Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-09-03| Teledetekcja, Firma, Instytucje

W Polsce powstanie nowa stacja satelitarna

W przyszłym roku w naszym kraju ma powstać nowa satelitarna stacja odbiorcza, która pozwoli polskiej armii korzystać ze zobrazowań radarowych pozyskiwanych przez włoską konstelację COSMO-SkyMed.


W Polsce powstanie nowa stacja satelitarna

Pozwoli na to umową o wartości 30 mln euro, którą wczoraj (2 września) podczas trwającego w Kielcach Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego firmy Thales Alenia Space i Telespazio podpisały z Teledife – Generalną Dyrekcją ds. IT i Nowych Technologii włoskiego Ministerstwa Obrony (działającą w imieniu naszego resortu obrony). Podpisany kontrakt jest konsekwencją porozumienia z 2012 roku zawartego między ministrami obrony Polski i Włoch, a dotyczącego uzyskania przez nasze siły zbrojne dostępu do danych z systemów COSMO-SkyMed pierwszej i drugiej generacji.

Wczorajsza umowa przewiduje dostarczenie naszemu Ministerstwu Obrony Narodowej stacji do odbioru i przetwarzania danych z konstelacji COSMO-SkyMed. Za pomocą Polish Defense User Ground Segment (P-DUGS) nasza armia będzie mogła zamawiać i odbierać dane satelitarne oraz generować i przechowywać różnego rodzaju produkty pochodne. Co ważne, polska stacja będzie integralnym elementem segmentu naziemnego COSMO-SkyMed, który zaprojektowano jako system skalowany, o budowie modułowej. Popisana wczoraj umowa daje ponadto Polsce szansę na bezpośrednie zaangażowanie się w program COSMO-SkyMed drugiej generacji.

Stacja P-DUGS powstanie w dwóch fazach. Po ukończeniu pierwszej, co ma nastąpić w 2016 lub na początku 2017 roku, będziemy mogli korzystać z danych systemu COSMO-SkyMed pierwszej generacji. Po wdrożeniu drugiej fazy (co nastąpi najwcześniej pod koniec 2017 r., a najpóźniej na początku 2019 roku) polska armia zyska dostęp również do zobrazowań z drugiej generacji tego systemu.

Jak w komunikacie prasowym podkreśla Thales Alenia Space, podpisane właśnie porozumienie jest pierwszym konkretnym przykładem współpracy Polski i Włoch w dziedzinie technologii kosmicznych. Umowa pozwoli ponadto spółce zwiększyć swoją obecność w Polsce, gdzie od czerwca tego roku w Warszawie działa już jej polski oddział – Thales Alenia Space Polska.

COSMO-SkyMed (COnstellation of small Satellites for the Mediterranean basin Observation) jest konstelacją czterech cywilno-wojskowych satelitów wyposażonych w radary SAR działające w paśmie X. W zależności od trybu pracy aparaty dostarczają danych w rozdzielczości od 1 do 100 metrów. System jest w stanie zbierać do 450 zobrazowań dziennie. Konstelacja została sfinansowana i zbudowana wyłącznie włoskimi siłami. Druga generacja tych satelitów nie dość, że ma zapewnić więcej danych, to pozyskiwane zobrazowania mają mieć lepszą jakość i rozdzielczość.

Źródło: Thales Alenia Space, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS