wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2016-12-01| Geodezja, Prawo

MIB pyta, co zmienić w standardach geodezyjnych

W ramach przygotowań do nowelizacji rozporządzenia o standardach geodezyjnych Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa prosi o ustosunkowanie się do uwag zgłoszonych do tego aktu jeszcze w 2013 roku.


MIB pyta, co zmienić w standardach geodezyjnych

Przypomnijmy, że rozporządzenie ws. standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do PZGiK weszło w życie pod koniec 2011 roku, a jego zapisy wzbudziły wśród wykonawców prac geodezyjnych sporo kontrowersji. W związku z tym pod koniec 2013 r. Główny Urząd Geodezji i Kartografii wystąpił do środowiska geodezyjnego z prośbą o zgłaszanie uwag do tych przepisów. W odpowiedzi otrzymał aż blisko pół tysiąca propozycji zmian, które zostały wstępnie rozpatrzone przez wewnętrzny zespół powołany przez głównego geodetę kraju.

Jako że od tego czasu minęły już trzy lata, a nowelizacja nie weszła w życie, w ocenie Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa zachodzi potrzeba aktualizacji oczekiwań dotyczących koniecznych do wprowadzenia zmian. W związku z tym resort zwrócił się do organizacji geodezyjnych o weryfikację dotychczas zebranych uwag i postulatów, a także o ewentualne wskazanie innych problemów związanych ze stosowaniem przepisów tego rozporządzenia, które ujawniły się od tego czasu.

Propozycje zmian można przesyłać do końca tego roku. Zgodnie z deklaracjami MIB nowe przepisy powinny wejść w życie najpóźniej w IV kwartale 2017 r.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
zmiany Po co tu, cokolwiek zmieniać, przecież jest wszystko OK! to wszystko zostało gruntownie przemyślane przez najlepsze mózgi w kraju (profesorów itp.) co wy chcecie Geodeci? "Gwiazdki z nieba"-ZAPOMNIJCIE!!!!!!
odpowiedz zgłoś
Ale jesteś kk pokręcony, do mnie masz pretensje za zgłoszenia, napiszesz sobie likwidacja zgłoszeń roboty i co? ano nic.Chcesz kupować "jedynie dane i dokumenty do wykonania pracy", no jakie dane?? jakie dokumenty?? byłeś w ośrodku dokumentacji?? pytają się po zgłoszeniu roboty jakie chcesz dokumenty, nie panują nad tym, co mają, to ja mam wiedzieć jakie mają opracowania????? jeśli jest mapa przeglądowa i operaty to możesz sam sobie wybrać, może i złe są moje rozwiązania, za to twoje lepsze, szkoda,że nie chcesz by Ośrodki dopłacały ci do pobieranych dokumentów i analizę dokumentów wręczały.Napisz, to może zrobią dla ciebie i ja będę korzystał.Część dokumentów to szmelc,ale musisz je mieć i zaliczyć do szmelcu, trudno,jeśli tacy ludzie jak ty pracują to mam nadzieję,że pójdziesz na emeryturę albo na rentę na głowę.
 2 
odpowiedz zgłoś
. "numeryczna mapa przeglądowa robót" nikomu nie potrzebna, likwidacja zgłoszeń, kupujemy jedynie dane i dokumenty do wykonania pracy, "zeskanowane wszystkie operaty techniczne" znaczna ich część to szmelc, ale niech będzie dzisiaj dyski nie są drogie, "dobre wykonywanie map zasadniczych dla całego kraju" no tu pachnie komuną, starosta za darmochę zbiera dane i dokumenty sprzedaje to później za 20 złotych, jak tu walczyć z taka konkurencją....
 2 
 6 
odpowiedz zgłoś
Proszę Państwa, za wszystko dobre i złe odpowiedzialny jest ustawodawca i ministrowie,którzy wydają rozporządzenia.To nie kierownik Ośrodka, to nie komornik jest winien tylko złe prawo. I tutaj jest problem.Nie mamy jeszcze tak dużo ustaw i rozporządzeń, można wszystko umieścić w Prawie Geodezyjnym i wydać dwa bądź trzy rozporządzenia.I pisać to zdaniami prostymi, zdania złożone powinny być wyeliminowane w przepisach prawnych ponieważ ludzie piszący nie potrafią ich ani napisać ani zrozumieć co sami napisali. Ośrodki Dokumentacji zapychają się robotami bo najważniejsza jest licencja, pozostałe dokumenty się nie liczą.Ośrodki nie mają już możliwości sprawnej obsługi geodetów i innych petentów.Potrzebna jest kadra i informatyzacja systemu,numeryczna mapa przeglądowa robót, zeskanowane wszystkie operaty techniczne, wydawanie dokumentów do analizy na nośnikach i powolne acz dobre wykonywanie map zasadniczych dla całego kraju. Teraz mamy bałagan,pomiary do 2011r. nie odpowiadają standardom.
 4 
 6 
odpowiedz zgłoś
Widać kto tworzył przepisy Widać kto tworzy nowelizację ;) Dziadki robiący małe fuszki ;) Po co komu adres na szkicu i dzienniku pomiarowym Ciekawe jaki adres mam napisać jak robię szkic inwentarycji kabla który przebiega przez kilka ulic lub szkic pomiaru budynków do modernizacji lub jakikolwiek pomiar pod robotę większą niż pojedyncza posesja Przykłady wskazujące na to kto jest autorem nowelizacji jest w dokumencie wiele ;)
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Prawo Dopóki na mapach będą musiały widnieć "czerwone pieczątki" wszyscy geodeci będą nic nie warci. Wszechobecny szantaż geodetów przez urzędników jest już nie do zniesienia. Przedłużające się procedury za które nikt nie odpowiada ! Dopóki będziemy pracować dla ODGiKów a nie dla klienta, który nam płaci nie będzie w Polsce dobrze. To chory system i nie widzę szans na to, żeby w końcu było normalnie. Żeby to geodeci odpowiadali za swoją pracę i mogli ją sprzedawać szybko i sprawnie. Jesteśmy najbardziej stłamszoną branżą w Polsce ! Aż się nie chce pracować.
 9 
 13 
odpowiedz zgłoś
dajmysobie spokój No właśnie - i takie to naprawy, poprawy, doskonalenia, udogodnienia - 1,5 pół roku na znowelizowane przepisy !!!
 3 
odpowiedz zgłoś
7 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pobieranie danych BDOT10k oraz wtyczka QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS