Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2018-08-14| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

Polski poligon BIM w trzech wymiarach

Firmy TPI oraz InfraBerg Digitizing przygotowały szczegółowy model 3D obszaru, na którym powstanie obwodnica Zatora – inwestycja mająca stać się poligonem doświadczalnym w zakresie wykorzystania BIM w inwestycjach publicznych.


Polski poligon BIM w trzech wymiarach

Opracowanie powstało na podstawie dopasowania zdjęć lotniczych. Obrazy pozyskano przy użyciu bezzałogowego płatowca Topcon SiriusPRO wyposażonego w kamerę Fujifilm X-M1 z obiektywem 18 mm. Łącznie wykonano trzy naloty z dwóch lokalizacji, w trakcie których zebrano 2182 zdjęć pokrywających 533 ha. Punkty kontrolne (14) pomierzono przy użyciu odbiornika GNSS Topcon Hiper SR z wykorzystaniem sieci TPI NETpro.

Model 3D terenu inwestycji w postaci oteksturowanej siatki mesh opracowano w oprogramowaniu ContextCapture firmy Bentley Systems. Wykonano to zarówno przy użyciu aplikacji desktopowej, jak i środowiska w chmurze. Jak wyjaśnia Robert Marcinkowski z firmy InfraBerg Digitizing, w tym przypadku ta druga metoda pozwoliła wygenerować trójwymiarowy model 8 razy szybciej. – Przy typowych dla tego typu prac obciążeniach sprzętu to wymierna korzyść, która dla małych firm może okazać się jedyną drogą do celu – podkreśla.

Wynikowy reality mesh inwestycji wszyscy zainteresowani mogę nie tylko wyświetlić w przeglądarce internetowej, ale także bezpłatnie pobrać jako plik 3MX. Firmy TPI oraz InfraBerg zastrzegają jednak, że materiał ma charakter reklamowy i nie biorą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych danych. Celem publikacji modelu jest praktyczne pokazanie możliwości technologii UAV oraz oprogramowania Bentley. Dane mają także stanowić wkład firm TPI i InfraBerg w pilotażowy projekt obwodnicy Zatora.

Przypomnijmy, że w połowie lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Zatora (woj. małopolskie). Trasa ma mieć długość 2,1 km i powstać przy użyciu metodologii modelowania informacji o budynkach (BIM). Jest to pierwszy przetarg, w którym GDDKiA wymaga wykorzystania BIM-u. Ma to być projekt pilotażowy w tym zakresie, którego efektem będzie zdobycie wiedzy i doświadczenia, a w dalszej perspektywie wdrożenie tej metodyki w innych zamówieniach publicznych. Dyrekcja liczy, że wykorzystanie BIM-u podniesie efektywność wydatkowania środków publicznych w aspekcie całego cyklu życia obiektu.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS