Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2017-11-15| Geodezja, Prawo, Instytucje

LSG postulują jeden ryczałt

Zwiększenie odpowiedzialności geodety za wynik swojej pracy, wprowadzenie jednolitego ryczałtu czy określenie dodatkowych terminów obsługi geodetów – to wybrane propozycje, jakie Lokalne Stowarzyszenia Geodezyjne (LSG) zgłosiły do projektu tzw. ustawy inwestycyjnej.


LSG postulują jeden ryczałt

LSG postulują, by przy okazji wprowadzania tej ustawy w Prawie geodezyjnym i kartograficznym precyzyjnie określić zakres urzędowej weryfikacji prac geodezyjnych. W ocenie lokalnych działaczy powinny być one weryfikowane tylko pod względem:

„1) kompletności przekazywanych wyników wykonanych prac geodezyjnych lub prac kartograficznych wymaganych przepisami wydanymi na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11;
2) możliwości aktualizacji prowadzonych baz danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a oraz 1b Pgik, przekazanymi zbiorami nowych, zmodyfikowanych lub zweryfikowanych danych”.

Zdaniem LSG taki zapis jednoznacznie wskaże odpowiedzialność geodety za rezultaty wykonanych przez siebie prac.

Lokalne organizacje proponują ponadto, by kierownik pracy geodezyjnej musiał przy jej zgłoszeniu i zawiadomieniu o ukończeniu składać stosowne oświadczenie dotyczące odpowiednio: podjęcia obowiązku kierownika oraz wykonania pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami. Jak wyjaśniają LSG, jest to rozwiązanie wzorowane na funkcji kierownika budowy. Podniesie ono poczucie odpowiedzialności za kierowanie i nadzór nad pracami, a w konsekwencji przyczyni się również do podniesienia jakości prac wykonywanych przez osoby wykonujące pewne czynności bez uprawnień zawodowych, za które odpowiedzialność dyscyplinarną poniesie kierownik prac.

Ważną zmianą proponowaną w ustawie inwestycyjnej jest określenie konkretnych terminów obsługi geodetów w starostwach. LSG proponują, by przepisy te rozbudować o zapis, że „brak zwrotu wykonawcy prac geodezyjnych lub prac kartograficznych przekazanych przez niego zbiorów danych lub innych materiałów wraz z protokołem zawierającym opis stwierdzonych uchybień i nieprawidłowości w terminie 7 dni roboczych od dnia ich przekazania uważa się za równoznaczne z przyjęciem do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”. W ocenie lokalnych stowarzyszeń samo określenie terminu weryfikacji bez sankcji lub konsekwencji dla organu nie gwarantuje, że termin 7 dni będzie zachowywany. Warto więc wprowadzić mechanizm tzw. milczącej zgody.

LSG proponują ponadto określenie terminu wydania dokumentu obliczenia opłaty (2 dni). Bez tego bowiem proces udostępniania materiałów z zasobu może być wydłużany ponad proponowane w ustawie inwestycyjnej 5 dni.

Lokalne organizację odnoszą się także do propozycji, by obowiązkowi zgłaszania nie podlegała „aktualizacja mapy do celów projektowych w oparciu o dane pozyskane z PZGiK w przypadku, gdy aktualizacja ta nie wymaga wykonania geodezyjnego pomiaru terenowego”. Zdaniem LSG należy doprecyzować, że z możliwości takiej będzie mógł skorzystać jedynie autor danej mapy.

Istotnym celem ustawy inwestycyjnej jest przywrócenie opłat ryczałtowych za materiały z PZGiK. LSG postulują, by wprowadzić jeden ryczałt niezależnie od celu pracy. W ocenie lokalnych organizacji zagwarantuje to jednolite naliczanie opłat w skali kraju, utrudniając stosowanie lokalnych interpretacji prawa. Bazując na wyliczeniach załączonych do projektu ustawy, LSG zaproponowały, że taki jednolity ryczałt mógłby wynosić 95 zł.

Lokalne stowarzyszenia proponują także, by w Pgik dopuścić aktualizację EGiB na podstawie „dokumentacji geodezyjnej przyjętej do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego, zawierającej wykazy zmian danych ewidencyjnych”. Dziś bowiem organy blokują wydanie dokumentacji wykonawcy prac geodezyjnych do czasu zakończenia postępowania administracyjnego związanego z ujawnieniem zmian w EGiB, a to powoduje wydłużenie procesu inwestycyjnego.

Zdaniem LSG Inwestycje spowalnia również utrudniony dostęp geodetów uprawnionych do akt ksiąg wieczystych. Lokalne organizacje postulują więc wprowadzenie do ustawy o księgach wieczystych i hipotece zapisu, który zapewni geodetom możliwość przeglądania tych dokumentów.

Pełna treść uwag LSG

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS