wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
blog
NAWI

NAWI
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-06-14| GIS, Mapy, Instytucje

Brytyjczycy uwalniają swoją BDOT10k

Kluczowe warstwy MasterMap, czyli brytyjskiego odpowiednika naszej bazy danych obiektów topograficznych, staną się w większości dostępne za darmo, na wolnej licencji.


Brytyjczycy uwalniają swoją BDOT10k

Poprzez dedykowane API opublikowane zostaną następujące warstwy:
• OS MasterMap Topography Layer (w tym dane o wysokości budynków);
• OS MasterMap Greenspace Layer;
• OS MasterMap Highways Network;
• OS MasterMap Water Network Layer;
• OS Detailed Path Network.

Ze zbiorów tych będzie można korzystać na zasadach Open Government License, a więc nie tylko do celów prywatnych, ale również komercyjnych. Brytyjski rząd szacuje, że decyzja o uwolnieniu powyższych warstw MasterMap przyniesie krajowej gospodarce korzyści w wysokości nawet 130 mln funtów rocznie.

To już kolejny krok brytyjskiego rządu oraz tamtejszej agencji kartograficznej Ordnance Survey w kierunku uwalniania państwowych rejestrów danych przestrzennych. Pierwszym było udostępnienie w 2010 roku na wolnej licencji m.in.: rastrów map topograficznych, rejestrów nazw geograficznych i granic administracyjnych, wybranych modeli terenu oraz bazy danych obiektów ogólnogeograficznych. Dwa lata później uwolniono również wektorową bazę OS VectorMap District w skali 1:25 000. Z kolei w 2015 roku brytyjska Environment Agency ogłosiła udostępnienie danych z lotniczego skaningu laserowego.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Trudne pytania Zapytajmy brytyjczykow kto i na jakim poziomie finansuje utrzymanie bdot10k.

dziękuję i pozdrawiam,

@PLY Oto źródło: https://bit.ly/2yk8VqH

mogę poznać źródło tego newsa ? Nie ma tu kluczowych informacji: od kiedy zostaną uwolnione, kto o tym poinformował. Na stronie os nadal widzę ceny.

a kiedy brytyjczycy uwolnią swój bdot500 i gesut???

Już dawno uwolnione Dane w Polsce są już dawno "uwolnione". Ich ceny są po prostu tak śmiesznie niskie (zarówno te z PZGiK jak i oferowane na tzw. "rynku"), że trudno oczekiwać aby wersja "za darmo" cokolwiek zmieniła.

Wypada pozazdrościć Brytyjczykom, może i my się doczekamy kiedyś. Wiele ciekawych możliwości mogłoby się otworzyć (nie tylko biznesowych, ale i edukacyjnych między innymi). A czy to ktoś z Redakcji dobrał słynne spaghetti junction na ilustrację? :)

7 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt