Jego wyniki znamy już od końca stycznia br. (
pełne dane), ale przy tej okazji prowadzący posiedzenie prezes SGP dr hab. Janusz Walo przypomniał kulisy pracy komisji konkursowej. Jak wiemy, głównym celem konkursu jest wyróżnienie najlepszych prac dyplomowych wykonywanych w ramach studiów stacjonarnych oraz niestacjonarnych na kierunku geodezja i kartografia charakteryzujących się najwyższym poziomem naukowym, potencjałem praktycznym oraz oryginalnością rozwiązania. W tej edycji konkursu zgłoszonych zostało 29 prac magisterskich oraz 15 prac inżynierskich (w ubiegłym roku było to odpowiednio 35 i 28 prac). Organizatorami konkursu są: Stowarzyszenie Geodetów Polskich i Główny Urząd Geodezji i Kartografii.
– Prace oceniała 20-osobowa komisja konkursowa, której przewodniczył dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński, prof. PW. W jej składzie byli nie tylko przedstawiciele uczelni wyższych z różnych ośrodków w kraju, ale też praktycy – przedstawiciele branżowych firm. Najpierw 9 dwuosobowych zespołów recenzentów wskazało 12 najlepszych prac magisterskich i 6 inżynierskich. W drugim etapie każda praca oceniana była przez 5 recenzentów – wyjaśnił prezes SGP. A autorzy prac zakwalifikowanych do II etapu to reprezentanci:
• Politechniki Warszawskiej (7 prac),
• Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Wojskowej Akademii Technicznej (po 4),
• Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (2),
• Akademii Morskiej w Szczecinie (1).
Swoje prace zaprezentowali zwycięzcy w dwóch kategoriach: prac magisterskich i prac inżynierskich. Najlepszą pracę magisterską pt. „Opracowanie serwisu internetowego do wizualizacji rezultatów walidacji orbit satelitów multi-GNSS z wykorzystaniem danych SLR” omówił
Radosław Jacek Zajdel z Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (opiekun pracy dr hab. inż. Krzysztof Sośnica). Natomiast najlepszą pracę inżynierską pt. „Wpływ parametrów nalotu i warunków wyrównania bloku zdjęć niskopułapowych pozyskanych kamerą typu Rolling Shutter” –
Mateusz Bielecki z Wydziału Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej (opiekun dr hab. inż. Zdzisław Kurczyński).
Nagrody wręczali: p.o. głównego geodety kraju Marcin Wójtowicz (GUGiK ufundował czytniki książek), prezes SGP Janusz Walo, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Konkursu dr inż. Dominik Próchniewicz (PW) oraz przedstawiciele firm – sponsorów nagród. W uroczystości uczestniczył też m.in. zastępca dyrektora w Departamencie Architektury, Budownictwa i Geodezji Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju Bartłomiej Stecki. Warto wspomnieć, że w tym roku po raz pierwszy poza nagrodami rzeczowymi wręczono nagrody pieniężne. Sponsorami tego typu nagród były firmy: Hexagon – Intergraph (3000 zł za zwycięską pracę magisterską) oraz Wektor (2000 zł za zwycięską pracę inżynierską), MGGP Aero (2000 zł za pracę magisterską, która zajęła 2. miejsce) i Grupa MGGP (2000 zł za pracę inżynierską, która zajęła 2. miejsce) oraz Wapdeco (2000 zł za zajęcie 3. miejsca w obu kategoriach).