Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-07-17| Geodezja, Mapy, Prawo

Absolwenci apelują do MIiR o łatwiejsze zdobywanie uprawnień

Przepisy tzw. deregulacji Gowina miały znacznie ułatwić zdobywanie uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii w wybranych zakresach, a w praktyce niemal zupełnie ograniczyły dostęp do nich. W związku z tym grupa absolwentów złożyła do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju petycje ws. stosownych zmian przepisów.


Absolwenci apelują do MIiR o łatwiejsze zdobywanie uprawnień

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującymi od 2014 roku regulacjami do uzyskania uprawnień w zakresach 3, 6 i 7 (a więc: geodezyjne pomiary podstawowe, redakcja map oraz fotogrametria i teledetekcja) niepotrzebny jest państwowy egzamin – wystarczy ukończenie studiów o określonym w przepisach programie nauczania. Jak jednak podkreślają autorzy petycji, w praktyce efekty obowiązywania tych przepisów są odwrotne od zamierzonych. Od 2014 r. w trybie bez egzaminu uprawnienia zawodowe w jednym z tych trzech zakresów zdobyły tylko dwie osoby, przy czym stosowne wnioski złożono 34 razy (patrz tabela).

Sygnatariusze petycji zwracają uwagę, że przyczyną tej sytuacji jest przede wszystkim nieprawidłowe interpretowanie przepisów przez głównego geodetę kraju, który prowadzi postępowania kwalifikacyjne. Ten wzywa bowiem osoby ubiegające się o uprawnienia w trybie bez egzaminu do przedłożenia dokumentów, których ci, którzy rozpoczęli studia przed wejściem w życie deregulacji, przedstawić nie mogą (tj. suplementu do dyplomu ukończenia uczelni wyższej). Co więcej, wnioskodawca nie ma formalnej możliwości odwołania się od tej decyzji GGK. Na pozytywne rozstrzygnięcie nie wpływa nawet to, że osoba zainteresowana dodatkowo ukończyła studia podyplomowe, których program jest zgodny z wymaganiami rozporządzenia wprowadzającego deregulację w geodezji i kartografii (tj. ws. uprawnień zawodowych w dziedzinie geodezji i kartografii).

W związku z tymi problemami autorzy petycji proponują:
• wprowadzenie możliwości uzyskania uprawnień zawodowych przez osoby, które rozpoczęły lub ukończyły studia wyższe przed wejściem w życie rozporządzenia ws. uprawnień… oraz dodatkowo uzupełniły wykształcenie, kończąc odpowiednie kierunkowe studia podyplomowe;
• wprowadzenia do rozporządzenia drogi odwoławczej dla wnioskodawcy, w przypadku gdy główny geodeta kraju negatywnie weryfikuje pod kątem formalno-prawnym złożone dokumenty uprawniające do uzyskania uprawnień, a wnioskodawca nie zgadza się ze stanowiskiem GGK.

W ocenie autorów petycji obecnie mamy dogodny moment do zmiany przepisów. Rząd ogłosił bowiem plan nowelizacji tego rozporządzenia.

Zakres uprawnień Liczba złożonych wniosków w latach 2014-2017 Liczba przekazanych wniosków do Komisji Kwalifikacyjnej po pozytywnej weryfikacji Liczba nadanych uprawnień w trybie art. 45a ust. 2 pkt 1 Pgik
3 14 4 2
6 18 1 0
7 2 1 0

Zestawienie złożonych wniosków o nadanie uprawnień w zakresach 3, 6, 7 w latach 2014 a 2017 w trybie artykułu 44a ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne (chodzi o wnioski, gdzie zakończona z wynikiem pozytywnym część wstępna postępowania kwalifikacyjnego na podstawie artykułu 45a. ust. 2 pkt 1 kończy się nadaniem uprawnień)

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

World Trade Center w obiektywie Stanisława Nazalewicza
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama