|2018-08-13|
Mapy
Kolejne województwa z atlasami statystycznymi
W sieci dostępne są atlasy statystyczne czterech kolejnych województw. Nowe publikacje zostały opracowane przez urzędy statystyczne we Wrocławiu, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Opolu.
„Atlas statystyczny województwa dolnośląskiego” Atlas jest pierwszym opracowaniem graficznym przygotowanym przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu, który w ujęciu przestrzennym przedstawia szeroki zakres informacji charakteryzujących poziom życia społeczeństwa i stan gospodarki województwa. Publikacja zawiera bogaty zestaw wykresów i map statystycznych ilustrujących stan oraz przebieg procesów i zjawisk społeczno-gospodarczych obejmujących takie obszary, jak: kapitał ludzki, jakość życia, gospodarka i środowisko. Informacje statystyczne zaprezentowano w różnych przekrojach: gmin i powiatów województwa dolnośląskiego, województw Polski, a dla wybranych wskaźników także w przekroju regionów (NUTS 2) Unii Europejskiej. Przedstawione w Atlasie dane statystyczne dotyczą 2016 r., a z zakresu rachunków regionalnych – 2015 r. W celu zobrazowania zmian w czasie oraz poszerzenia zakresu tematycznego, wybrane zjawiska częściowo zaprezentowano w odniesieniu do 2010 r., a na wykresach w ujęciu retrospekcyjnym od 2000 r.
„Atlas statystyczny województwa kujawsko-pomorskiego” Zawarte w Atlasie wizualizacje prezentują na różnych poziomach agregacji najważniejsze struktury i procesy kształtujące życie społeczne i gospodarcze województwa i kraju. W publikacji udostępniono wybrane dane i materiały informacyjne z bogatych zasobów statystyki publicznej. Przedstawione aspekty społeczno-gospodarcze i środowiskowe stanowią także bardzo istotny element polityki spójności Polski i Unii Europejskiej. Publikacja zawiera mapy i wykresy statystyczne, prezentujące stan oraz zmiany w czasie, zagadnień związanych z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem w układzie gmin lub powiatów, województw, a także wybrane dane dla regionów NUTS 2 Unii Europejskiej. Podstawowy zakres informacji przedstawiono na mapach dla 2016 r., częściowo także w odniesieniu do 2000 lub 2010 r. W celu zobrazowania zmian oraz poszerzenia zakresu tematycznego o dodatkowe informacje, wybrane zagadnienia zaprezentowano na wykresach, przeważnie w retrospekcji.
„Atlas statystyczny województwa lubuskiego” W opracowaniu, za pomocą kartogramów i kartodiagramów oraz licznych wykresów, zaprezentowano zagadnienia związane z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem, a także wybrane dane dla regionów (NUTS 2) Unii Europejskiej. Poglądowy charakter publikacji umożliwia obserwację zróżnicowania regionalnego, będącego najważniejszym wyzwaniem polityki spójności Unii Europejskiej. Zaprezentowane dane dotyczą roku 2016, a z zakresu rachunków regionalnych – 2015. W celu zilustrowania i przeanalizowania zachodzących w województwie lubuskim zmian, wybrane zagadnienia ujęto w retrospekcji od 2000 r., a także uwzględniono prognozę ludności do 2040 r. W przypadku gminy miejskiej Zielona Góra, która w 2015 r. została połączona z gminą wiejską Zielona Góra, dane za 2010 r., przyjęte do porównań, przeliczono według podziału administracyjnego województwa obowiązującego 31 grudnia 2016 r.
„Atlas statystyczny województwa opolskiego” Opracowanie uwzględnia aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe związane z celami polityki spójności, zorientowanej na zmniejszenie dysproporcji w układzie regionalnym i wyrównywanie szans rozwojowych. Publikacja zawiera mapy i wykresy statystyczne prezentujące stan oraz zmiany zagadnień związanych z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem w układzie gmin lub powiatów, województw, a także wybrane dane dla regionów NUTS 2 Unii Europejskiej. Podstawowy zakres informacji przedstawiono na mapach dla 2016 r., częściowo także w odniesieniu do 2000 lub 2010 r. W celu zobrazowania zmian wybrane zagadnienia zaprezentowano na wykresach, przeważnie w retrospekcji od 2000 r.
W tym roku – z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz utworzenia GUS-u – ukazały się ponadto atlasy statystyczne województw: • lubelskiego, • małopolskiego, • mazowieckiego, • podkarpackiego, • śląskiego, • warmińsko-mazurskiego, • wielkopolskiego, a także „Atlas statystyczny Polski”.
Źródło: GUS
|