wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Symulacja przerwania wału powodziowego
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-06-14| GIS, Mapy, Instytucje

Brytyjczycy uwalniają swoją BDOT10k

Kluczowe warstwy MasterMap, czyli brytyjskiego odpowiednika naszej bazy danych obiektów topograficznych, staną się w większości dostępne za darmo, na wolnej licencji.


Brytyjczycy uwalniają swoją BDOT10k

Poprzez dedykowane API opublikowane zostaną następujące warstwy:
• OS MasterMap Topography Layer (w tym dane o wysokości budynków);
• OS MasterMap Greenspace Layer;
• OS MasterMap Highways Network;
• OS MasterMap Water Network Layer;
• OS Detailed Path Network.

Ze zbiorów tych będzie można korzystać na zasadach Open Government License, a więc nie tylko do celów prywatnych, ale również komercyjnych. Brytyjski rząd szacuje, że decyzja o uwolnieniu powyższych warstw MasterMap przyniesie krajowej gospodarce korzyści w wysokości nawet 130 mln funtów rocznie.

To już kolejny krok brytyjskiego rządu oraz tamtejszej agencji kartograficznej Ordnance Survey w kierunku uwalniania państwowych rejestrów danych przestrzennych. Pierwszym było udostępnienie w 2010 roku na wolnej licencji m.in.: rastrów map topograficznych, rejestrów nazw geograficznych i granic administracyjnych, wybranych modeli terenu oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych. Dwa lata później uwolniono również wektorową bazę OS VectorMap District w skali 1:25 000. Z kolei w 2015 roku brytyjska Environment Agency ogłosiła udostępnienie danych z lotniczego skaningu laserowego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Trudne pytania Zapytajmy brytyjczykow kto i na jakim poziomie finansuje utrzymanie bdot10k.

dziękuję i pozdrawiam,

@PLY Oto źródło: https://bit.ly/2yk8VqH

mogę poznać źródło tego newsa ? Nie ma tu kluczowych informacji: od kiedy zostaną uwolnione, kto o tym poinformował. Na stronie os nadal widzę ceny.

a kiedy brytyjczycy uwolnią swój bdot500 i gesut???

Już dawno uwolnione Dane w Polsce są już dawno "uwolnione". Ich ceny są po prostu tak śmiesznie niskie (zarówno te z PZGiK jak i oferowane na tzw. "rynku"), że trudno oczekiwać aby wersja "za darmo" cokolwiek zmieniła.

Wypada pozazdrościć Brytyjczykom, może i my się doczekamy kiedyś. Wiele ciekawych możliwości mogłoby się otworzyć (nie tylko biznesowych, ale i edukacyjnych między innymi). A czy to ktoś z Redakcji dobrał słynne spaghetti junction na ilustrację? :)

7 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt