wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Model 3D Piaseczna na bazie danych z UAV
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-07-10| Geodezja, Teledetekcja, Edukacja, Imprezy

IGSM 2018: młodzi geodeci spotkali się w Walencji

Jedno z największych wydarzeń w kalendarzu młodych geodetów – coroczne Międzynarodowe Spotkanie Studentów Geodezji IGSM – odbyło się w tym roku w hiszpańskiej Walencji (23-29 czerwca).


IGSM 2018: młodzi geodeci spotkali się w Walencji
International Geodetic Students Meeting (IGSM) jest cyklicznym wydarzeniem zrzeszającym studentów i absolwentów studiów geodezyjnych, kartograficznych i geoinformatycznych z całej Europy. Odbywa się ono co roku i każdorazowo przygotowywane jest przez inną uczelnię. Nad przebiegiem konferencji czuwa Międzynarodowa Organizacja Studentów Geodezji (IGSO). Powstała ona w 1994 roku, aby promować działalność naukową w dziedzinie geodezji, kartografii i geoinformatyki oraz aby integrować środowisko akademickie, a także umożliwić nawiązywanie nowych kontaktów i wymianę doświadczeń pomiędzy studentami, absolwentami oraz środowiskiem branżowym.

W ramach tegorocznej 31. edycji IGSM ok. 130 studentów oraz absolwentów geodezji i geomatyki z 12 krajów europejskich gościli gospodarze z Universitat Politecnica de Valencia. Wśród uczestników konferencji, jak co roku, nie zabrakło najaktywniejszych studentów z Polski, którzy zaraz za grupą niemiecką stanowili najliczniejszą narodowość. W tym roku Polskę reprezentowała aż 16-osobowa grupa studentów ze Stowarzyszenia Geoida z Politechniki Warszawskiej, studenci z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz studentki z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Poza reprezentantami naszego kraju Hiszpanię odwiedzili przedstawiciele: Bułgarii, Chorwacji, Czech, Finlandii, Grecji, Macedonii, Niemiec, Serbii, Słowenii, Turcji oraz Włoch.

IGSM został oficjalnie rozpoczęty podczas Opening Ceremony, kiedy to dziekan Escuela Técnica Superior de Ingeniería Geodèsica, Cartográfica y Topográfica przywitała uczestników, a firmy Trimble oraz Here opowiedziały o swojej działalności. Tego dnia wieczorem odbył się International Evening, na którym reprezentanci poszczególnych państw przygotowali tradycyjne dania i przysmaki. Była to także doskonała okazja do integracji i wzajemnego poznawania uczestników.

Kolejnego dnia odbył się panel naukowy, na którym zaprezentowały się firmy Trimble oraz ICV, a swoje prace przedstawili Angel Martin Furones („Big Data applied to geomatics through the use of the ERVA network”) oraz Angèlica Bellver Climent („Drones. A world to be field of geomatics”).


Stałym elementem konferencji jest sesja referatowa i posterowa, w trakcie której uczestnicy wymieniają się swoimi doświadczeniami zdobytymi w ramach prowadzenia projektów naukowych w dziedzinie geodezji i geoinformatyki i ich wynikami. W tym roku większość z czterech zaprezentowanych podczas sesji referatowej prac skupiła się na tematyce fotogrametrycznej oraz geoinformatycznej. Spośród nich najwyżej ocenione zostało występienie Kamila Choromańskiego pt. „Wykorzystanie ArcGIS SDK dla urządzeń mobilnych do stworzenia interaktywnego systemu obsługi czynności administracyjnych". Podczas tej sesji swój referat przedstawił także Jakub Łobodecki („Poprawa wydajności poprzez uruchamianie aplikacji GIS na serwerze o dużej wydajności z użyciem technologii wizualizacyjnej CitrixXen”).

Polska reprezentacja stanowiła też większość na sesji posterowej – spośród 10 przygotowanych prac, 7 należało do reprezentantów naszego kraju. Laureatami 1. miejsca za poster zostali Stefan Dimitrievski oraz Predrag Lazarevski za pracę pt. „System trójwymiarowego obrazowania terenu w wysokiej jakości z pułapu lotniczego z wykorzystaniem jednej kamery”. Postery przygotowane przez reprezentantów z Geoidy należały do: Alicji Konkol („Analiza terenu pod inwestycję hotelową przy użyciu biblioteki ArcPy w ArcGIS"), Joanny Wnuk („Integracja wielowymiarowych danych przestrzennych w dziedzinie archeologii"), Joanny Szymczak („Cięcie danych z geobazy za pomocą wprowadzonego wzorca przy wykorzystaniu biblioteki ArcPy w ArcGIS") oraz Karoliny Borkowskiej i Eweliny Szymańskiej („Zastosowanie ALS w tworzeniu modelu 3D kampusu Politechniki Warszawskiej").

Kolejnym punktem programu były warsztaty, podczas których których przeważała tematyka kartograficzna. Do wyboru były zajęcia z firmami CARTO oraz HERE, podczas których po teoretycznym wstępie uczestnicy mogli w praktyce wykorzystać zdobytą wiedzę. Trzecią możliwością było poznanie hiszpańskiej orografii poprzez testowanie różnych gatunków wina.

Co roku zwieńczeniem tygodnia konferencji jest główne spotkanie sprawozdawczo-wyborcze, w którym udział biorą wszystkie uczelnie zrzeszone w IGSO oraz kandydaci zgłaszający chęć przystąpienia do organizacji. Spotkanie rozpoczęło się od prezentacji zeszłorocznych gospodarzy – studentów z Uniwersytetu w Zagrzebiu. Następnie tegoroczni organizatorzy wręczyli wszystkim uczestnikom podziękowania, a także drobne upominki tym, którzy w IGSM wzięli udział co najmniej pięciokrotnie. Częścią spotkania szczególnie istotną dla polskich uczestników była prezentacja przyszłorocznych organizatorów – studentów z Politechniki Warszawskiej. Mieli oni okazję przedstawić sprawozdanie z obecnego przebiegu przygotowań oraz plany na nadchodzący rok akademicki. Raport polskich studentów został jednogłośnie zaakceptowany przez całe zgromadzone IGSO.

Tydzień spędzony w Walencji pozwolił nam naładować baterie na cały nadchodzący rok. Mimo napiętego harmonogramu mieliśmy wiele okazji do rozmów i wymiany poglądów z innymi uczestnikami, nawiązania nowych przyjaźni i kontaktów, a także do zwiedzania, wypoczynku i integracji w gronie studentów studiów geodezyjno-geoinformatycznych z całej Europy.Z głowami pełnymi pomysłów i chęci do działania nie możemy doczekać się przyszłorocznej konferencji, podczas której w Warszawie gościć będziemy studentów z całej Europy. Już teraz zapraszamy do śledzenia postępów w przygotowaniach (FB).

Joanna Wnuk, Stowarzyszenie Studentów WGiK PW Geoida


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Geodezja Polega na mierzeniu.., na pracy w terenie ...

jn. A teraz szanowni państwo komentujący rzućcie okiem na tematy, o których mówili młodzi geodeci: GIS, informatyka, bazy danych. I oni się odnajdą na rynku pracy, będą przyzwoicie zarabiać w normalnych warunkach bo umieją się dostosować do potrzeb rynku! Bo dla januszy geodezji, przyrośniętych do szpadla i puszki piwa, nie ma już miejsca - a młodzi znają swoją wartość. Tak więc młodzieży do boju i pokażcie państwu niżej, że da się w naszym kraju nowocześnie i dumnie być geodetą - który wcale nie musi latać po polu z łatą, bo przed komputer jest tak samo równoprawnym geodetą.

rąsie wkrótce zgrabieją od szpadla, a brzuszki urosną od taniego piwka i parówek. no coż, taki zawód sobie wybrali.

Geodezja Pracodawcy to będą mieć problem żeby sami się utrzymać...bo sami na siebie nie zarobią...

przepowiedź już teraz zaczyna brakować rąk do pracy, bo nikt nie chce pracować za grosze. Pracodawcy za około 5 lat będą mieli baaaardzo duży problem aby utrzymać swoje działalności jeśli nie zaczną doceniać pracowników już teraz

Niech się bawią puki pieniądze rodziców pozwalają :D

Jeszcze geodezja ich cieszy..., jeszcze koledzy...

jeszcze buzie takie naiwne :-))))

8 komentarzy

reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt