|2018-08-14|
Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software
Polski poligon BIM w trzech wymiarach
Firmy TPI oraz InfraBerg Digitizing przygotowały szczegółowy model 3D obszaru, na którym powstanie obwodnica Zatora – inwestycja mająca stać się poligonem doświadczalnym w zakresie wykorzystania BIM w inwestycjach publicznych.
Opracowanie powstało na podstawie dopasowania zdjęć lotniczych. Obrazy pozyskano przy użyciu bezzałogowego płatowca Topcon SiriusPRO wyposażonego w kamerę Fujifilm X-M1 z obiektywem 18 mm. Łącznie wykonano trzy naloty z dwóch lokalizacji, w trakcie których zebrano 2182 zdjęć pokrywających 533 ha. Punkty kontrolne (14) pomierzono przy użyciu odbiornika GNSS Topcon Hiper SR z wykorzystaniem sieci TPI NETpro.
Model 3D terenu inwestycji w postaci oteksturowanej siatki mesh opracowano w oprogramowaniu ContextCapture firmy Bentley Systems. Wykonano to zarówno przy użyciu aplikacji desktopowej, jak i środowiska w chmurze. Jak wyjaśnia Robert Marcinkowski z firmy InfraBerg Digitizing, w tym przypadku ta druga metoda pozwoliła wygenerować trójwymiarowy model 8 razy szybciej. – Przy typowych dla tego typu prac obciążeniach sprzętu to wymierna korzyść, która dla małych firm może okazać się jedyną drogą do celu – podkreśla.
Wynikowy reality mesh inwestycji wszyscy zainteresowani mogę nie tylko wyświetlić w przeglądarce internetowej, ale także bezpłatnie pobrać jako plik 3MX. Firmy TPI oraz InfraBerg zastrzegają jednak, że materiał ma charakter reklamowy i nie biorą odpowiedzialności za sposób wykorzystania udostępnionych danych. Celem publikacji modelu jest praktyczne pokazanie możliwości technologii UAV oraz oprogramowania Bentley. Dane mają także stanowić wkład firm TPI i InfraBerg w pilotażowy projekt obwodnicy Zatora.
Przypomnijmy, że w połowie lipca Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na zaprojektowanie i budowę obwodnicy Zatora (woj. małopolskie). Trasa ma mieć długość 2,1 km i powstać przy użyciu metodologii modelowania informacji o budynkach (BIM). Jest to pierwszy przetarg, w którym GDDKiA wymaga wykorzystania BIM-u. Ma to być projekt pilotażowy w tym zakresie, którego efektem będzie zdobycie wiedzy i doświadczenia, a w dalszej perspektywie wdrożenie tej metodyki w innych zamówieniach publicznych. Dyrekcja liczy, że wykorzystanie BIM-u podniesie efektywność wydatkowania środków publicznych w aspekcie całego cyklu życia obiektu.
JK
|