|2018-04-25|
Geodezja, Prawo, Instytucje
MIiR rezygnuje z nowelizacji standardów geodezyjnych?
Dlaczego w planie prac legislacyjnych Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju nie znalazła się wyczekiwana od lat przez branżę geodezyjną zmiana rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych?
Przypomnijmy, że rozporządzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK weszło w życie pod koniec 2011 roku. Wśród wykonawców prac geodezyjnych akt ten budzi na tyle dużo kontrowersji, że zyskał przydomek „gniot”.
Dostrzegając niedoskonałość tych przepisów, pod koniec 2013 r. Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił do środowiska geodezyjnego z prośbą o zgłaszanie uwag do tych przepisów. W odpowiedzi otrzymał aż blisko pół tysiąca propozycji zmian, które zostały wstępnie rozpatrzone przez wewnętrzny zespół powołany przez głównego geodetę kraju.
Pod koniec 2016 r. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zwróciło się do organizacji geodezyjnych z ponowną prośbą o uwagi do tego aktu. Resort zapowiedział ponadto, że zmienione rozporządzenie ws. standardów powinno wejść w życie pod koniec 2017 r. W listopadzie 2017 r. termin ten przesunięto z kolei na wrzesień br. W międzyczasie prace nad zmianą rozporządzenia rozpoczął jeden z podzespołów działający w ramach Zespołu doradczego ds. rozwiązań systemowych w geodezji i kartografii.
Na początku tego roku zlikwidowano jednak MIB (a wraz z nim zespół doradczy), a odpowiedzialność za sprawy geodezji i kartografii przeniesiono do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Sęk w tym, że w planie prac legislacyjnych tego resortu nie ma już zmiany rozporządzenia ws. standardów geodezyjnych.
W związku z tym zwróciliśmy się z pytaniem do MIiR, czy zrezygnowało z nowelizacji tego aktu. Odpowiedź Biura Komunikacji jest krótka i mętna, ale wskazuje, że resort na razie zaprzestał prac nad standardami: „W związku z przeniesieniem działu budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo do kompetencji Ministra Inwestycji i Rozwoju, analizy związane z potrzebą zmian w tym obszarze będą prowadzone z uwzględnieniem priorytetów działań legislacyjnych ministerstwa. Jeśli zostanie podjęta decyzja o przygotowaniu nowelizacji, projekt zostanie wprowadzony do wykazu prac legislacyjnych Ministra Inwestycji i Rozwoju” – wyjaśnia MIiR.
JK
|