Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-08-13| Mapy

Kolejne województwa z atlasami statystycznymi

W sieci dostępne są atlasy statystyczne czterech kolejnych województw. Nowe publikacje zostały opracowane przez urzędy statystyczne we Wrocławiu, Bydgoszczy, Zielonej Górze i Opolu.


Kolejne województwa z atlasami statystycznymi

„Atlas statystyczny województwa dolnośląskiego”
Atlas jest pierwszym opracowaniem graficznym przygotowanym przez Urząd Statystyczny we Wrocławiu, który w ujęciu przestrzennym przedstawia szeroki zakres informacji charakteryzujących poziom życia społeczeństwa i stan gospodarki województwa.
Publikacja zawiera bogaty zestaw wykresów i map statystycznych ilustrujących stan oraz przebieg procesów i zjawisk społeczno-gospodarczych obejmujących takie obszary, jak: kapitał ludzki, jakość życia, gospodarka i środowisko. Informacje statystyczne zaprezentowano w różnych przekrojach: gmin i powiatów województwa dolnośląskiego, województw Polski, a dla wybranych wskaźników także w przekroju regionów (NUTS 2) Unii Europejskiej.
Przedstawione w Atlasie dane statystyczne dotyczą 2016 r., a z zakresu rachunków regionalnych – 2015 r. W celu zobrazowania zmian w czasie oraz poszerzenia zakresu tematycznego, wybrane zjawiska częściowo zaprezentowano w odniesieniu do 2010 r., a na wykresach w ujęciu retrospekcyjnym od 2000 r.

„Atlas statystyczny województwa kujawsko-pomorskiego”
Zawarte w Atlasie wizualizacje prezentują na różnych poziomach agregacji najważniejsze struktury i procesy kształtujące życie społeczne i gospodarcze województwa i kraju. W publikacji udostępniono wybrane dane i materiały informacyjne z bogatych zasobów statystyki publicznej. Przedstawione aspekty społeczno-gospodarcze i środowiskowe stanowią także bardzo istotny element polityki spójności Polski i Unii Europejskiej.
Publikacja zawiera mapy i wykresy statystyczne, prezentujące stan oraz zmiany w czasie, zagadnień związanych z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem w układzie gmin lub powiatów, województw, a także wybrane dane dla regionów NUTS 2 Unii Europejskiej. Podstawowy zakres informacji przedstawiono na mapach dla 2016 r., częściowo także w odniesieniu do 2000 lub 2010 r. W celu zobrazowania zmian oraz poszerzenia zakresu tematycznego o dodatkowe informacje, wybrane zagadnienia zaprezentowano na wykresach, przeważnie w retrospekcji.

„Atlas statystyczny województwa lubuskiego”
W opracowaniu, za pomocą kartogramów i kartodiagramów oraz licznych wykresów, zaprezentowano zagadnienia związane z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem, a także wybrane dane dla regionów (NUTS 2) Unii Europejskiej.
Poglądowy charakter publikacji umożliwia obserwację zróżnicowania regionalnego, będącego najważniejszym wyzwaniem polityki spójności Unii Europejskiej. Zaprezentowane dane dotyczą roku 2016, a z zakresu rachunków regionalnych – 2015. W celu zilustrowania i przeanalizowania zachodzących w województwie lubuskim zmian, wybrane zagadnienia ujęto w retrospekcji od 2000 r., a także uwzględniono prognozę ludności do 2040 r.
W przypadku gminy miejskiej Zielona Góra, która w 2015 r. została połączona z gminą wiejską Zielona Góra, dane za 2010 r., przyjęte do porównań, przeliczono według podziału administracyjnego województwa obowiązującego 31 grudnia 2016 r.

„Atlas statystyczny województwa opolskiego”
Opracowanie uwzględnia aspekty społeczne, gospodarcze i środowiskowe związane z celami polityki spójności, zorientowanej na zmniejszenie dysproporcji w układzie regionalnym i wyrównywanie szans rozwojowych.
Publikacja zawiera mapy i wykresy statystyczne prezentujące stan oraz zmiany zagadnień związanych z kapitałem ludzkim, jakością życia, gospodarką oraz środowiskiem w układzie gmin lub powiatów, województw, a także wybrane dane dla regionów NUTS 2 Unii Europejskiej. Podstawowy zakres informacji przedstawiono na mapach dla 2016 r., częściowo także w odniesieniu do 2000 lub 2010 r. W celu zobrazowania zmian wybrane zagadnienia zaprezentowano na wykresach, przeważnie w retrospekcji od 2000 r.

W tym roku – z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości oraz utworzenia GUS-u – ukazały się ponadto atlasy statystyczne województw:
lubelskiego,
małopolskiego,
mazowieckiego,
podkarpackiego,
śląskiego,
warmińsko-mazurskiego,
wielkopolskiego,
a także „Atlas statystyczny Polski”.

Źródło: GUS


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama