, powołując odpowiednie orzecznictwo sądów administracyjnych. W zasadzie wszystkie zgłoszone przez powiaty zagadnienia poruszały kwestie bardzo problematyczne, dlatego po przedstawieniu pojedynczych zagadnień każdorazowo wywiązywała się gorąca dyskusja.

Po zakończeniu prezentacji głos zabrał WINGiK Krystian Kaczmarek. W pierwszej kolejności skierował do geodetów powiatowych prośbę, by w przypadkach wykrycia przestępstw dokonanych przez geodetów (takich jak np. fałszerstwo podpisów czy pomiarów) sprawy te zgłaszać bezpośrednio do prokuratury i podawać do wiadomości PWINGiK. Następnie omówił wyniki kontroli, które w tym roku Wojewódzka Inspekcja Geodezyjna i Kartograficzna przeprowadziła w powiatach województwa pomorskiego. Po zakończeniu wystąpienia wywiązała się krótka dyskusja dotycząca głównie kwestii działania komisji dyscyplinarnej w województwie pomorskim.

W kolejnej sesji przedstawiciel Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego Michał Pellowski przedstawił prezentację zatytułowaną „Konstytucja biznesu w geodezji i kartografii”. Omówił w niej pakiet ustaw dotyczących Konstytucji dla Biznesu, w tym wybrane przepisy Prawa przedsiębiorców, oraz podkreślił kompetencje starostów w zakresie weryfikacji. Michał Pellowski zaznaczył również, że ośrodki dokumentacji geodezyjnej nie ponoszą odpowiedzialności za dokumenty sporządzone przez wykonawców prac, dlatego drogą do lepszej jakości baz jest egzekwowanie odpowiedzialności zawodowej geodetów.

Jako ostatnią z zaplanowanych na naradzie przedstawiono prezentację przygotowaną przez pracowników Starostwa Powiatowego w Kartuzach dotyczącą dopuszczalności łączenia działek ewidencyjnych powstałych w trybie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wiesław Gruszka, kierownik ODGiK-u w Kartuzach, omówił to zagadnienie, przedstawiając przepisy prawa mające zastosowanie wobec łączenia działek ewidencyjnych oraz dokonał ich wykładni na przykładach obejmujących poszczególne przypadki.

Źródło: PWINGiK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Udział brały firmy komercyjne które same mają poważne kłopoty. Właśnie w tym dyskutowanym asortymencie tj. egib grot gesut. Porady jak najbardziej potrzebne ale już samo życie odbiega od gładko wygłaszanych teorii
odpowiedz zgłoś
SGP Skoro jestes w SGP to brawo za aktywność. Na stronie głównej SGP w zakładce szkolenia informacja była ogolno dostępna. Żadna tajemnica. Mó?ł każdy przyjechać. Może lepuej się wypisz bo szkoda członkostwa
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Wykrzyknik A po co Ty tam jesteś potrzebny, żebyś zadawał głupie pytania?
 1 
 2 
odpowiedz zgłoś
jaki cel tej dyskusji? Wygląda na spotkanie towarzyskie; urzędnicy i SGP? Może coś konkretniej? Jestem geodetą w Pomorskiem, z uprawnieniami, członkiem SGP, a nic o tym spotkaniu nie wiedziałem. Można wierzyć, że to coś dla nas, czy tylko za nasze pieniądze?
 3 
 3 
odpowiedz zgłoś
4 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS