|2018-04-23|
Geodezja
Kongres kolejnym krokiem ku zjednoczeniu
Mimo że II Kongres Geodetów Polskich (Piotrków Trybunalski, 19-21 kwietnia) odbył się pod hasłem „Równość w geodezji”, podobnie jak przed rokiem wiele mówiono o konieczności zjednoczenia środowiska. To właśnie w braku jedności upatrywano przyczyn części trudności, z jakimi boryka się branża geodezyjna w Polsce.
Zdaniem Krzysztofa Szczepanika, prezesa Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego i Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej, gospodarza spotkania, Kongres pokazał, że równość w geodezji jest możliwa, a przedstawiciele administracji i wykonawstwa potrafią rozmawiać nawet na najtrudniejsze tematy. – Czasami powinniśmy spojrzeć na pracowników administracji trochę inaczej. Oni też zmagają się z pewnymi problemami, ale nie bójmy się mówić o tym, co jest złe – apelował Krzysztof Szczepanik. Do Piotrkowa Trybunalskiego przyjechali zarówno geodeci województwa, WINGiK-owie, geodeci powiatowi, urzędnicy różnych szczebli, jak i liczna grupa przedsiębiorców geodezyjnych. Prezes PTG nie krył jednak żalu, że w Kongresie nie uczestniczył żaden przedstawiciel Stowarzyszenia Geodetów Polskich, mimo wystosowanych zaproszeń i patronatu, którym SGP objęło KGP 2018.
Wśród licznych zaproszonych gości byli m.in. aż 4 posłowie: Anna Milczanowska (PiS), Barbara Chrobak (Kukiz'15), Jan Duda (PiS) i Grzegorz Wojciechowski (PiS), którego wystąpienia wyczekiwano chyba najbardziej. Jest on przewodniczącym powołanego w ubiegłym roku Parlamentarnego Zespołu do spraw prawa geodezyjnego i rozgraniczeń nieruchomości. Grzegorz Wojciechowski tłumaczył, że pierwotnie zespół miał się skupić na trudnościach związanych z rozgraniczeniami, ale występujących tylko po stronie sądów. – Z czasem okazało się, że problem jest o wiele głębszy, dostrzegliśmy wady Prawa geodezyjnego i kartograficznego, które musi ulec zmianie. Będziemy chcieli wypracować zmiany, które pomogą lepiej chronić prawo własności, a także umożliwią sprawne wykonywanie prac geodezyjnych dobrej jakości – podkreślał poseł. – Chodzę po różnych ministrach, przekonuję, choć na razie panuje lekki sceptycyzm. Przed nami jeszcze sporo pracy, ale mam determinację. Liczę także na państwa wsparcie i uczestnictwo w pracach zespołu – dodał Grzegorz Wojciechowski.
Poseł Grzegorz Wojciechowski
O wspomnianej już jedności geodezyjnej mówił m.in. prezes Polskiej Geodezji Komercyjnej Waldemar Klocek. Jego zdaniem w miejsce dotychczasowych organizacji należy powołać jedną dużą. Zauważył, że dotychczasowe próby zjednoczenia, sprowadzające się do podpisywania kolejnych porozumień o współpracy, okazały się nieskuteczne. Pierwszy krok w stronę utworzenia nowej organizacji zrobiono już podczas Kongresu, przygotowując list intencyjny o treści: „Prezesi Organizacji Geodezyjnych, uczestnicy II Kongresu Geodetów Polskich pod hasłem »Równość w geodezji« wykazują intencję utworzenia jednej wspólnej organizacji lub Federacji Organizacji Geodezyjnych mających na celu wspólną reprezentację środowiska”. Pismo to sygnowali przedstawiciele aż 12 ogólnopolskich i lokalnych: Geodezyjnej Izby Gospodarczej, Polskiej Geodezji Komercyjnej, Polskiego Towarzystwa Geodezyjnego, Nowosądeckiego Stowarzyszenia Geodetów, Pomorskiego Stowarzyszenia Geodezyjnego, Stowarzyszenia Firm Geodezyjnych Ziemi Andrychowskiej, Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Chełmskiej, Stowarzyszenia Geodeci Ziemi Piotrkowskiej, Stowarzyszenia Geodetów Gnieźnieńskich, Stowarzyszenia Geodetów Zagłębia Dąbrowskiego, Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Olkuskiej, Stowarzyszenia Geodetów Ziemi Radomszczańskiej. Teraz pozostaje tylko śledzić, jak dalej potoczą się losy tej inicjatywy. O konieczności integracji w rozmowie z GEODETĄ mówił także poseł Jan Duda. – Wiele stowarzyszeń to wiele słabych stowarzyszeń. Dopiero jedna duża organizacja to głos, z którym należy się liczyć. Lokalne stowarzyszenia są ważne, ale potrzebna jest także silna reprezentacja w skali kraju – podkreślał poseł.
Podczas spotkań dyskusyjnych w grupach roboczych oraz wykładów plenarnych rozmawiano ponadto m.in. o problemie korupcji, założeniach Konstytucji dla biznesu, wymianie danych pomiędzy PZGiK a wykonawcą, stuleciu ruchu geodezyjnego na ziemiach polskich, propozycjach zmian przepisów mających na celu zapewnienie pełnej ochrony własności nieruchomości gruntowych czy potrzebie zmian instytucjonalnych w geodezji i kartografii.
Więcej na temat Kongresu Geodetów Polskich w majowym GEODECIE.
Posłowie Jan Duda, Anna Milczanowska i Barbara Chrobak oraz prezes PTG Krzysztof Szczepanik
Organizatorami II KGP były Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne, a gospodarzem Stowarzyszenie Geodeci Ziemi Piotrkowskiej. Wydarzenie zostało objęte honorowym patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii oraz Związku Powiatów Polskich.
Damian Czekaj
|