wiadomościksięgarniamapa firmprenumeratareklamakontaktciasteczka
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
reklama
strona główna rss
PRENUMERATA TRADYCYJNAPRENUMERATA CYFROWA
film
Wapno - krajobraz po katastrofie
blog
TACHIMETRY

TACHIMETRY
SKANOWANIE LASEROWE

SKANOWANIE LASEROWE
DRONY DLA GEODETY

DRONY DLA GEODETY
NAWI

NAWI
BENTLEY GEOMAGAZYN

BENTLEY GEOMAGAZYN


reklama
reklama

Wiadomości|2018-01-11| Prawo, Kataster

KZN bez danych z połowy starostw

Aż 177 starostw nie wywiązało się jeszcze z obowiązku przekazania wykazu nieruchomości do Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN) – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.


KZN bez danych z połowy starostw <br />
Mapa własności nieruchomości w geoportalu Urzędu m.st. Warszawy
Mapa własności nieruchomości w geoportalu Urzędu m.st. Warszawy

Według informacji PAP dane przekazały dotychczas: 203 starostwa, Lasy Państwowe, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego.

Zgodnie z ustawą o KZN określone w tym akcie podmioty miały do 10 listopada ubiegłego roku przygotować wykazy nieruchomości Skarbu Państwa dla obszarów miejskich. Jeśli chodzi o wykazy dla pozostałych terenów, termin ich przekazania upływa w marcu br. Co istotne, ustawa o KZN przewiduje, że za każdy dzień zwłoki na starostwo może zostać nałożona kara w wysokości nawet 500 zł.

W wypowiedzi dla PAP minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zaznaczył, że skoro spora część starostw przekazała wykazy w terminie, to pozostałe również mogły to zrobić, choćby częściowo. Podkreślił również, że opóźnienia w przesyłaniu tych informacji utrudniają start rządowego programu Mieszkanie+.

Tymczasem jak donoszą w tym tygodniu media, to właśnie opóźnienia w realizacji Mieszkania+ są jednym z powodów usunięcia budownictwa z Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (na razie tylko z nazwy), które po rekonstrukcji jest już tylko resortem infrastruktury. Choć ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły, program Mieszkanie+ najprawdopodobniej przejdzie pod skrzydła Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju – informuje „Rzeczpospolita”. Rzecznik prasowy MI zapewnia, że kwestie te zostaną określone w nowelizacji ustawy o działach administracji rządowej, nad którą trwają intensywne prace.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
ciekawe W tych dywagacjach to najzabawniejsze jest, że tylko Cynik ma pojęcie na temat wykazów KZN i co zawierają. Ale to tak w Polsce jest znam się/ nie znam się ale się wypowiem. Pozdrawiam

To jest rejestr publiczny. O wpis i zmianę wnioskuje właściciel. Na ZSIN idą potężne pieniądze więc skoro organy rządowe chcą danych i statystyk to niech je sobie biorą że ZSIN. Skoro ministerstwu potrzebne są analizy to niech je sobie wytworzy z danych które może szybko dostać od powiatów. Na razie GUGiK i ministerstwo siedzą sobie, pachną i wymagają. Tu zestawień, tam statystyk i po 15 razy wydawania danych. To wszystko jest kosztem samorządu. Mówimy tu też o wszystkich prawach rzeczowych na wszystkich obiektach w EGiB. Będą kary będą sądy. I zobaczymy kto będzie stratny finansowo.

wiem, że nie ma części danych w bazach, ale czekając na ZSIN nie przybędzie tych danych. Moim zdaniem robota jest do zrobienia w starostwach, a to może być (i powinno) łatwiejszą drogą do przejęcia przez ZSIN. Przecież są bazy EGiB. Działka i właściciel, w tym wypadku SP. Czy to już w starostwach nie ma ludzi, którzy są w stanie uporządkować ten śmietnik po zlikwidowanych/przekształconych organach typu WZiR-y i inne? Czy potrzeba do tego podstawy, czy wystarczy chęć i wola zrobienia porządku? A jeśli jej nie ma lub wiedzy, to zlecić i firma A cz B zrobi to w rozsądnym czasie. Czy może GP takiego starostwa czeka na karę administracyjną ? Takowe były chyba zapowiadane :-) Proponowałbym ministerstwu użyć tego argumentu, bo inaczej do roboty się nie wezmą...

Ness nie ma części tych danych w bazach, np mpzp. Skarb państwa występuje pod różnymi nazwami bo właściciel czyli instytucje nie dbały przez lata o wpisy do kw i egib. Nie bardzo rozumiem po co jednorazowe zebranie tego typu danych przez ministerstwo. Niech odpalą sobie w końcu zsin aktualizowany cyklicznie i stamtąd niech pobierają w razie potrzeby aktualne dane za pomocą uslug. Minister ma wpływ na GGk więc będzie mógł reagować jak coś nie będzie działać. A tak po 15 razy pobierają dane ze starostw, rzadaja statystyk, zestawień. Będzie zsin to sobie to zautomatyzuja. No właśnie brak zsinu to problem który przerzuca się na powiaty. Prawda panie Ministrze ?

??? Czy te dane nie są w bazach danych (EGiB)? Czy jest problem z ich wyeksportowaniem, czy urzędnicy tego nie potrafią zrobić? A może jednak nie ma tych danych w bazie EGiB? A powinny być... Domyślam się, że w raportach do GUGiK wszystko jest pięknie :-) Z praktyki wiem, że w ODGIKach często występuje problem z wygenerowaniem informacji z bazy. Po prostu nie wiedzą jak...

Niby racja tylko zadanie dotyczy powiatów a nie gmin.Poza tym należy przekazać wykaz z dość szczegółowymi informacjami. Dziwne że zamiast narzekać na te wredne powiaty, Minister nie wziął danych z GUGIKu który nadzoruje. To by dopiero wszystkim pokazał jak się to robi. Ale łatwiej mówić że projekt nie rusza z winy powiatów.

Swoją drogą to ciekawe, że tak trudno wykonać tak proste zadanie. Bo w gruncie rzeczy samo wykonanie go jest przecież banalne. Nawet na "odwal się" można przecież wykonać .geotiff'a, wrysować w QGISie te kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt działek za jeden dzień, wyeksportować do SHP, przesłać, napisać pismo i mieć z głowy. Przecież Ministerstwu nie są potrzebne perfekcyjne dane lokalizacyjne, tylko orientacyjna informacja gdzie te działki są i co na nich jest. Na miejscu jakiegoś ogarniętego pracownika Ministerstwa stworzyłbym jakiś prosty schemat tabeli atrybutów, instrukcję na 3 strony A4 krok po kroku ze screenami, przesłał to do gmin z linkiem do pobrania QGISa i poinformował o tym wszystkie media w kraju na wielkiej konferencji prasowej, z której potem można by było odtworzyć film, jak pracownik gminy czegoś nie zatrybi. Efekt byłby natychmiastowy a i PR by sobie poprawili, że tacy nowocześni. Ale jak widać procesowanie trwa, danych nie ma i d... Pana Ministra zbita.

realizacja projektów polega na wykonaniu pracy a nie zrzuceniu pracy na innych. Rządowe programy mają taką właśnie tendencje. Z naciskiem na pokazanie dobrego które zostało zrobione rękami innych jako swoich zasług i obciążeniem winą tam gdzie nie wyjdzie. A dlaczego ustawowo nie kazano przekazać takich danych GUGiKowi jako naczelnemu organowi prowadzącemu ZSiN (ustawowy) ?

to jest robione byle szybko, byle pokazać że nowe władza to działa, robi, aktywna jest ona! Oby finalnie coś sensownego z tego wyszło, bo jak nie, to będzie po raz kolejny robota dla roboty. Powstanie kolejny super rejestr danych nad którym nikt nie zapanuje, nikt nie nadąży go aktualizować, nie będzie spójny z innymi rejestrami..nie mówiąc już o jakimś automacie. Ale ocenia się po efektach.

Kto jest winny? I to jest właśnie dowód, że Rząd to by zrealizował M , ale im powiaty przeszkadzają

popatrz sobie na ten wykaz to zrozumiesz. MPZP to w EGiB nie ma chyba.

a, że mapy miały być przekazane w formie cyfrowej, to skan analogowej mapy do tifa również spełnia ten wymóg. Ale skan taki może być zbyt duży, aby przeszedł przez ePUAP! TADAAM!! I co wtedy? Może trzeba było poprosić wszystkich o swde i kots w ministerstwie by to sobie przefiltrował i wystąpił potem o mapy konkretnych działek? Byle coś robić, byle się działo, byle administracja była sobą zajęta..

12 komentarzyzobacz też:reklama
reklama

2009 created by BRTSOFT.com
© 2005-2017 Geodeta Sp. z o.o.
mapa stronyprenumeratareklamakontakt