wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
TACHIMETRY

TACHIMETRY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-08-10| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja

Pokaźne dofinansowanie na geodezyjną wyprawę studentów AGH

Aż 200 tys. zł dofinansowania otrzymali studenci Akademii Górniczo-Hutnicznej w Krakowie na kolejną geodezyjną wyprawę z cyklu Bari.


Pokaźne dofinansowanie na geodezyjną wyprawę studentów AGH <br />
fot. KNG Dahlta
fot. KNG Dahlta

Środki te pochodzą z realizowanego przez resort nauki programu Najlepsi z najlepszych 3.0. Łącznie ta krakowska uczelnia otrzyma z niego ponad 1,6 mln zł, co jest najwyższą kwotą spośród wszystkich szkół wyższych, które złożyły wnioski w naborze.

Bari to cykl wypraw organizowanych przez Koło Naukowe Geodetów Dahlta na AGH, których celem jest geodezyjna inwentaryzacja cennych obiektów dziedzictwa kulturowego. Pierwsza zagraniczna ekspedycja odbyła się w 1974 roku, a jej celem – początkowo – miało być włoskie miasto Bari. W toku przygotowań Departament Kultury Materialnej UNESCO w Paryżu zaproponował jednak zmianę Bari na Fez w Maroku i ostatecznie tam udała się pierwsza historyczna ekspedycja Dahlty. Z uwagi na stopień zaawansowania prac organizacyjnych nazwa Bari pozostała i towarzyszyła wyprawom młodych geodetów z AGH przez kolejne lata, choć żadna z nich do tego miasta nie dotarła.

Ostatnia, XVI wyprawa odbyła się w zeszłym roku. W jej trakcie studenci inwentaryzowali zabytki w cypryjskim Pafos. Szerzej o prowadzonych tam pracach można przeczytać w najnowszym wydaniu miesięcznika GEODETA. Wyprawom Bari poświęcony jest też odrębny dział na Geoforum.pl.

Dofinansowanie przyznane projektowi „BARI – zaBytki ARcheologia Inwentaryzacja BARI – Buildings ARcheology Inventory” będzie przeznaczone nie tylko na zorganizowanie kolejnej wyprawy, ale także na udział studentów w międzynarodowych konferencjach naukowych. Przedsięwzięcie będzie realizowane przez KNG „Dahlta”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
naprawdę zabawne że studenci dostają większe dofinansowanie na wyprawę niż samorządy na prowadzenie państwowego zasobu od wojewody na rok. Ot Polska właśnie.

pojeżdżą po świecie, popija włoskiego winka, a potem gumowce i w pole, za nijnizsza krajowa. zderzenie tych rzeczywistosci będzie bolesne.

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2018 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt