wiadomościksięgarniaprenumeratareklamakontaktRODOpolityka prywatności
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Modelowanie Dębu Bartek
blog
NIWELATORY

NIWELATORY
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-05-16| GIS, Teledetekcja

Polska armia przez pół roku bez zobrazowań satelitarnych?

Najprawdopodobniej od listopada ubiegłego roku Siły Zbrojne RP są pozbawione stałego dostępu do optycznych zobrazowań satelitarnych.


Polska armia przez pół roku bez zobrazowań satelitarnych?

O sprawie pisze portal Space24.pl. Zwraca on uwagę, że najprawdopodobniej 30 listopada ubiegłego roku skończyła się umowa na dostawę dla polskiej armii (a konkretnie dla Ośrodka Rozpoznania Obrazowego w Białobrzegach) optoelektronicznych satelitarnych danych obrazowych. Przetarg na ich dostarczanie w latach 2018-2020 wprawdzie ogłoszono w lutym br., ale do dziś nie został on rozstrzygnięty.

Jak zwraca uwagę serwis, ma to bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo naszego kraju. To właśnie bowiem w okresie między listopadem ubiegłego roku a kwietniem br. w obwodzie kaliningradzkim trwała przebudowa instalacji rakietowych oraz ich testy.

Nie oznacza to, że polska armia jest pod względem rozpoznania satelitarnego całkowicie „ślepa”. Podpisany w 2015 r. kontrakt na budowę stacji odbioru danych z włoskich satelitów radarowych Cosmo SkyMed wskazuje, że w razie potrzeby nasza armia może korzystać właśnie z nich. Jednak już sam fakt organizowania przetargów na zobrazowania optyczne wskazuje, że również one są niezbędne w działaniach sił zbrojnych – komentuje serwis.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
a po co komuś jakieś satelity i inne wynalazki, obroni nas patriotyczna młodzież w koszulkach z żołnierzami wyklętymi - jakoś to będzie!

heh dalej wydawajcie po 16 mln złotych na portal dla bezdomnych a potem problem z przetargiem dla armi

dziennikarstwo współczesne "najprawdopodobniej"

powinni wysłać w kosmos jastrzębie z krzesin.

4 komentarzezobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2019 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt