wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-08-09| Geodezja

Powierzchnia i funkcje budynku w EGiB

W sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA publikujemy kolejny artykuł prezentujący wieloletnie doświadczenia Urzędu Miasta Krakowa w prowadzeniu ewidencji gruntów i budynków. Autorzy z Wydziału Geodezji UMK – Maria Kolińska, Dorota Michalik i Mariusz Suwaj – miesiąc temu przedstawili m.in. wątpliwości związane z konturem budynku. Tym razem zajęli się powierzchnią zabudowy w kontekście budynków podziemnych oraz atrybutami funkcji użytkowych budynku.


Powierzchnia i funkcje budynku w EGiB
Już poprzednio podkreślaliśmy potrzebę standaryzacji i definicyjności danych, bo przecież chcemy przedstawiać otaczającą nas rzeczywistość w sposób jednoznaczny i zrozumiały. Pisaliśmy także o ograniczeniu, jakie dla wiarygodnego przedstawienia elementów otoczenia w bazach PZGiK stanowią obowiązujące przepisy będące niejednokrotnie źródłem nieporozumień lub różnych interpretacji. Taką pierwszą przeszkodą są prawne definicje zarówno konturu budynku (o czym już była mowa), jak i powierzchni zabudowy oraz kondygnacji podziemnej.

• Powierzchnia zabudowy

Niezależnie od zmian samej definicji konturu budynku, jaka miała miejsce w kolejnych nowelizacjach rozporządzenia ws. ewidencji gruntów i budynków (EGiB), logika obliczania pola powierzchni zabudowy jest niezmienna i ściśle związana z polem powierzchni figury geometrycznej określonej przez kontur budynku (§ 63 ust. 2). Uszczegółowienie definicji konturu budynku zawarte w § 63 ust. 1a, 1b oraz 1c w odniesieniu do definicji pola powierzchni zabudowy w ust. 2 rodzi wątpliwość, czy w przypadku budynków podziemnych atrybut PEZ (pole powierzchni zabudowy) powinien być wyliczony i uzupełniony. Może zasadne byłoby skorzystanie w takim przypadku z atrybutu specjalnego wynikającego ze stereotypu Voidable i uzupełnienie go wartością „inapplicable” (nie stosuje się, tj. nie ma zastosowania/wartości w danym kontekście).

Ustawodawca wskazał bowiem enumeratywnie, że chodzi tu o pole figury geometrycznej określonej przez kontur budynku, o którym mowa w ust. 1a oraz 1b. Tymczasem kontur budynku podziemnego został zdefiniowany w § 63 ust. 1c. W przypadku budynków podziemnych zlokalizowanych w całości pod powierzchnią terenu logika taka wydaje się uzasadniona, ponieważ teren na powierzchni gruntu de facto nie jest zabudowany, czyli może być dodatkowo zagospodarowany. Nie różni się więc od pozostałych terenów przyległych, na których nie zlokalizowano budynku podziemnego lub podziemnej kondygnacji.

Bardzo często, zwłaszcza w dużych aglomeracjach, spotykamy się z inwestycjami, na których kondygnacje podziemne obejmują obszar całej działki (kondygnacje niezawierające się w obrysie części nadziemnej stanowiące np. parkingi podziemne budynków mieszkalnych, biurowych lub handlowo-usługowych). W takim przypadku lokalizacja budynku podziemnego lub kondygnacji podziemnej...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
urzednik Tak, jeśli budynek zawiera nawisy wsparte na podporach to należy je wliczyć do powierzchni zabudowy. Analogicznie dach wsparty na podporze. Wy6nika to z przepisów rozporządzenia w sprawie EGiB (Par. 63 ust 1a, 1b oraz ust. 2) Ważne, żeby to był faktycznie zasadniczy dach budynku (główna konstrukcja) a nie jakieś np. dodatkowe zadaszenie zamontowane przykładowo nad wejściem do budynku. Niestety w przypadku dachu nie jest to już takie oczywiste jak w przypadku nawisu bo w różny sposób można wówczas zinterpretować kontur budynku (kwestia połączenia konturu wynikającego z obrysu bryły budynku a częścią dachu wspartą na podporach).

Problem Mam wątpliwość. Może ktoś z forum mi pomoże. Inwentaryzuje budynek. 1. Czy do powierzchni zabudowy wliczam nawis, który oparty jest na podporze (na parterze jest taras a nad nim część użytkowa, mieszkalna - kuchnia)? 2. Czy do powierzchni zabudowy wliczam nawis z podporą od dachu ? Powierzchnia samego budynku będzie mniejsza - 85m2. A powierzchnia zabudowy budynku (większa z nawisami - 91m2) w projekcie jest ujęta 90,9m2

2 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt